Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ρευμα εκκινησης για λαμπες LED


Τασσος44

Recommended Posts

 

καλημέρα,  καλησπερα  

ξέρω  γενικά   οτι   το   ρεύμα  εκκίνησης   είναι  πολλαπλάσιο    του   ονομαστ.   ρεύματος   γιά   ΄όλες  τις   ηλεκτρ.  συσκευες.

Ψάχνω   να    αγοράσω    κάποια   λάμπα   Ε14  LED   με   ρεύμα   εκκίνησης   περίπου    30   mili  amper     ,  η   μάρκα  μου  είναι   αδιάφορη   (  Philips,   Osram,  Geyer  etc).   Μπορει   να   μου  πει   κάποιος    περίπου   τι   ονομαστικο   ρεύμα   λειτουργιας   θα  πρεπει   να  εχει  η  λαμπα   LED   που  θα   αγοράσω  ??.     Εάν  κάποιος   μπορεί   να   μου  προτείνει    και   μάρκα,  τότε  αυτό  θα   ήταν  το    τέλειο.  ( π.χ    λαμπα   PHilips    led   e14   1,5  Watt  ) 

  email  :    [email protected]

  

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ιδιαίτερη πληροφορία αυτή που συνήθως δεν απασχολεί τον καταναλωτή. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κατασκευαστής λαμπτήρων που δίνει αυτή τη λεπτομέρεια. Που σου χρειάζεται κάτι τέτοιο και γιατί 30mA?

Link to comment
Share on other sites

56 λεπτά πριν, Τασσος44 said:

καλημέρα,  καλησπερα  

ρε αδέρφι , θες να φτιαξεις ''κηπο'' σε ντουλαπα κ ψαχνεις   να βρεις το σωστο ''φασμα'' ?

σε γενικες , γενικες  γραμμες ,   οι  λαμπες led λειτουργουν οπως οι διοδοι ,  δεν εχουν ρευμα εκινησης ......

Link to comment
Share on other sites

τόσο χαμηλό ρεύμα εκκίνησης είναι δύσκολο να υπάρχει το σύνηθες είναι μερικά Α, μπορείς να πάρεις dimmable και να ρυθμίζεις την εκκίνηση/ αλλά και τότε δεν νομίζω ότι θα πέσει στα 30mA. Ίσως κάποιος κατασκευαστής να έχει σειρά με ενσωματωμένο soft start

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 7:43 ΜΜ, stayros said:

Είναι πολύ ιδιαίτερη πληροφορία αυτή που συνήθως δεν απασχολεί τον καταναλωτή. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κατασκευαστής λαμπτήρων που δίνει αυτή τη λεπτομέρεια. Που σου χρειάζεται κάτι τέτοιο και γιατί 30mA?

  ευχαριστώ.    εάν   βρω  τέτοια   λάμπα,   πολύ  απλά   θα   την   συνδέσω   με   γείωση  &  φάση   μιάς  πρίζας,  θα  προκαλέσω  τεχνητή 

 διαρροή,  και   θα   τεστάρω  εάν   πέφτει   ο   ΔΔΕ  στα   30mA.   ειναι    ένας  φτηνος   τρόπος   '

  σε  παρακαλώ   πολύ,   πεσ  μου   κάτι.    ΟΙ    λαμπες    LED   πράγματι   τραβάνε   ρεύμα   εκκίνησης   >>  ρεύμα   λειτουργίας,   η   

   λόγω  κατασκευής   ΔΕΝ   τραβα΄νε    ρεύμα   εκκίνησης   καθόλου    και   ευθυς   εξαρχής    δουλεύουν  με  το   ονομαστικο

  ρεύμα  λειτουργίας   ??

 

  [email protected]

Link to comment
Share on other sites

On 16/2/2022 at 7:57 ΜΜ, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

ρε αδέρφι , θες να φτιαξεις ''κηπο'' σε ντουλαπα κ ψαχνεις   να βρεις το σωστο ''φασμα'' ?

σε γενικες , γενικες  γραμμες ,   οι  λαμπες led λειτουργουν οπως οι διοδοι ,  δεν εχουν ρευμα εκινησης ......

ευχαριστώ   πολύ   ....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ρωτάς λέγεται LED inrush current και αφορά το ελάχιστο χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να φορτιστούν οι πυκνωτέ. Μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες εδώ https://adlt.com.sg/led-driver-inrush-currents/

Για αυτό που ζητάς υπάρχουν ειδικά όργανα που ελέγχουν σωστά το ΔΔΕ καθώς αν δοκιμάσεις μόνο με 30mA διαρροή είναι σαν να πατάς το test του ΔΔΕ. Κανονικά ο έλεγχος δείχνει σε ποια ένταση πέφτει ο ΔΔΕ γιατί όσο λάθος είναι να πέφτει ο ΔΔΕ στα 35mA άλλο τόσο λάθος είναι να πέφτει στα 5mA. Γενικά πάντως μην παίζεις με το ρεύμα αν δεν ξέρεις τι κάνεις. Φέρε ένα φίλο ηλεκτρολόγο να σου κάνει έλεγχο όπως πρέπει.

inrush

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ     και    πάλι.    ξέρω   πολύ   καλά   οτι    υπά΄ρχουν   τα   περιφημα     όργανα   πιστοποίησης   (  Fluke,   Metrel   κτλ)  αλλα΄  είναι   πανάκριβα   και   ο    έλεγχος   επίσης   πανάκριβος.   Οι   ηλεκτρολόγοι  της   πιάτσας    σπανίως   τα  δουλεύουν.   μΙα   εξειδικευμένη   

εταιρεία    γείωσης   (  οι  μονοι   ισως   που   τα  δουλεύουν)    θα  με   μαδήσει.

εάν   παντως   ξέρεις   κάποιο   σοβαρό   ηλεκτρολόγο    που  μπορεί   με   ένα   λογικο   κόστος  να   μου  μετρήσει   και   να   εκτυπώσει   σωστά    τα   mili Amper    του   ΔΔΕ,    θα   χαρώ   να   μου   δώσεις   στοιχεία  επικοινωνίας.

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι νόμιμοι ηλεκτρολόγοι εγκαταστάτες έχουν όργανο μέτρησης του rcd και είναι ο μόνος τεχνικά σωστός τρόπος να πάρεις απάντηση στο ερώτημά σου. Το κόστος δεν είναι μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.