Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εμβάθυνση στις "πράξεις εφαρμογής"


perpoulina@gmail.com

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,
Είμαι τελειόφητη Τοπογράφος Μηχανικός από το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής.
Θα ήθελα να μάθω το κομμάτι της Πράξης Εφαρμογής για να έχω και αυτή τη γνώση σε περίπτωση που θα χρειαστεί στο μέλλον. 
*******************************
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Η αναζήτηση μηχανικών, επαγγελματιών και γενικώς πάροχων υπηρεσιών δεν επιτρέπεται σε θέματα του φόρουμ. Η δημοσίευσή σου τροποποιήθηκε καταλλήλως. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου
Link to comment
Share on other sites

ξεκινας απο την θεωρια

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΥΝΤΑΞΗ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΔΙΟΡΘΩΤΙΚΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ Νοεμβρίου 2012

μελετας και τον ν 1337/83

[τον βρισκεις κωδικοποιημενο]

μετα

....ξαναρωτας

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Κι 'εγώ με την σειρά μου θέλω να σου πω πως δεν είναι απαραίτητο Ένα "Σεμινάριο" για τις Π.Ε.

Ο πολύ μεγάλος όγκος μελετών Π.Ε. έγινε με τον νόμο του Τρίτση τον ν. 1337/83. Για 'μενα ο πιο ολοκληρωμένος νόμος με αρχή, μέση και τέλος. Για την εποχή του προέβλεπε σχεδόν όλες τις λεπτομέρειες αφήνοντας πίσω πολύ λίγα κενά που στην πορεία διορθώθηκαν. 

Αν τον μελετήσει, όχι απλά διαβάσει, κάποιος μαθαίνει αρκετά πράγματα. 

Μέσα σε αυτήν την ενότητα "Σχέδια Πόλης - Εφαρμογή" και στις σχετικές με τις "Πράξεις Εφαρμογής" σελίδες θα βρεις αρκετό υλικό υλικό που θα σε βοηθήσει. 

Ό Δημήτρης πιο πάνω σου προτείνει να δια βάσεις την μπροσούρα για τις "πραξεις τακτοποίησης και αναλογισμού".  Μία διαφορά που πρέπει σίγουρα να κατανοήσει ο οποιοσδήποτε συνάδελφος που θα ασχοληθεί με τα θέματα αυτά είναι: Στην Π.Ε. έχουμε, συνήθως, μία επέκταση ενός υπάρχοντος ρυμοτομικού σχεδίου προς μία περιοχή που μέχρι εκείνη την στιγμή είναι "εκτός σχεδίου" και αποκτά ένα ρυμοτομικό σχέδια από την αρχή.

Από την άλλη η "πράξη τακτοποίησης & αναλογισμού" ασχολείται με οικόπεδα που βρίσκονται ήδη εντός ενός ρυμοτομικού σχεδίου και για κάποιο λόγο δεν έχουν τακτοποιηθεί μέχρι εκείνη την στιγμή. 

Σε μία Π.Ε. είναι συχνές οι έννοιες "εισφορά σε γη και χρήμα", ενώ στις τακτοποιήσεις οικοπέδων συναντάμε τις έννοιες αποζημείωση- αυτοαποζημείωση κλπ.  

 

Υ.γρ. Ότι απορία υπάρχει μπορείς να την βάζεις εδώ στο θέμα που άνοιξες. Εγώ, αν γνωρίζω το θέμα θα απαντάω. Ίσως όμως  και άλλοι  συνάδελφοι. 

Link to comment
Share on other sites

 σωστα, κατ' αρχας..... 

Παντως, στο σεμιναριο εχει αναλυση και για τις ΠΤ και για τις ΠΕ

και σχετικα νομοθετικα κειμενα.

αρα, ειναι μια καλη αρχη.

Οσο για τον ν. 1337,  συμφωνω απολυτως με αυτο,

Ο πολύ μεγάλος όγκος μελετών Π.Ε. έγινε με τον νόμο του Τρίτση τον ν. 1337/83. Για 'μενα ο πιο ολοκληρωμένος νόμος με αρχή, μέση και τέλος. Για την εποχή του προέβλεπε σχεδόν όλες τις λεπτομέρειες αφήνοντας πίσω πολύ λίγα κενά που στην πορεία διορθώθηκαν

 

ομως, απο μονος , πλεον, δεν σε οδηγει πουθενα

Διοτι φροντισαν να τον "ξεδοντιασουν" καποιοι "εξυπνοι"  με το  να ακυρωσουν τα 6-7 πρωτα αρθρα του και

 δημιουργησουν ανεξαρτητο νομοθετικο πλαισιο  χωροταξιας,  στο οποιο πρεπει πλεον, απαραιτητα  να  προστρεχεις  προς ενημερωση........

[ασε που, μετάααα,  τροποποιησαν τις σχετικες διαταξεις 3-4 φορες...]

νβρ,  τις καλησπερες μου

 

.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά η συναδ.  αν και εμφανίστηκε "φουρτσιόζα" και έτοιμη για μάθηση γύρο από τα θέματα των Πράξεων εφαρμογής, εξαφανίστηκε εντελώς .

Αν δηλώσει λοιπόν κάποια στιγμή "παρούσα" θα αρχίσω να φορτώνω εδώ, την σελίδα αυτή, με ότι χρήσιμο έχω στο αρχείο μου και είναι σχετικό με τις Π.Ε. (αν και υπάρχουν αρκετά πράγματα σε διάφορες θεματικές ενότητες εδώ στο φόρουμ) .  

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι δεν ήξερα ότι υπάρχει και συνέχεια στην συζήτηση.. 

Μελετάω αυτά που μου είχατε στείλει..ευχαριστω πολύ!! 

 

Link to comment
Share on other sites

ο νβρ εχει ετοιμασει τις ερωτησεις για προχειρο διαγωνισμα

και θα τις αναρτησει  οσονουπω...και ειναι δυσκολος στη βαθμολογία...:-D

[τις καλησπερες μου]...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

θελω  να  κανω  μερικη διορθωση  πραξης εφαρμογης  ..τι  κανω?

Μην ποστάρεις σε πολλές θέσεις το ίδιο ερώτημα. Η συνέχεια εδώ

Pavlos 33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο από τα όσα γράφεις (μισή αράδα) τι πρέπει να καταλάβει κανείς? 

Θέλεις να διορθώσεις τμήμα της Π.Ε. ? Πόσα Οικ. Τετρ.?

Θέλεις να διορθώσεις την δική σου ιδιοκτησία ? 

Θέλεις να διορθώσεις την ιδιοκτησία σου- οικόπεδό σου σε ποια στήλη? 

Θα πας σε κάποιον συνάδελφο μηχανικό στην περιοχή που είναι το οικόπεδο και θα σου πει την διαδικασία.

 

Σε κάποιο σημείο στο κεφάλαιο για τις διορθωτικές έχω ανεβάσει, κάποιες φορές, τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να γίνει μία διορθωτική.  

 

Υ.γρ. Να πω και αυτό: Υπάρχει  σε άλλο σημείο θέμα για "διορθωτικές πράξεις".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.