Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

Μην μιλάτε για αξιοκρατία έτσι απότομα και πάθουμε τίποτα...όταν το ΕΜΠ σε μια νύχτα "γουστάρει" να δώσει meng....

 

χμ ποιος μιλησε για αξιοκρατία εντος ΕΜΠ?για να μπεις μίλησα.Απλα πράματα;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

αξιοκρατία , χαχαχαχα πια αξιοκρατία υπάρχει όταν ο ένας πηγαίνει σε ιδιωτικό λύκειο φροντιστήρια (ο μπαμπάς έχει τσέπη), και τον άλλον τον μαθαίνουνε δάσκαλάκια που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ο μισθός και η μονιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μπεις ναι (τότε παλιά, γιατί σήμερα αυτοί οι 19άρηδες δεν γνωρίζουν ούτε ολοκληρώμτα ούτε γραμμική άλγεβρα)

 

χαχαχα , καλο το αστειακι σου , ειδικα για τα ολοκληρώματα...

Link to comment
Share on other sites

αξιοκρατία , χαχαχαχα πια αξιοκρατία υπάρχει όταν ο ένας πηγαίνει σε ιδιωτικό λύκειο φροντιστήρια (ο μπαμπάς έχει τσέπη), και τον άλλον τον μαθαίνουνε δάσκαλάκια που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι ο μισθός και η μονιμότητα.

 

πως γίνεται ρε γαμώτο καθε χρόνο όμως τους υψηλότερους βαθμούς να τους χτυπάνε παιδιά απο επαρχία , με ελάχιστα φροντιστήρια και απο σημόσια σχολεία?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάνουν σήμερα γραμμική άλγεβρα ??? Γιατί όντως είναι για γέλια για να μην πω για κλάματα.

 

μια ιδέα παίρνεις.Βέβαια μου μιλάς τώρα μόνο για αλγεβρα μιας και προφανώς κατάλαβες οτι δεν ισχύει οτι είπες για ολοκληρώματα.Παντώς ναι καλό θα ταν στο λύκειο να μαθαίνεις και γραμμική αλγεβρα , στατική , υδραυλικά....Νομίζω έχεις δίκιο...:D

Link to comment
Share on other sites

πως γίνεται ρε γαμώτο καθε χρόνο όμως τους υψηλότερους βαθμούς να τους χτυπάνε παιδιά απο επαρχία , με ελάχιστα φροντιστήρια και απο σημόσια σχολεία?:confused:

 

 

Είναι σχεδόν ανύπαρκτο το ποσοστό αυτών που πετυχαίνουν μεγάλες βαθμολογίες από την επαρχία ( κάθε χρόνο και χειρότερα ), όπως και να έχει άμαν κάποιος έχει τσέπη και φροντιστήριο βρίσκει ( μετακομίζει) και θέματα εξετάσεων βρίσκει.... άλλα όπως και να το κάνουμε η γνώση και όχι μόνο είναι κάτι το οποίο μερικοί έχουν την δυνατότητα να την αποκτήσουν... άρα για πια αξιοκρατία μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σχεδόν ανύπαρκτο το ποσοστό αυτών που πετυχαίνουν μεγάλες βαθμολογίες από την επαρχία ( κάθε χρόνο και χειρότερα ), όπως και να έχει άμαν κάποιος έχει τσέπη και φροντιστήριο βρίσκει ( μετακομίζει) και θέματα εξετάσεων βρίσκει.... άλλα όπως και να το κάνουμε η γνώση και όχι μόνο είναι κάτι το οποίο μερικοί έχουν την δυνατότητα να την αποκτήσουν... άρα για πια αξιοκρατία μιλάμε?

 

χμ .... πως γινεται τοτε οι πιο πολυ συμφοιτητες μου να ήταν απο επαρχία?60-40 και λίγο σου λέω...Το ανύπαρκτο ποσοστό δε ξέρω που το βρήκες...

Link to comment
Share on other sites

Δε διάβασα όλα τα post.

 

Παρότι είμαι μηχανικός ΕΜΠ νομίζω ότι ο τρόπος που διάλεξε το ΕΜΠ, ίσως από την ανυπαρξία του ΥΠΕΠΘ και τη μη λήψη αποφάσεων, να κάνει αυτή την αναβάθμιση είναι λίγο εώς αρκετά άκομψος.

 

ΝΑΙ, και εμένα με πειράζει που μετά από 5 χρόνια στο ΕΜΠ το πτυχίο μου θεωρείται κατώτερο κάποιου που έκανε 3+1 στο εξωτερικό. ΝΑΙ και εγώ θα ήθελα να έχω MSc αλλά κανείς να μη το κοιτάει με μισό μάτι. Παλιότερα είχα ακούσει το σενάριο το Πολυτεχνίο να γίνει 4+1 χρόνια όπου στα 4 θα έπερνες BSc και στο τελευταίο έτος θα έκανες υποχρεωτικά MSc. Πραγματικά δε ξέρω γιατί δε προχώρησε.

 

Νομίζω ότι μια πιο καλή λύση θα ήαν να δοθεί σε όλους τους απόφοιτους ΕΜΠ η δινατότητα να πάρουν MSc περνώντας μέσα από κάποια πρόσθετη διαδικασία, ίσως κάποια Distance Learing Courses του ΕΜΠ σε συνεργασία με το ΕΑΠ. Εδώ μπορώ να φανταστώ γιατί δε μπορεί να γίνει :

 

- Πολλοί καθηγητές δε θα θέλουν να "μπλέξουν"

- Πολλοί συναδελφοί μας τα θέλουν όλα εδώ και τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.