Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

@terry ενώ είναι γνωστό ΣΕ ΟΛΟΥΣ ότι ΤΕΙ=ΑΕΙ.

 

Συγνωμη αλλα αυτο δεν το ηξερα...τωρα το εμαθα...Εκανα μ#@# δλδ που περασα στο πολυτεχνειο...κριμα...κακως διαβαζω τοσα χρονια και ζοριστηκα για να τελειωσω ακριβως στην ωρα μου... (στα 6 χρονια μαζι με MSc, οπως κ πολλοι συμφοιτητες μου...δεν τοσοι πολλοι αυτοι που κανουν 7-8 χρονια οπως νομιζετε...)

 

ΥΓ. Απαντηση σε προηγουμενο ποστ σου...Οπως κ να το κανουμε το Πολυτεχνειο απο το ΤΕΙ δε διαφερει μονο στα μαθηματαικα κ στις φυσικες των δυο πρωτων ετων...Ειναι σα να μας λες οτι αυτη ειναι μονη διαφορα μας...

 

Εγω εδω πραγματικα τελειωνω....Δε ξαναγραφω.... ΟΤι θελετε με πμ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
..........ενώ είναι γνωστό ΣΕ ΟΛΟΥΣ ότι ΤΕΙ=ΑΕΙ...........................
:?:

Από πότε φίλτατε ??

 

@grtopo Το πόσο οι γνώσεις που προσφέρουν τα ξένα πανεπιστήμια είναι στείρες φαίνεται από τα μεγάλα έργα πχ Γέφυρα Ρίο-Αντίριο που έπρεπε να έρθουν οι απόφοιτοι ξένων πανεπιστημίων με τις ΣΤΕΙΡΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ για να δουν γέφυρα οι άμοιροι οι κάτοικοι μετά από τόσα χρόνια. Όσο για τους "κανόνες που ήξερα όταν έδινα πανελλήνιες" δεν μου είπε κανείς πως σπουδάζοντας 3 χρόνια στη Βουλγαρία θα μπορεί κανείς να έχει περισσότερα επ. δικαιώματα από μένα στην Ελλάδα. Και οσονούπο και όλοι οι απόφοιτοι ΚΟΛΕΓΙΩΝ. ΑΡΑ ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ, θες δε θες να το καταλάβεις δεν έχει σημασία για τη πραγματικότητα γύρω σου, απλά ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑΞΕΙ. ........................................Εμένα με νοιάζει αυτός που ΣΠΟΥΔΑΣΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Η ΣΕ ΚΟΛΕΓΙΟ να μην έχει περισσότερα επ. δικαιώματα από μένα........

 

Στο ότι δεν υπήρχε εμπειρία στην κατασκευή τέτοιων έργων πρωτοφανών για τα Ελληνικά δεδομένα, δε σημαίνει πως δεν υπήρχε και το γνωστικό υπόβαθρο .........

Ναι έχουν αλλάξει. Συμφωνώ μαζί σου για τα επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ ΑΕΙ αλλοδαπής και ΤΕΙ ημεδαπής.... Γι' αυτό σου είπα πως δεν με διάβασες προσεκτικά... μάλλον επιλεκτικά μου απαντάς!!

 

Είμαι ο grtopo και μόλις τελείωσα!!! :Dούτε και εγώ συνεχίζω να γράφω.

Link to comment
Share on other sites

@terry & λοιποί: Παιδιά sorry αν δεν το ξέρατε (το θεωρώ πασίγνωστο ίσως επειδή με αφορά άμεσα) αλλά ΑΠΟ ΤΟ 2001 ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΑΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, εξού και γράφω ΤΕΙ=ΑΕΙ. Δεν το λέω εγώ και ούτε το σκαρφίστηκα χθες, είναι νόμος του κράτους που έχει μάλιστα χαρακτηρισθεί και ως συνταγματικότατος. Και μάλιστα το 2007 με τον νόμο των ΑΕΙ τα ΤΕΙ αναφέρωνται κατηγορηματικά ως ΑΕΙ.

Και πάλι sorry αν σας έπρηξα τα @@ ενώ δεν το ξέρατε αυτό...

 

@GRTOPO "Συμφωνώ μαζί σου για τα επαγγελματικά δικαιώματα μεταξύ ΑΕΙ αλλοδαπής και ΤΕΙ ημεδαπής..."

Όντως τότε δεν διάβασα προσεκτικά αυτά που έγραψες και ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν γραφετε εσείς να γράψω κάτι εγώ:

γυριστε πίσω και κοιτάξτε τις 11 σελίδες του thread.

τι συζητήσατε? είπατε κάτι κουνούργιο?

τα ιδια και τα ίδια, οι ιδιες συζητήσεις

 

τει vs αει, εμπ vs όλων των άλλων και ποιος είχε το μεγαλύτερο βαθμό στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνοντας φίλε, μιας και μας είπες και την προέλευση... γιατί πήγες για σπουδές στο leeds?? Χωρίς να θέλω να υπονοήσω κάτι, ειλικρινά.

 

Οι γονείς μου εκείνη την εποχή δεν ήθελαν ούτε να ακούν για ελληνικό πανεπιστήμιο. Ο προσανατολισμός τους ήταν να σπουδάσω στο εξωτερικό. Και μιας και σε εκείνη την ηλικία είμαστε, κακά τα ψέματα, παιδιά έτσι και έγινε. Τους ευχαριστώ για την σοφία της επιλογής τους (χωρίς να θέλω να θίξω με αυτό το σχόλιο κανέναν ή κανένα ελληνικό ίδρυμα.)

 

Με την επιλογή αυτή, εκτός από τις σπουδές, άνοιξαν τα μάτια μου και είδα και 5 πράγματα παραπάνω από κάποιον που έμεινε στο παιδικό δωμάτιο για 5 χρόνια, αναγκάστηκα να μείνω μόνος μου απο τα 18 σε μια ξένη χώρα που πάντως μου φέρθηκε πολύ φιλόξενα.

Link to comment
Share on other sites

Ωρσία αφού ξαναδιαβάσαμε ακριβώς τα ίδια μια ακόμη φορά το θέμα κλειδώνεται αφού κανείς δεν θέλει να συζητήσει τα περι μάστερ

Link to comment
Share on other sites

Τα επαγγελματικά δικαιώματα του εν λόγω ιδρύματος, έχουν άμεση σχέση με τα επ. δικαιώματα όλων των σχολών ΤΕΙ

επομένως δεν είμαστε εκτός τόπου επειδή συζητάμε και για τις άλλες σχολές.

Αλλοι μιλούν για βάσεις εισαγωγής και επίπεδα που δεν έχει καμία σχέση λες και το κάνουν επίτηδες για να κλειδωθεί το θέμα όπως τα άλλα.

Και μια και ρώτησε ο Χάρης θα του απαντήσω ότι προφανώς θα θέλει να εργαστεί πάνω σε αυτό που σπούδασε χωρίς περιορισμούς και φραγές (ιδιωτική ή δημόσιο) με τα ίδια δικαιώματα που ισχύουν για όλους τους αντίστοιχους ευρωπαϊκούς τίτλους, άλλωστε το είπε και μόνη της.

και σιγά-σιγά με την εμπειρία θα μπορεί να επεκτείνει τις δραστηριότητές της.

Μηχανικος είναι.

Πιστεύεις ότι υπάρχει πρόβλημα εδώ ??

Link to comment
Share on other sites

Πως σας φαίνεται η ανακοίνωση του πρύτανη του Πολυτεχνείου? Ειδικά το όφελος γ).

 

http://www.ntua.gr/announcements/rector/uploads/2009-06-16_171156_MATER.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.