Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

Νομιζω πως τα εχετε λιγο μπερδεμενα, στην Αγγλια το Beng+Msc και το Meng ειναι το ιδιο πραγμα. Δηλαδη το 4ο ετος του Meng ειναι το Msc.

 

Η ανακοινωση του ΕΜΠ μονο γελιο μπορει να προκαλεσει, θυμιζει αλλες εποχες (αποφασιζουμε και διαταζουμε).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το Imperial College (Αγγλία) δίνει στα 4 χρόνια κατευθείαν ως πρώτο πτυχίο το Meng. Αν κάνεις ακόμα ένα χρόνο παίρνεις και το MSc. Σύνολο 4+1=5χρόνια σπουδών. Το BSc δεν υπάρχει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο Meng περιλαμβανει τα μαθηματα του Beng συν τα μαθηματα καποιου μεταπτυχιακου. Απο εκει και περα αν θελεις κανεις και 2ο μεταπτυχιακο, για τον ΔΟΑΤΑΠ πχ εισαι καλλυμενος και με το Meng.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και για να δώσεις εξετάσεις στο Επιμελητήριο της Αγγλίας είσαι καλυμμένος με το MEng (αρκεί να πληρείτε η προϋπόθεση ότι έχεις δουλέψει ως μισθωτός μηχανικός σε εταιρεία για 3-4 χρόνια). Τέλος για να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου (τονίζω πως δεν θέλω να θίξω κανένα συνάδελφο, με εκπαίδευση είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό) αν κάποιος κάνει MEng+MSc αυτό ισοδυναμεί με 2 διπλωματικές διατριβές.

Link to comment
Share on other sites

Το Imperial το ονομάζει 1ο πτυχίο και προπτυχιακό τον φοιτητή που ακόμα δεν έχει πάρει το MEng. Δεν είναι μεταπτυχιακό. Κατά την ίδια λογική και το 5ετές δίπλωμα που παίρνει κάποιος από το ΕΜΠ είναι MSc γιατί είναι ενσωματωμένο το BSc+MEng+MSc. Ποιο σωστό είναι να μετρούμε χρόνια ή μαθήματα ή ακόμα καλύτερα ώρες διδασκαλίας.

Οι δύο διπλωματικές δεν λένε από μόνες του τίποτα. Στα εδώ πανεπιστήμια υπάρχουν εργασίες σε μαθήματα που θα μπορούσαν να θεωρηθούν ολόκληρες διπλωματικές. Υπάρχουν διπλωματικές που είναι της πλάκας κι άλλες που σου παίρνουν δυο χρόνια για να τις τελειώσεις. Το ίδιο δεν είναι και στην Αγγλία; Αναλόγως πανεπιστημίου, τίτλου διπλωματικής κ.λπ. η δυσκολία και ο απαιτούμενος χρόνος εκπόνησης μπορεί να διαφέρουν κατά πάρα πολύ.

 

Το ΔΟΑΤΑΠ σου δίνει πλήρη δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού με 4ετείς σπουδές;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το Meng στα πολυτεχνεία θα δημιουργήσει περίεργες καταστάσεις. Δεν είναι μόνο το εκπαιδευτικό.

 

Στο ερώτημα ΣΗΜΕΡΑ αν ο απόφοιτος ΗΜΜΥ του ΕΜΠ με Meng στη ροή τηλεπικοινωνιών πρέπει να παίρνει προβάδισμα σε θέση πληροφορικής σε σχέση με έναν απόφοιτο πανεπιστημίου πληροφορικής, μπορεί κάποιος να απαντήσει κάτι άλλο εκτός από "ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ!";

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει θεσπίσει (ή τουλάχιστον δεν παρέχει) τα κριτήρια με τα οποία αξιολογεί τις σπουδές του κάθε μηχανικού που έχει σπουδάσει στο εξωτερικό έτσι ώστε να είμαι 1000% σίγουρος. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που με MEng από τα ποιο καλά ιδρύματα της Αγγλίας (Imperial, Surrey, Manchester) έχει δώσει πλήρη αναγνώριση και δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να ξέρουμε για τί μιλάμε δείτε τα παρακάτω:

MSc

MEng

MA

MPhil

Το ΔΟΑΤΑΠ σου δίνει πλήρη δικαιώματα Πολιτικού Μηχανικού με 4ετείς σπουδές;
Το ΔΟΑΤΑΠ, δεν σου δίνει δικαιώματα. Το ΤΕΕ στα δίνει. Το ΔΟΑΤΑΠ σου δίνει πλήρη ισοτιμία+αντιστοιχία με την "ταρίφα" κάποιων μαθημάτων βεβαίως-βεβαίως (και μάλλον καλά κάνει ώστε να σε αναγκάσει να μπεις στα ελληνικά δεδομένα -ΕΑΚ, ΕΚΟΣ κτλ). Στην περίπτωση μου, μου δώσανε τα "ανυπέρβλητα" μαθήματα: σχεδιασμό μεταφορών και οδοποία ΙΙ... Βέβαια, άλλους τους "σκίζουνε" με 8-12 εξτρά μαθήματα (πχ όλα τα "Μπετό") και όλα αυτά για να πάρεις πτυχίο ισότιμο του ΕΜΠ συμψηφίζοντας BEng+MSC. Mπορείς βέβαια να τα αναγνωρίσεις χωριστά και να έχεις και πτυχίο και μεταπτυχιακό, αλλά θα σου βάλουν 50-60 μαθήματα. Έτσι είναι τα πράγματα...

 

Πάντως, η μηχανική είναι σαν τα μαθηματικά: παγκοσμίως ισχύουν τα ίδια. Τώρα, αν το πρόβλημα είναι αν ο "κάποιος" διδάχθηκε Αγγλικό, Γερμανικό, Ελληνικό, Ιαπωνικό, Αμερικάνικο ή Νεοζηλανδέζικο κανονισμό, τί να πω... Ας κάνουν οι αρμόδιοι σεμηνάρια να ενκλιματίσουν όσους πρέπει.

 

Γιατί όμως δεν μιλά κανείς για τον βαθμό δυσκολίας των "έξω" πανεπιστημίων;

 

Τελικά, ξέρετε τί καταλαβαίνω; Καταλαβαίνω πως "ή στραβός ειν' ο γιαλός, ή στραβά αρμενίζουμε"... Δεν μπορεί σε όλο τον κόσμο να είναι οι σπουδές 4 χρόνια κι εδώ 5... Και κακώς τα 5 χρόνια σπουδών εδώ δίνουν μόνο πτυχίο. Με τόσα εξειδικευμένα μαθήματα που γίνονται, θα έπρεπε να παίρνετε και μεταπτυχιακό... Δηλ. ποιό το νόημα του "τομέα" που σας βάζουν να δηλώσετε αν δεν οδηγεί σε σοβαρή και έμπρακτη εξειδίκευση στον τομέα αυτό;;; Αλλά, που να το σκεφτούν αυτό οι παρατάξεις φοιτητών...

 

Σημ. Όλα τα παραπάνω αναφέρονται σε επαιδευτικούς οργανισμούς της αλλοδαπής οι οποίοι είναι αναγνωρισμένοι τόσο στην χώρα τους όσο και από το δικό μας το έρμο Υπουργείο Παιδείας.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΔΟΑΤΑΠ δεν έχει θεσπίσει (ή τουλάχιστον δεν παρέχει) τα κριτήρια με τα οποία αξιολογεί τις σπουδές του κάθε μηχανικού που έχει σπουδάσει στο εξωτερικό έτσι ώστε να είμαι 1000% σίγουρος. Υπάρχουν όμως περιπτώσεις που με MEng από τα ποιο καλά ιδρύματα της Αγγλίας (Imperial, Surrey, Manchester) έχει δώσει πλήρη αναγνώριση και δικαιώματα.

 

Φίλος και συνάδελφος ΠΜ με 3+1 χρόνο στο Imperial (ή και 4+1-δε θυμάμαι ακριβώς), όταν επέστρεψε, το ΤΕΕ τον έγραψε σαν "Δομοστατικό Μηχανικό". Χρειάστηκε άλλο ένα χρόνο σε ελληνική πολυτεχνική σχολή και 3-4 μαθήματα για να τον δεχτούν σαν "πλήρη" Πολιτικό. 5-6 χρόνια πριν αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tpanag, έχω ακούσει και εγώ παρόμοιες περιπτώσεις σαν και αυτή που περιγράφεις, όπως και σαν την προσωπική του acnt. Δεν ξεκαθάρισα (από δικό μου λάθος) πως αυτό που είπα στο προηγούμενο μου μήνυμα για πλήρη ισοτιμία-αντιστοιχία ήταν περιπτώσεις συναδέλφων που γνωρίζω προσωπικά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θεωρώ πως είναι γενικός κανόνας που αντικατοπτρίζει την εξέλιξη ενός μηχανικού που σπούδασε στα παραπάνω ιδρύματα όσο αναφορά την απόκτηση ισοτιμίας-αντιστοιχίας και επ. δικαιωμάτων.

 

@acnt: Συμφωνώ με τα λεγόμενα σου, τα 5 χρόνια είναι απλά παραπάνω από τα 4. Πως όμως από την στιγμή που κάποιος επιλέγει τομέα συγκοινωνιολόγου (για παράδειγμα) και τον επιλέγει στο 3ο έτος αν δεν κάνω λάθος, στην συνέχεια αποκτά (δικαίως) εξειδίκευση στα συγκοινωνιακά έναντι άλλου τομέα αλλά πρακτικά δεν υστερεί δικαιωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.