Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μάστερ τα πενταετή πτυχία των μηχανικών του ΕΜΠ


Michanikos.gr

Recommended Posts

Ποιος είπε ότι οι μηχανικοί που έχουν σπουδάσει σε ποιο θεωρητικό επίπεδο δεν μπορούν να ασχοληθούν με κατασκευές ή οι μηχανικοί εφαρμογής δεν μπορούν να ασχοληθούν με την έρευνα; Δεν προγραμματίζεσε σαν ρομποτ στη σχολή, παίρνεις τις γνώσεις και από εκεί ξεκινάει η προσωπικότητα και η όρεξη του καθενός. Τον zavi ας πούμε τον κόβω (χωρίς να ξέρω) απίστευτα ψημένο στην κατασκευή. Άρα;

Άρα το πρόβλημα είναι στα στεγανά. Δεν υπάρχει αποκλειστικότητα αντικειμένου. Εγώ ΜΟΝΟ αυτό ή μάλλον καλύτερα, εσύ ΜΟΝΟ εκείνο. Η οριοθέτηση μεταξύ Chartered και Incorporated Engineer είναι πολύ καλή για τη περίπτωση που συζητάμε. Το διάβασε κανείς; Μιλάει για κανένα αποκλεισμό; Όμως μιλάει για σαφή διαχωρισμό. Έκεί φαίνεται το Master που χρειάζεται εντέλει και καλώς ζητείται για Chartered Engineer.

 

Και όσον αφορά αυτό που λέει ο zavi στο τέλος. Σύμφωνα με την ακαδημαική πυραμίδα, ποιοι θα πρέπει να είναι οι περισσότεροι για τη χώρα μας; Οι Μηχανικοί Πολυτεχνείου ή ΤΕΙ; Από εκεί ξεκινάνε τα περισσότερα προβλήματα...

 

edit: Μόλις διάβασα το post του GeorgeS και είναι σαν deja vu. Εγώ πιστεύω πως πρέπει να ξεκινήσει νέο thread πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 298
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
Και αγαπητέ μου zavi, ναι πράγματι, αν θέλεις να συνδέσουμε το θέμα των σχολών με την αγορά τότε δεν χρειάζονται τόσοι υπερεπιστήμονες με master. 105.000 διπλωματούχοι είναι πολλοί. Και τώρα θα γίνεται 105.000 μηχανικοί με master. ... Δεν φταίμε εμείς όμως για αυτό. Τα παράπονα σας στον "παναγιότατο" που κάθε φορά συναινεί και παροτρύνει στη δημιουργία νέων τμημάτων.

 

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζονται τόσοι...εξ' άλλου εγώ ο ίδιος είχα γράψει ότι προβλέπονται ''φαινόμενα Βερολίνου''.Κ στην τελική αν όλοι έχουν Master,ουσιαστικά απαξιώνεται ο ρόλος του Master στο Yunanistan....άρα αργά ή γρήγορα θα πρέπει να τρέξουμε για PhD!!!!:lol: άντε κ μετά σε 20 χρονάκια για post doc......

 

Κ αυτά είναι η απολύτως φυσιολογική εξέλιξη των πραγμάτων σε αυτό το κράτος που πέταξε στα σκουπίδια τους ίδιους τους φοιτητές του κ αναγνώρισε μεταπτυχιακά άλλων ευρωπαικών χωρών με λιγότερα χρόνια σπουδών ως ανώτερα των χαρτιών τουαλέτας που δίνουν τα ίδια τα εγχώρια πανεπιστήμια.Έτσι,τρέχουν όλοι στη Γηραιά Αλβιώνα,κερδίζουν καλύτερο επίπεδο σπουδών,μαθαίνουν κιόλας,περνάνε σούπερ στα πάρτυ με κόκες κ έρχονται εδώ κύριοι μετά από 4 χρονάκια με καλύτερο χαρτί για τον ΑΣΕΠ...ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗ ρε @#$Ζ% μου.....γ@#$% το Ε.Μ.Π.....

 

Ως αποτέλεσμα,εγώ ήδη χωρίς καν να είμαι νυμφευμένος,γνωρίζω από τώρα ότι αν τα τέκνα μου θέλω να έχουν κάποια τύχη με ένα χαρτί τουαλέτας στα χέρια τους,τότε θα πρέπει να τα στείλω για σπουδές στο κράτος που δίνει το ίδιο χαρτί με το ελληνικό χαρτί τουαλέτας,αλλά στα λιγότερα χρόνια.

 

Συν τοις άλλοις,θα πρέπει να κάνω κ έναν υπολογισμό value for money,το αν θα κοστίσουν περισσότερο οι σπουδές των τέκνων από τα λεφτά που θα χάσουν-που δεν θα εισπράττουν εννοώ- αν ξοδέψουν 2-3-5 έτη παραπάνω στο Yunanistan.Γιατί στο δικό μου παράδειγμα το Yunanistan μου χρωστάει καμιά εκατοσταρούμπα.....ΛΙΑΝ ΕΠΙΕΙΚΩΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΥΣ......(κ τελείωσα προβλεπόμενα στα 5 έτη...)

 

Αυτό λοιπόν που γίνεται αυτή τη στιγμή,είναι η απαξίωση των ΑΕΙ σε αυτή τη χώρα ΕΠΙΣΗΜΑ!Κ οι μόνοι που δεν έχουν λόγο σε αυτή την απαξίωση είναι οι ΤΕΙ.Όσο για τον ''παναγιότατο'',αυτός είναι άλλη μία μαριονέτα-video game από αυτά που παίζαμε μικροί.Insert coin to start game!Με το τέλος της θητείας του,θα δεις πώς θα ξεφυτρώνουν μαιζονέτες σε ειδυλλιακά τοπία....

 

Οι ΤΕΙ ως συμπέρασμα ΔΕΝ έχουν λόγο σε αυτή την κουβέντα,κανονικά θα έπρεπε να κάνουν πάρτυ,αλλά δεν μπορούν να το καταλάβουν.....Το μόνο που αντιλαμβάνομαι εγώ από τη συμμετοχή των ΤΕΙ είναι ότι αδυνατείτε να κατανοήσετε τον τίτλο του θρεντ....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά οι μηχανικοί των πολυτεχνείων θα έπρεπε να είναι πολύ λιγότεροι από αυτούς των ΤΕΙ (δεδομένου και του ερευνητικού προσανατολισμού τους). Εδώ συμβαίνει το αντίστροφο. Είναι πολλοί περισσότεροι. Αντε βγάλε άκρη.

 

Επειδή τα ΑΕΙ είναι ίσως οι κύριοι φορείς έρευνας στην χώρα, δεν σημαίνει ότι ο ρόλος ύπαρξής τους προσανατολίζεται αποκλειστικά προς αυτήν την κατεύθυνση και κατ' επέκταση δεν περιορίζει όλους τους απόφοιτους ΑΕΙ δηλ. στην περίπτωσή μας όλους τους διπλωματούχους μηχανικούς προς την έρευνα.

 

edit:

συμφωνώ με zavi

Link to comment
Share on other sites

......Ας αφήσουν λοιπόν στην άκρη την κοροϊδία ότι δήθεν η διπλωματική είναι μεταπτυχιακού επιπέδου ή ότι τα μαθήματα στο τελευταίο έτος είναι φοβερά και τρομερά και αυτό συνιστά σπουδαίο λόγο ισοτίμησης με μεταπτυχιακό. Οι λόγοι ισοτίμησης με master ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ έχουν με το επίπεδο σπουδών......

 

Έχεις μαύρα μεσάνυχτα... Έχεις κάνει ποτέ σου σοβαρή εργασία? Πόσο μάλλον αμφιβάλλω αν έχεις κάνει διπλωματική και μάλιστα σε πολυτεχνείο. Και να σου πω και το άλλο το καλό???? Οι Αρχιτέκτονες έχουν 2 διπλωματικές, η μία λέγετε Διπλωματική Εργασία και η άλλη Ερευνα-Διάλεξη (Προπτυχιακή Διατριβή).... Και οι 2 αυτές εργασίες είναι επιπέδου Master (γιατί έχω δει και μεταπτυχιακή εργασία και μάλιστα εκ'των εξωτερικών και γελούσα με δάκρυα για μια βδομάδα). Αν θέλεις μπορώ να σου τις στείλω και τις 2 μπας και ανοίξει το μυαλό σου...

 

Άντε γιατί πολύ θάψιμο έχει πέσει τελευταία και δεν αντέχω...

 

Αν δεν έχετε περάσει ούτε απ'έξω από πολυτεχνείο πολλά τραγούδια ξέρετε...

Και προς τους συναδέλφους από πολυτεχνεία, μην υποβαθμίζεται τόσο πολύ το επίπεδο των σπουδών μας. Πρώτα πηγαίνεται σε ένα ΤΕΙ για μια βδομάδα για να δείτε τι παίζει και μετά μιλατε...

Link to comment
Share on other sites

@kosmel Όσον αφορά τα Πολυτεχνεία-ΤΕΙ πολλά έχουν ειπωθεί. Μην το συνεχίζεις σε αυτό το επίπεδο εκτός και αν έχεις λόγους να κλειδωθεί το θέμα.

 

@ mred-akias Το θέμα είναι το master (Msc και όχι Meng και κουραφέξαλα) και όπως βλέπεις υπό προϋποθέσεις δε λέει κανείς όχι. Ποιος κάνει Msc; Αυτός που εμβαθύνει σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι του επαγγέλματος έτσι ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί σε ιδιαίτερα προβλήματα. Για τα λοιπά το Bsc είναι αρκετό. (Επιμένω στο αγγλικό σύστημα επειδή αυτό είναι το Ευρωπαικό πλέον, έτσι για να εξηγούμαστε). Εξού και οι CEng και οι ΙEng.

Πιστεύεις πως στο επάγγελμα πχ του Πολ. Μηχανικού μπορούν ΟΛΟΙ οι κάτοχοι διπλώματος να ανταποκριθούν σε επίπεδο Msc σε όλο το φάσμα των εργασιών αυτός ο τίτλος περικλείει στην Ελλάδα;

Πιστεύω πως όχι, για αυτό επιμένω σε εξορθολογισμό του όλου συστήματος των ΑΕΙ (ναι παιδιά είναι και τα ΤΕΙ εδώ και χρόνια ΑΕΙ :)) για παλιούς και νέους απόφοιτους. Και από σωστή βάση μπορούν να λυθούν όλες οι δυσκολίες, αδικίες κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Και προς τους συναδέλφους από πολυτεχνεία, μην υποβαθμίζεται τόσο πολύ το επίπεδο των σπουδών μας. Πρώτα πηγαίνεται σε ένα ΤΕΙ για μια βδομάδα για να δείτε τι παίζει και μετά μιλατε...

 

Αγαπητή kosmel

 

Το Κράτος αυτό για να λειτουργήσει,βασίζεται πλέον στην ΑΝΟΧΗ κ στην ΥΠΟΜΟΝΗ των πολιτών του.

 

Επειδή η δική μου ΑΝΟΧΗ κ ΥΠΟΜΟΝΗ έχουν στερέψει,θεωρώ ότι έχω τουλάχιστον το δικαίωμα να κράζω.Είναι ένα κατασταλτικός τρόπος της ΜΑΝΙΑΣ μου.Κ επειδή το ΛΙΘΙΟ είναι ακριβό (λίθιο=θεραπεία κατά της ΜΑΝΙΑΣ),το κράξιμο είναι free.

 

Δεν χρειάζεται να περάσω από ένα ΤΕΙ για να νιώσω ότι έχω ανώτερες σπουδές,χρειάζομαι την επιβεβαίωση από ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ.Μου το χρωστάει,εφ' όσον το πληρώνω ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

 

Κ επειδή με πνίγει η αδικία για τα χαμένα επιπλέον χρόνια σπουδών μου σε σχέση με τους αποφοίτους εξωτερικού,μεταφράζω τα claims μου είτε με άλλο ένα χαρτί τουαλέτας (MSc) ή σε 6ψήφιο νούμερο αποζημίωσης από το αγαπημένο μας Yunanistan.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ελλάς...Ή μήπως γελααάς?Όπως και να έχει σε αυτή τη χώρα ζούμε δε ξέρω για πόσο ακόμα?(Βλέπε μετανάστευση και υπογεννητικότητα)

Και για να μη φανώ ρατσιστής, ίσως άν αναλάβουν τα ηνία οι επερχόμενοι πολίτες από ξένα μέρη (βλέπε παγκοσμιοποίηση και κατάργηση των κλειστών επαγγελμάτων από την ευρωπαϊκή ένωση) να γίνουμε και καλύτεροι (σε όλα τα επίπεδα).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μαύρα μεσάνυχτα... Έχεις κάνει ποτέ σου σοβαρή εργασία? Πόσο μάλλον αμφιβάλλω αν έχεις κάνει διπλωματική και μάλιστα σε πολυτεχνείο. Και να σου πω και το άλλο το καλό???? Οι Αρχιτέκτονες έχουν 2 διπλωματικές, η μία λέγετε Διπλωματική Εργασία και η άλλη Ερευνα-Διάλεξη (Προπτυχιακή Διατριβή).... Και οι 2 αυτές εργασίες είναι επιπέδου Master (γιατί έχω δει και μεταπτυχιακή εργασία και μάλιστα εκ'των εξωτερικών και γελούσα με δάκρυα για μια βδομάδα). Αν θέλεις μπορώ να σου τις στείλω και τις 2 μπας και ανοίξει το μυαλό σου...

 

Άντε γιατί πολύ θάψιμο έχει πέσει τελευταία και δεν αντέχω...

 

Αν δεν έχετε περάσει ούτε απ'έξω από πολυτεχνείο πολλά τραγούδια ξέρετε...

Και προς τους συναδέλφους από πολυτεχνεία, μην υποβαθμίζεται τόσο πολύ το επίπεδο των σπουδών μας. Πρώτα πηγαίνεται σε ένα ΤΕΙ για μια βδομάδα για να δείτε τι παίζει και μετά μιλατε...

 

 

kosmel, έχω δει πολλές διπλωματικές του πολυτεχνείου και των ΤΕΙ στην ειδικότητά μου. Υπάρχουν καλές και κακές. Αλλά επιμένω στην άποψή μου ότι η γενική τάση των διπλωματικών είναι να κινούνται σε προπτυχιακό επίπεδο. Αυτό δεν τις υποβαθμίζει και δεν καταλαβαίνω γιατί θες σόνι και καλά να τις αναβαθμίσουμε σε μεταπτυχιακές εργασίες. Το ότι κάποιος κάνει μια καλή ενδεχομένως διπλωματική δεν σημαίνει ότι είναι κατ ανάγκη μεταπτυχιακού επιπέδου, ούτε ότι πρέπει να του δώσουμε master. Υποχρέωσή του είναι για να πάρει το δίπλωμα ή το πτυχίο του. Τόσα χρόνια δηλαδή κάνατε μεταπτυχιακού επιπέδου μαθήματα και δεν το ξέρατε ? Γιατί οργανώνανε τότε τα πολυτεχνεία ξεχωριστά μεταπτυχιακά με συγκεκριμένο κύκλο μαθημάτων ? Επαναλάμβαναν δηλαδή εις διπλούν το τελευταίο έτος ξανά ? Όσοι παρακολούθησαν μετά το δίπλωμα τα μεταπτυχιακά του ΕΜΠ τώρα τι θα τους κάνουμε ? μήπως ανακαλύψουμε ότι τελικά τα σημερινά μεταπτυχιακά είναι διδακτορικά αλλά δεν το ξέραμε ακόμα ?

 

Νομίζω ότι είναι πασιφανές πως η ισοτίμηση με master δεν έχει να κάνει με το αν τα 5-6 μαθήματα του τελευταίου εξαμήνου ήταν μεταπτυχιακού επιπέδου. ΔΕΝ ήταν καθότι αποτελούσαν μαθήματα οργανωμένου προπτυχιακού προγράμματος, συχνά μάλιστα και μαθήματα ροής, και όχι μεταπτυχιακού. Αυτό είναι τοις πάσης γνωστό. Η ισοτίμηση με master έχει να κάνει με το χρόνο σπουδών και τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Και όπως έχω πει ως ένα βαθμό είναι δίκαιη εξετάζοντας το θέμα με καθαρά ευρωπαϊκούς όρους. Αλλά άλλο αυτό και άλλο να προσπαθούμε να αποδείξουμε ότι τόσα χρόνια οι σπουδές στο ΕΜΠ από το 4ο έτος και μετά ήταν μεταπτυχιακού επιπέδου και κανείς δεν το είχε καταλάβει. Όσο για το επίπεδο, αυτό εξαρτάται και ποικίλει πολύ και από σχολή σε σχολή και από ίδρυμα σε ίδρυμα και από μάθημα σε μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι την επόμενη φορά που θα δημοσιευτεί μήνυμα το οποίο να μην έχει άμεση σχέση με το θέμα, θα πέσει κλείδωμα.

 

Σας παρακαλώ να συγκρατηθείτε λίγο. Από εδώ μέσα το όποιο πρόβλημα σίγουρα δε λύνεται.

 

Σας ευχαριστώ.

Κύριοι λυπάμαι αλλά το παρών κλειδώνει.

 

Ο λόγος είναι αφενός η αξιοπιστία μου και το πλήγμα που αυτή θα δεχτεί σε περίπτωση που δεν προβώ στην ανωτέρω πράξη (:D :P :p) και αφετέρου το ότι από αυριο ξεκινούν τα μπάνια του λαού (για μένα τουλάχιστον). Όπως καταλαβαίνετε, αν το αφήσω ανοικτό, το moderating του συγκεκριμένου καυτού θέματος θα πρέπει να πέσει στις πλάτες κάποιου που δεν είναι η δουλειά του αυτή (κοινώς χώσιμο) και αυτό είναι κάτι που εγώ προσωπικά δε θέλω να συμβεί.

 

Οφείλω πάντως να ομολογήσω ότι έγιναν φιλότιμες προσπάθειες. Το επίπεδο δεν ευτελίστηκε, κάθε άλλο μάλιστα. Το στόχο (topic) χάσαμε λίγο αλλά δεν πειράζει. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας....

 

Και τώρα, όχι λείπει ο γάτος χορεύουν τα ποντίκια... Μη μου ανοίξετε 15 καινούρια θέματα-flames. Από εβδομάδα με το καλό πάλι εδώ θα 'μαστε. Καλά να περνάτε!!!

 

ps. Τα τελευταία μηνύματα που γράφτηκαν όσο έγραφα το δικό μου δεν τα λαμβάνω και πολύ υπόψη μου καθώς θα κλείδωνε ούτως ή άλλως ... Πάντως ντροπή σε ορισμένους (στα διεγραμμένα μηνύματα αναφέρομαι...).

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.