Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μπορώ να γίνω chartered engineer στην Μ.Β


owlphin

Recommended Posts

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός απόφοιτος ΕΜΠ το 2000.

Την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος την πήρα το 2001.

Τον Σεπτέμβρη θα πάω Αγγλία για το ΜΒΑ μου.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να γραφτώ στο αντίστοιχο ΤΕΕ της Αγγλίας ως chartered engnineer ?

Από τα λίγα που έχω διαβάσει αναφέρει ότι πρέπει να έχεις Μ.Eng. Το πτυχείο του ΕΜΠ είναι ισοδύναμο ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ:

 

http://www.imeche.org/membership/academic/Qualifications+Requiring+Review.htm

 

Βάση της Ευρωπαϊκής οδηγίας 2005/36/EC το πτυχίο σου αναγνωρίζεται αλλά για να γίνεις chartered πρέπει να έχεις εκπληρώσει κάποια κριτήρια μέσω εργασιακής εμπειρίας και να μπορείς να τα πιστοποιήσεις (θέλει υπογραφές από ήδη chartered engineer νομίζω). Είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία αλλά μπορείς να δουλέψεις χωρίς να είσαι chartered (ο μηχανικός δεν είναι νομοθετικά ελεγχόμενο επάγγελμα εκεί).

Link to comment
Share on other sites

Στο κλασσικό σενάριο που δουλέυει κάποιος με μπλοκάκι και δεν είναι υπάλληλος πως αποδικνύει επαγγελματική εμπειρία ? Γίνονται εξετάσεις ? Μετράει το πότε έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις επαγγελματική εμπειρία, θα πρέπει να γράψεις μία τεχνική έκθεση (technicla report) περίπου 2000 λέξεων που θα περιγράφεις τι έκανες στα projects σου.

Πιστεύω ότι υπάρχουν συγκεκριμένα κριτήρια για να πάρεις το CEng. Κοίτα στους μηχανολόγους μηχανικούς (mechanical engineering) στην ενόητητα memebership.

 

Μετά πρέπει να καθίσεις για το professional review που είναι το ίδιο σαν τις εξετάσεις του ΤΕΕ. Η μόνη διαφορά είναι ότι θα πρέπει να ετοιμάσεις μια παρουσιάση και να απαντήσεις στις ερωτήσεις των εξεταστών.

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με εμπειρία από Ελλάδα δύσκολο έως δεν θα περάσεις.

Συγκρίνοντας πάντα με την αντίστοιχη διαδικασία για του Πολιτικούς Μηχανικούς στο ice.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορεις να αποδειξεις οτι εχεις καλυψει τα criteria τοτε ειναι ευκολο.Εχω φιλη που με διπλωμα γεωγραφιας εγινε μελος το ICE

 

δεν νομιζω οτι με το να γινεις μελος εδω στην αγγλια θα σου δωσει κατι αυτην την στιγμη. πιστευω ισως £3000-4000 παραπανω με την κριση που υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σαν γραμμένος στο ΤΕΕ θεωρείσαι chartered. Το θέμα είναι κατά πόσο το I.C.E. (Institution of Civil Engineers) αναγνωρίζει το ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο χρονοβόρα διαδικασία αλλά μπορείς να δουλέψεις χωρίς να είσαι chartered (ο μηχανικός δεν είναι νομοθετικά ελεγχόμενο επάγγελμα εκεί).

 

Αυτό είναι κάτι που το έχω ξανακούσει αλλά δεν το έχω καταλάβει.

Η απορία μου είναι : αν κάποιος μη chartered μπορεί να δουλέψει γιατί να γίνει chartered? Τι παραπάνω θα έχει όταν γίνει chartered? Και τι σημαίνει το "μπορεί να δουλέψει χωρίς να είναι chartered"? Μπορεί δηλαδή να έχει δικό του γραφείο μελετών?

 

Ξέρω ότι φεύγω εκτός θέματος αλλά είναι πραγματική απορία μου :)

Link to comment
Share on other sites

1ον Μηχανικός στην Αγγλία που δεν είναι chartered δεν πρόκειται να ανεληχθεί και να πάρει σημαντική θέση σε μία εταιρεία στον αιώνα τον άπαντα...

 

2ον Δεν έχει δικαίωμα υπογραφής και δεν μπορεί να ανοίξει γραφείο/εταιρεία.*

 

3ον Το ότι έχει κάποιος γραφτεί στο ΤΕΕ δεν σημαίνει ότι θα γίνει αυτόματα chartered. Χωρίς καθόλου εμπειρία επί αγγλικού εδάφους δεν γίνεσαι chartered.

 

4ον Δεν θα δει το μισθό του ποτέ να φτάνει τα £70k που είναι και το πιο σημαντικό. :P

 

*Στην Αγγλία για να δουλέψει κάποιος σαν μηχανικός δεν χρειάζεται να γραφτεί στο ICE ή στο όποιο "επιμελητήριο" άλλων ειδικοτήτων. Δουλεύει ως μισθωτός σε όποια εταιρεία. Ακόμα και chartered να γίνει πάλι σαν μισθωτός θα δουλεύει ή θα ανοίξει το δικό του γραφείο. Όταν λέμε όμως να ανοίξει το δικό του γραφείο δεν εννοούμε όπως στην Ελλάδα που δηλώνεις επαγγελματική έδρα το παιδικό σου δωμάτιο και λες έχω γραφείο. Μιλάμε για κανονική ΑΕ με υπαλλήλους, ελάχιστο απαιτούμενο κεφάλαιο, ετήσιο τζίρο κτλ. Όπου θα κατέβεις σε διαγωνισμό με αντίπαλους Atkins, Arup, Scott Wilson κτλ. Την συνέχεια μπορείτε να την φανταστείται...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως σαν γραμμένος στο ΤΕΕ θεωρείσαι chartered. Το θέμα είναι κατά πόσο το I.C.E. (Institution of Civil Engineers) αναγνωρίζει το ΤΕΕ.

 

Δεν υπάρχει ξεχωριστό "Institution" για μηχανολόγους

 

Μόνο με εμπειρία από Ελλάδα δύσκολο έως δεν θα περάσεις.

Συγκρίνοντας πάντα με την αντίστοιχη διαδικασία για του Πολιτικούς Μηχανικούς στο ice.

 

Τα τελευταία 2,5 χρόνια δε δουλέυω Ελλάδα ... αλλά πάλι ούτε Αγγλία

 

Μετά πρέπει να καθίσεις για το professional review που είναι το ίδιο σαν τις εξετάσεις του ΤΕΕ. Η μόνη διαφορά είναι ότι θα πρέπει να ετοιμάσεις μια παρουσιάση και να απαντήσεις στις ερωτήσεις των εξεταστών.

 

Είναι η ίδια διαδικασία που περνάνε οι απόφοιτοι Αγγλικών ΑΕΙ ?

 

στα ACADEMIC REQUIREMENTS διαβάζω

 

CEng

Accredited BEng (Hons) degree plus appropriate Masters degree

Accredited BEng (Hons) degree plus approved Further Learning to Masters level

Accredited MEng

 

Απορίες :

- Το ΕΜΠ τι δίνει BEng ή MEng ?

- Στη πρώτη περίπτωση το MBA είναι "appropriate Masters degree" ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.