Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω μια προβολική πλακά μήκους 8.40μ και πλάτος 3.5μ. Στατικά έχω κάνει προβόλους μέχρι 3μ χωρίς κανένα ιδιαίτερο θέμα. Ποια είναι η γνώμη σας για προβολικές πλάκες από μπετόν c30/37 πλάτους 3.5μ.

Επισυνάπτω κατασκευαστικό σχέδιο με προτεινόμενους οπλισμούς

Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο μπαλκόνι

 

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

274533121_651721682550602_2206870127048230493_n.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω πώς έχεις υπολογίσει τα 3μετρα, και τι συμπεριφορά έχουν παρουσιάσει στο χρόνο, αλλά αυτή η φουρκέτα Φ18 δεν μου κάθεται καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να μας απαντήσει ο ερωτών αν είναι μηχανικός ή κάτι άλλο, θα συμφωνήσω ότι ο ξυλότυπος δεν φαίνεται εντάξει. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Pavlos33 said:

Μέχρι να μας απαντήσει ο ερωτών αν είναι μηχανικός ή κάτι άλλο, θα συμφωνήσω ότι ο ξυλότυπος δεν φαίνεται εντάξει. 

Μηχανικος είμαι αλλά όχι με μεγάλη εμπειρία σε στατικές μελέτες και για αυτό έβαλα το συγκεκριμένο ερώτημα εδώ διότι εχω τις αμφιβολίες μου για ένα τόσο μεγάλο πρόβολο. Το συγκεκριμένο εχει επιλυθεί επιτυχώς απο το πρόγραμμα statics2021.  Εσείς τι οπλισμούς θα προτείνατε για πρόβολο 3.5μετρα?

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, N1kola5 said:

.. Εσείς τι οπλισμούς θα προτείνατε για πρόβολο 3.5μετρα?

Εσείς εκεί έχετε εξαντλήσει στην αρχιτεκτονική μελέτη του κτηρίου για μικρότερο πρόβολο (π.χ. 2,50 - 2,80μ) ή δεξιά αριστερά του εξώστη ανεστραμμένο  δοκάρι ώστε ο εξώστης να έχει και στήριξη και ως διέρειστη ?

(και προσδιόρισε αν πας με κανονισμούς Ελλάδας)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για διερερειστη πλακα αρχιτεκτονικα δεν θα το θέλαμε.  Επίσης ο αρχιτέκτονας προτιμά να διατηρήσουμε τον πρόβολο στα 3.5μ για αρχιτεκτονικούς λογους.  Φυσικά προεχει η ασφάλεια μιας κατασκευής αν θεωρηθεί ότι πρόβολος 3.5μ δεν μπορεί να στηριχθεί στατικά τότε θα συζητήσουμε για μικρότερο πρόβολο.

Το θέμα είναι αν είναι εφικτο να γίνει ο προαναφερμένος πρόβολος χωρίς οποιανδήποτε μετατροπή στα αρχιτεκτονικά σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

Προφανέστατα υπάρχει ένα μπέρδεμα ανάμεσα στο "το έβγαλε το πρόγραμμα" και στην εξ'αντικειμένου πραγματικότητα. Πρόβολος από μπετόν ανοίγματος 3,50μ ασφαλής, δεν υπάρχει. Ακόμη και τριέρειστη πλάκα με αυτό το άνοιγμα είναι επισφαλής. Σε τέτοιου είδους άνοιγμα θα πρέπει να μελετηθεί ο ερπυσμός και ο έλεγχος βελών να γίνει με άμεσο υπολογισμό και όχι με την απλοποιητική σχέση απαλλαγής του ευρωκώδικα. Μετά από αυτά καταλαβαίνει κανείς ότι το θέμα γίνεται σχεδόν φιλολογικό.

εδιτ: Δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν κάποιος "να μην θέλει" όταν συζητάμε για μια διατομή περί τους 35πόντους πάχος, με έναν οπλισμό της τάξης του Φ14/10, χώρια τον ερπυσμό, χώρια τον έλεγχο βελών, χώρια την ψαθυρή εργοδιάβρωση που σε λίγα χρόνια θα αρχίσει να δουλεύει, καθώς το C30/37 με υποψιάζει για παραθαλάσσιο περιβάλλον. Εγώ αν μου έλεγαν τέτοια θα έτρεχα να γλυτώσω.

Edited by pirsogiannis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φουρούσια ισχυρα από τα κ26, κ27 , κ28 δεν μπορείς να βγάλεις ? 

Φέρνεις μετά δοκάρι πεπλατυσμένο , πλάτους 1 Μ και με ύψος γύρω στα 40 εκ παράλληλα και δίπλα από τα Δ 22 , Δ 23 και τα υπόλοιπα 2.5 μέτρα τα πιάνεις πρόβολο. 

Edited by dimitris11140
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@N1kola5

Ακόμα και να ήθελες να βάλεις δοκάρια εκατέρωθεν του προβόλου, θα είχες κάτι σαν στήριξη και όχι στήριξη (δηλαδή, αναξιόπιστη λύση).
Το statics της multisoft ανήκει στην κατηγορία των προγραμμάτων "ξέρεις από vespa;".
Εύχρηστο και αποδοτικό αλλά ακατάλληλο για την αντιμετώπιση εξεζητημένων καταστάσεων.
Εν ολίγοις, προτείνω να εγκαταλείψεις την ιδέα αυτού του προβόλου.
Δεν μπορώ, όμως, να μην ρωτήσω:
Σε αυτόν τον χώρο 3,50 χ 8,40, τι θα φτιάξουν; Σαλόνι και τραπεζαρία με πλήρη εξοπλισμό;
Χωρίς να έχω την πρόθεση να επέμβω στην μελέτη κανενός, το μπαλκόνι είναι μπαλκόνι και όχι καθιστικό.

  • Like 2
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, N1kola5 said:

... Επίσης ο αρχιτέκτονας προτιμά να διατηρήσουμε τον πρόβολο στα 3.5μ για αρχιτεκτονικούς λογους. ..

Συγνώμη που παρεμβαίνω σε ζήτημα σαν αυτό… αλλά καθαρά αρχιτεκτονικά μιλώντας κι εγώ μπορεί να προτιμήσω πρόβολο και 5 μέτρα αλλά θα πρέπει πριν τον κάνω να έχω εξασφαλίσει την οικονομική δυνατότητα από τον εργοδότη ότι μπορεί  να πληρώσει ειδικές κατασκευές με ειδικές στηρίξεις (πχ από προεντεταμένα μέχρι στήριξη από άνω ή ότι άλλο μπορεί να χρειαστεί)…

Οπότε ας τσεκάρει τις προτιμήσεις…..

Και δεν υπάρχουν αρχιτεκτονικοί λόγοι. Αυτό στο υπογράφω ως αρχιτέκτονας. Υπάρχουν αρχιτεκτονικές επιλογές.

  • Like 3
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.