Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

6 ώρες πριν, N1kola5 said:

Μηχανικος είμαι αλλά όχι με μεγάλη εμπειρία σε στατικές μελέτες ....

Θα σου πω μιαν ιστορία (πραγματική)

Πριν κάμποσα χρόνια (φτασμένος ων επαγγελματικά), πελάτης μου θέλησε να συνεργαστώ με αρχιτέκτονα για την οικοδομή του. Στο στατικό μοντέλο που συζητούσαμε, προέκυψε αμφιέρειστο δοκάρι ανοίγματος περίπου 7 μ. Το ήθελε (ο συνάδελφος) με κρέμαση 30 εκ (αν θυμάμαι καλά). Μετά από έλεγχο, του εξήγησα ότι δεν βγαίνει, και του πρότεινα δυο λύσεις. Είτε η στατική μελέτη θα γίνει όπως πρέπει και την υπογράφω, είτε κάνω τη μελέτη όπως τη θέλει και την υπογράφει αυτός. Αρνήθηκε και τα δυο. Αρνήθηκα κι εγώ να συνεχίσω τη συνεργασία μαζί του, και χωρίσαμε όμορφα κι ωραία. Φυσικά, βρέθηκε κάποιος από αυτούς που "κάνουν τα πάντα" και υπέγραψε. Το κέρδος μου από την ιστορία (και από άλλες παρόμοιες)? Κοιμάμαι ήσυχος. Όπως κι ο άλλος, αλλά δεν με ενδιαφέρει  τι κάνουν οι άλλοι. Σημασία έχει να πορεύομαι σύμφωνα με τη συνείδησή μου. Και, δεν μου βγήκε σε κακό.

  • Like 3
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φαινεται οτι πιανει που ειμαι Σαββατογεννημενος..

Σε οσες περιπτωσεις ο Αρχιτεκτονας ή και ο πελατης ζητουσαν εξοχως μεγαλους εξωστες καταφερνα στο τελος να τους πεισω να κανουν πισω.

Με απλα λογια και παντα με συναινετικο λογο καταλαβαιναν τι πανε να κανουν.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2022 at 11:01 ΠΜ, dimitris11140 said:

Φουρούσια ισχυρα από τα κ26, κ27 , κ28 δεν μπορείς να βγάλεις ? 

Φέρνεις μετά δοκάρι πεπλατυσμένο , πλάτους 1 Μ και με ύψος γύρω στα 40 εκ παράλληλα και δίπλα από τα Δ 22 , Δ 23 και τα υπόλοιπα 2.5 μέτρα τα πιάνεις πρόβολο. 

δοκάρι πλάτους 1μ/ύψους 40 εκ. δεν είναι δοκός. Η τριέρεστη που θα προκύψει λόγω γεωμετρίας στην μέση πάλι δεν έχει ουσιαστική "βοήθεια" από τους προβόλους αυτούς. Αρα στο μέσω του προβόλου ( μήκος ) πάλι θα έχεις πρόβλημα.

Δ22/Δ23 τι διατομές είναι? Κ26/Κ27/Κ28 επίσης? το πάχος (30 ή 38?) του προβόλου πως το ελέγχεις?

Πάντως πρόβολος πάνω από 2,50 μέτρα θέλει ειδικές προυποθέσεις και να γίνει και να συντηρηθεί.

Edited by ppetros
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ppetros

Οι ονομασίες των στύλων και των δοκών αναγράφονται στο σχέδιο της εναρκτήριας δημοσίευσης του θέματος.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ppetros said:

δοκάρι πλάτους 1μ/ύψους 40 εκ. δεν είναι δοκός. Η τριέρεστη που θα προκύψει λόγω γεωμετρίας στην μέση πάλι δεν έχει ουσιαστική "βοήθεια" από τους προβόλους αυτούς. Αρα στο μέσω του προβόλου ( μήκος ) πάλι θα έχεις πρόβλημα.

Δ22/Δ23 τι διατομές είναι? Κ26/Κ27/Κ28 επίσης? το πάχος (30 ή 38?) του προβόλου πως το ελέγχεις?

Πάντως πρόβολος πάνω από 2,50 μέτρα θέλει ειδικές προυποθέσεις και να γίνει και να συντηρηθεί.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό το 40 εκ δεν είναι δοκάρι ? Το 40 είναι σχετικό και γρήγορη προσέγγιση . Το δε μήκος που προκύπτει ανάμεσα στα φουρούσια είναι μικρότερο των 4 Μ  . 

Δηλαδή συνάδελφοι τις στοές που δεν θέλαμε να βγάλουμε κολώνες και προέκυπταν μεγάλοι προβολοι πώς τις αντιμετωπιζετε ? Εγώ πάντως έχω δει συνάδελφο - δάσκαλο με πάνω από 2000 οικοδομές στην πλάτη του να πιάνει ουκ ολίγες φορές με τον τρόπο που περιγράφω στοα 3.5-4 μέτρων και εννοείται με φουρούσια υψικορμα και επειδή μπορούσε τα έβγαζε ανεστραμμένα  .

Υ.Γ Η καμπτικη ροπή που προκύπτει απο το μπαλκόνι - τριεριστη - πρόβολο πείτε το όπως θέλετε , είναι στρεπτική για την δοκο , οπότε το δοκάρι θέλει επιμέλεια στην στρέψη . Είμαστε μηχανικοί . Κάποιες φορές καλουμαστε να δώσουμε λύση και σε περίπλοκα θέματα . Μακάρι όλες οι δουλειές να ήταν σαλόνι με μπαλκόνι 2.20 και να ξεμπερδευαμε .  

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δοκος 40 εκατ. οταν η πλακα ειναι 35 τουλαχιστον (οπως εδω) σημαινει κρεμαση 5 εκατ.που σημαινει οχι γραμμικος φορεας αρα οχι δοκος (με την εννοια που εννοουμε δοκος).

Ανεξαρτητα απο τα παραπανω οι τοσο μεγαλοι προβολοι (εστω και με φουρουσια ικανου βεβαια υψους) δεχονται μεγαλες κατακορυφες σεισμικες επιταχυνσεις , αναστροφες εντατικων μεγεθων, ερπυσμους που δυσκολα αντιμετωπιζονται κ.λ.π κ.λ.π .

Και βεβαια αντιστοιχα επηρεαζεται και ο υπολοιπος φορεας .

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, KF said:

Δοκος 40 εκατ. οταν η πλακα ειναι 35 τουλαχιστον (οπως εδω) σημαινει κρεμαση 5 εκατ.που σημαινει οχι γραμμικος φορεας αρα οχι δοκος (με την εννοια που εννοουμε δοκος).

Ανεξαρτητα απο τα παραπανω οι τοσο μεγαλοι προβολοι (εστω και με φουρουσια ικανου βεβαια υψους) δεχονται μεγαλες κατακορυφες σεισμικες επιταχυνσεις , αναστροφες εντατικων μεγεθων, ερπυσμους που δυσκολα αντιμετωπιζονται κ.λ.π κ.λ.π .

Και βεβαια αντιστοιχα επηρεαζεται και ο υπολοιπος φορεας .

 

Ποιος ο λόγος να γίνει η πλάκα 35 εκ και όχι 25 ? Κάνεις το ένα μέτρο με κρεμαση πχ 40 και το υπόλοιπο το πιάνεις με 23-25 εκ . Ποιος ο λόγος να φορτώσεις την κατασκευή με τόσο ίδιο βάρος . Στην σεισμική επιβάρυνση έχεις δίκιο , αλλά για αυτό το μελετάμε . Όλη την δουλειά στην καμψη την κάνουν τα φουρούσια.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να απαριθμισω τη σωρεια θεματων που προκυπτουν γιατι κατι τετοιο δεν οδηγει πουθενα μεσω του διαδικτυου.

Ας εξετασει ο συναδελφος τα συν και τα πλην και ας κανει οτι νομιζει καλυτερο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, KF said:

Δεν θελω να απαριθμισω τη σωρεια θεματων που προκυπτουν γιατι κατι τετοιο δεν οδηγει πουθενα μεσω του διαδικτυου.

Ας εξετασει ο συναδελφος τα συν και τα πλην και ας κανει οτι νομιζει καλυτερο.

 

Συμφωνώ απόλυτα.

 

1 ώρα πριν, dimitris11140 said:

Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό το 40 εκ δεν είναι δοκάρι ? Το 40 είναι σχετικό και γρήγορη προσέγγιση . Το δε μήκος που προκύπτει ανάμεσα στα φουρούσια είναι μικρότερο των 4 Μ  . 

Δηλαδή συνάδελφοι τις στοές που δεν θέλαμε να βγάλουμε κολώνες και προέκυπταν μεγάλοι προβολοι πώς τις αντιμετωπιζετε ? Εγώ πάντως έχω δει συνάδελφο - δάσκαλο με πάνω από 2000 οικοδομές στην πλάτη του να πιάνει ουκ ολίγες φορές με τον τρόπο που περιγράφω στοα 3.5-4 μέτρων και εννοείται με φουρούσια υψικορμα και επειδή μπορούσε τα έβγαζε ανεστραμμένα  .

Υ.Γ Η καμπτικη ροπή που προκύπτει απο το μπαλκόνι - τριεριστη - πρόβολο πείτε το όπως θέλετε , είναι στρεπτική για την δοκο , οπότε το δοκάρι θέλει επιμέλεια στην στρέψη . Είμαστε μηχανικοί . Κάποιες φορές καλουμαστε να δώσουμε λύση και σε περίπλοκα θέματα . Μακάρι όλες οι δουλειές να ήταν σαλόνι με μπαλκόνι 2.20 και να ξεμπερδευαμε .  

Για αυτά ακριβώς που περιγράφεις παραπάνω έγιναν οι ερωτήσεις μου. Αν μπορείς να τα απαντήσεις, να τα κατασκευάσεις και να τα συντηρήσεις, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppetros said:

Συμφωνώ απόλυτα.

 

Για αυτά ακριβώς που περιγράφεις παραπάνω έγιναν οι ερωτήσεις μου. Αν μπορείς να τα απαντήσεις, να τα κατασκευάσεις και να τα συντηρήσεις, τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

Εάν βγάλει φουρούσια υψικορμα , ουσιαστικά δεν μιλάμε για πρόβολο αλλά για 2 τριεριστες . Απλά εγώ με τις τριεριστες έχω ένα "κόλλημα" , γι αυτο και ανέφερα την λύση με το πεπλατυσμένο δοκάρι.  Χωρίς φουρούσια πρόβολος 3.5 μέτρων σε συμβατικό οικοδομικό έργο δεν παίζει.

Edited by dimitris11140
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.