Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Τώρα το πήρα είδηση παιδιά!!!!!! Εκπληκτική προσφορά!!! Δηλαδή πλήρες πακέτο cubus με 2400??!! Η 4Μ το κάνει αυτό?

Παρέχει και υποστήριξη του statik και των άλλων ή την υποστήριξη συνεχίζει να την έχει o Κανελλόπουλος?

Link to comment
Share on other sites

Η 4Μ έχει αναπτύξει ένα νέο interface, αρκετά ωραίο όπως φαίνεται σε κάποια βιντεάκια που έχουν αναρτήσει.

Η μηχανή επίλυσης είναι της CUBUS.

Τώρα την υποστήριξη νομίζω ότι θα την έχει η 4Μ για το δικό της πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

ssouanis Στο έχουν παρουσιάσει? Μπορείς να μας πεις εντυπώσεις? Μιλάμε για άλλο πρόγραμμα από τα statik-fagus-cedrus κλπ που εμπορεύεται η cubushellas?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δε μου ταίριαξε να το δω.

Μια πρώτη γεύση μπορείς να πάρεις εδώ.

Υπάρχουν καμιά 10ρια βιντεάκια.

 

Το interface είναι καινούριο.

Δεν έχει νομίζω σχέση με το στατικ (το οποίο το έχω δει όλο και όλο 1 φορά, για αυτό δεν είμαι απόλυτος).

Η μηχανή επίλυσης είναι της cubus.

Η φάτσα είναι της 4Μ.

Αυτό είναι μέσες άκρες το πάντρεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ας γράψω κι εγώ τι ξέρω μέχρι στιγμής, μιας που κάποιοι συνεργάτες μου είχαν ακολουθήσει το δρόμο της 4Μ πρόσφατα.

 

Επειδή δεν είναι έτοιμο το "ολοκληρωμένο" πακέτο με το interface της 4Μ - με μια επιφύλαξη μήπως αλλάξαν τα πράγματα-

σου δίνουν στην τιμή που αναφέρεται ένα "πλήρες" και "λειτουργικό" πακέτο της cubus, μιλάμε για τις εκδόσεις "5" πάντα,

δηλαδή hoch-5, statik-5, cedrus-5, fagus-5 και το stahl για τα μεταλλικά. Έχει βλέπω δύο πακέτα να διαλέξεις, ουσιαστικά

με το ένα κάνεις γέφυρες με το άλλο όχι.

 

Ξαφνικά δηλαδή εκεί που είχες το strad και προσπαθούσες να ισορροπήσεις τα πέδιλα σου για να μη σου βουλιάζουν

και σου δημιουργούν περίεργες εντάσεις στην ανωδομή...οκ, δε συνεχίζω άλλο στο θέμα... ...............τσούπ! έχεις το statik.

 

Τώρα, σχετικά με τα βιντεάκια και την τελική μορφή του προγράμματος, εγώ αυτό που βλέπω είναι πως το μόνο που

διαφοροποιείται είναι η εισαγωγή του φορέα. Για όσους δεν έτυχε να ασχοληθούν με το συγκεκριμένο πρόγραμμα να

αναφέρω περιληπτικά πως η εισαγωγή του φορέα γινόταν με την εισαγωγή των σταθμών από σχέδιο autocad, με

ξεχωριστά layers που περιείχαν τις δοκούς, τα υποστυλώματα και τα λοιπά στοιχεία του φορέα και το πρόγραμμα

δημιουργούσε τόσο τους επιφανειακούς φορείς για την επίλυση των πλακών κάθε στάθμης όσο και το χωρικό τ

ρισδιάστατο γραμμικό φορέα.

 

Ε, αυτή η εισαγωγή του "σκίτσου" του φορέα είναι το μόνο που βλέπω στα βίντεο να έχει αλλάξει,

αντί να κάνεις σχέδια στο autocad εισάγεις τον φορέα με all time classic strad style.

 

Μετά βλέπω πως όλα τα άλλα είναι ίδια, οι γνωστές μάσκες του hoch, τρέχεις το cedrus, το statik κλπ.

 

Επισης δεν ξέρω για ευρωκώδικες. Ο Κανελλόπουλος πάντως έχει έκδοση με ευρωκώδικες.

 

Αυτά, με κάθε επιφύλαξη μήπως έχω χάσει κανένα επεισόδιο τον τελευταίο καιρό στο θέμα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Στο Strad προσπαθώ να κάνω προσομοίωση κοιτόστρωσης θεμελίωσης χωρίς να έχω το πρόσθετο πεπερασμένων στοιχείων (PLATE ή όπως λέγεται τέλος πάντων). Προσπαθώ για την ακρίβεια να περάσω τις πλάκες. Μερικές έχουν παράξενη μορφή και δεν τις αναγνωρίζει αυτόματα. Το κακό είναι όμως ότι δεν τις αναγνωρίζει και δίνοντας τα σύνορα.....Θυμάται κανείς τι μπορεί να φταίει/τι κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις??

Link to comment
Share on other sites

OK, βρήκα την παρακάτω απάντηση από την "ioanna" της 4Μ η οποία μου έλυσε το παρόν πρόβλημα...

 

"Λόγω του σχήματος των πλακών δεν μπόρεσε να κάνει τη κανναβοποίηση. Δοκίμασε:
1) να δώσεις διαφορετικό μήκος πεπερασμένου στοιχείου
2) να δημιουργούνται πολύ μικρά τμήματα πλάκας (π.χ. οξείες γωνίες στην ένωση δοκών με Κ.Β. υποστυλωμάτων). Μπορείς να κάνεις επέκταση δοκών και να μικρύνεις το μήκος τους έτσι ώστε να μη δημιουργούνται μικρά τμήματα.
3) Ένας εύκολος τρόπος για να εντοπίσεις το που ακριβώς δημιουργείται το πρόβλημα είναι σε αντίγραφο της μελέτης να αναγνωρίζεις μία μία τις πλάκες, ζητώντας κάθε φορά διακριτοποίηση."

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αν και έχω το 3dr (παλιό strad) δεν έχω επιχειρήσει ποτέ να λύσω κοιτόστρωση.

 

Αν θες όμως δες το 2ο μήνυμα στο παρακάτω σύνδεσμο, είναι από το παλιό (ανενεργό πλέον) φόρου του strad.

 

http://www.strad.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=37

 

edit: μάλλον με πρόλαβες!

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.