Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Σε πλακα που παταει στη μια πλευρα της σε κολωνα κι οχι σε δοκαρι τα φορτια μεταβιβαζονται σε ασχετη δοκο που ναι μεν παταει στο ιδιο υποστυλωμα αλλα ουδεμια σχεση εχει με την πλακα.

Link to comment
Share on other sites

θα βάλω κ μια τέτοια περίπτωση μέσα. Πάντως από την 4m μου είπαν ότι μεγάλα τοιχεία υπογείου είναι καλό να τα σπάμε σε μικρότερα. Πιθανόν για λόγους προσομοίωσης των πεδιλοδοκών.

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια αυτών που συζητήσαμε για δισδιαγώνιο στα τοιχία (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8918&page=6)

 

Για να αποκρυπτογραφήσεις το bimreports mkalliou άνοιξε το manual στη σελίδα 8-5. Λίγο "χεράτο" και τα βλέπεις!!!

 

Γιάννη και whatisthis σας φέρνουμε καινούρια νέα για το STRAD!! Άντε να δω τώρα με τι όρεξη θα κατεβάσετε τις μπύρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτω λοιπόν την ενασχόλησή μου με τον έλεγχο της μεταφοράς φορτίων και θέτω σε αυτό το ποστ το θέμα που τέθηκε σε άλο ποστ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8918&page=6

 

 

 

Καταρχάς, πέρα από αυτά που αναφέρθηκαν, κάθε κατακόρυφο στοιχείο θεωρείται υποστύλωμα για το strad και ο διαχωρισμός γίνεται κατά ΕΑΚ ανάλογα με τη διάστασή του (πχ >1.5m ή 2m ανάλογα με τους ορόφους) και κατά ΕΚΩΣ για λόγο h/b>4.

Και συνοψίζω από το παραπάνω link:

Υπολογίζεται για κάθε κατακόρυφο στοιχείο το vd και κατατάσσεται σε κυρίως καμπτόμενα ή καμπτόμενα με θλιτπτική δύναμη.

Υπολογίζεται το Vcd ανάλογα αν είναι υποστύλωμα ή τοίχωμα (0.30Vrd1 ή 0.25Vrd1 αντίστοιχα).

Δεν διαχωρίζει αν το στοιχείο είναι γραμμικό ή τοίχωμα και υπολογίζει σε κάθε περίπτωση το ζ, ελέγχει βάσει των σχέσεων 11.14 & 11.15 και αποφασίζει αν θα βάλει ή όχι δισδιαγώνιο.

Υπολογίζει όμως το as για τα τοιχώματα και ανάλογα με την προκύπτουσα τιμή υπολογίζει τους οπλισμούς στις σχάρες.

Και αν απαιτείται από πριν βάζει και δισδιαγώνιο;;;;;

Ή μήπως βάζει το μισό οπλισμό με διασδιαγώνιο και τον υπόλοιπο με σχάρα;;;

 

Αυτή τη διαδικασία ακολουθεί; Να το επιβεβαιώσουμε αύριο κιόλας από την εταιρία.

Link to comment
Share on other sites

Τον έχω δει και γω, αλλά είναι η σωστή διαδικασία; Και αν κάποια στιγμή απαιτηθεί για ένα κοντό στοιχείο;

Πάντως τις επεξηγήσεις του BIMRepots τις έχω δει... Επί της διαδικασίας που ακολουθεί δεν λένε τίποτα και αυτό μου τη δίνει. Και το κάνουν σε πολλά σημεία. Πρέπει να ρωτάμε για να καταλάβουμε τι κάνει. Εδώ όμως δεν μας τα λένε καλά...

 

Αλέξανδρε, αύριο ξεκινάνε οι διακοπές... Προηγουμένως θα πάρω ένα τηλέφωνο να μάθω. Από αυτό θα εξαρτηθεί αν θα το ρίξω στις μπύρες! Μια τώρα θα την πιω σίγουρα!!! Για παρέα θα πάρω και τα άλλα δύο αλάνια που είμαι σίγουρος ότι θα πιουν. Έρχεσαι; :)

Link to comment
Share on other sites

Βάζω παπούτσια!!! Στείλε πμ που θα τα πιούμε!!!:P

 

 

Στη δικιά μου τη μελέτη διστασιολόγησα δοκούς και υποστυλώματα, απενεργοποίησα το δισδιαγώνιο και διαστασιολόγησα τα τοιχία. Θα ελέγξω αύριο τα αποτελέσματα και θα ποστάρω!!

 

Σκέφτομαι σοβαρά την αλλαγή στατικού προγράμματος. Περιμένω να δω αν θα μπορέσω να επιδοτηθώ και θα κινηθώ ανάλογα. Αν ενδιαφέρεται κανείς για αλλαγή και ταιριάζουν οι ανάγκες μας μπορούμε να συννενοηθούμε μήπως και πετύχουμε καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.