Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Μήπως είναι θέμα επιλογής αριθμού και θέσης γραμμών επίλυσης? Γιατί αν δεν κόψεις δοκό ή άκαμπτο στοιχείο τοιχίου με γραμμή επίλυσης δε μεταφέρει κανένα φορτίο. ¨Εχω την έκδοση 2009, αλλά ακόμα δεν την έχω φορτώσει...

 

εδιτ: την κατανομή την κάνεις με γραμμές επιρροής?

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ, και με την μικρή εμπειρία που έχω, ότι ο γεωμετρικός επιμερισμός των φορτίων των πλακών είναι ξεκάθαρος και αρκετά έυκολος στην εφαρμογή του. Η γωνία των γραμμών εξαρτάταται από την υποτιθέμενη μορφή της στήριξης των πλακών. Οπότε τα επιμηκη τοιχία φέρουν φρτίο από τις πλάκες

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ, ειδικά αν οι πλάκες είναι ορθογωνικές ή σχεδόν ορθογωνικές. Λέω όμως ότι αν δεν περάσει γραμμή επίλυσης πάνω και από τους δύο άκαμπτους βραχίονες δε θα μεταφερθεί φορτίο. Άρα σε μια πλάκα που έχει

 

ο--------ττττττ---------ο

 

όπου ο: στύλος

-: δοκός

τ: τοιχίο

/: γραμμή επίλυσης

 

οι γραμμές επίλυσης θα έπρεπε να είναι:

 

 

ο----/----ττ/τττ/ττ-----/----ο

 

όπως δηλαδή γίνεται και στα τοιχία υπογείου που είναι επιμήκη

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δε θεωρώ τη φόρτιση της δοκού σύμφωνα με τις γραμμές επίλυσης "καλή". Η γραμμή επιρροής σου δίνει την αντίδραση σε ένα σημείο και όχι σε όλο το μήκος της στήριξης. Εκτός αυτού η φόρτιση των δοκώναπό τις πλάκες έχει τραπεζοειδή μορφή. Ο γεωμετρικός επιμερισμός των φορτίων στο strad είναι...άστα. Όσον αφορά τη φόρτιση των δοκών από γραμμές επίλυσης και εκεί τα πράγματα δεν είναι καλύτερα. Έχω πάρει φορτίο σε δοκό που είχε πλάκες εκατέρωθεν τόσο υποτιμημένο που η δοκός ήταν ουσιαστικά αφόρτιστη!!!!! Μια δεύτερη παρατήρηση είναι πως η τιμή του κινητού φορτιου είναι συχνά υποτιμημένη. Γενικά από την εμπειρία μου με το πρόγραμμα διαπίστωσα πως θα πρέπει να ελέγχω τις φορτίσεις σε κάθε δοκό και κατά 90% να κάνω διορθώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Αλέξανδρε αυτό είναι πολύ σοβαρό! Η κατανομή των φορτίων είναι στάνταρ! Δηλαδή θα πρέπει να ελέγχουμε και αυτό; Το είπες στην εταιρεία; Τι σου είπανε; Γιατί ειλικρινά κι εγώ ψάχνω "πρόγραμμα απόσυρσης στατικών".

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Γιάννη δεν είναι καθόλου στάνταρ. Το είπα στη εταιρεία και μου πρότεινε να χρησιμοποιώ την κατανομή των φορτίων που βγάζουν τα πεπερασμένα. Και εκεί φυσικά τα ίδια! Η τελευταία ενημέρωση που έγινε στο πρόγραμμα των πεπερασμένων την προξένησε μελέτη μου που τους έστειλα (αλλαγή στον τρόπο επιμερισμού των φορτίων-δείτε την ενημέρωση). Τα φορτία που έπαιρνα ήταν...εξωπραγματικά! Μετά την ενημέρωση του προγράμματος πάλι τα φορτία ήταν μεγάλα (όχι όπως πριν). Το αποτέλεσμα είναι exceλάκι για τα φορτία και γεωμετρικός επιμερισμός πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε πραγματικά μου έχεις κινήσει την περιέργεια...σε λίγες μέρες που χαλαρώνω από μια δουλειά θα το τσεκάρω, γιατί και εγώ όπως η mkalliou ειχα τσεκαρει σε ενα συμμετρικο φορεα απλης κατοψεως χωρις τοιχεια την κατανομη των φορτιων και με marcus και με cherny και μου ειχαν βγει σωστα...

Τώρα το όσες γραμμές επίλυσης πρέπει να δωσεις σε μια πλάκα ώστε να πιάσεις σωστή καταναομή αυτό είναι ένα θέμα που και με το support το ειχα κουβεντιασει και μου ειχαν πει σε τοιχεια ότι θέλει σίγουρα δύο εκατέρωθεν του KB...τώρα αν αυτο είναι και λοξό..?

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε, αν είναι έτσι θα πρέπει να κάνουμε χειρονακτική δουλειά δοκό-δοκό, άστα δηλαδή...

Κι αν κάποιος δεν έχει τα πεπερασμένα?

Εσένα το πρόβλημα εμφανίστηκε σε περίεργου σχήματος πλάκες?

Θέλεις να μας ανεβάσεις την κάτοψη να δούμε κι εμείς τι βγάζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δηλώνω και εγώ παρών στην ομάδα.

Δουλεύω το πρόγραμμα πολλά χρόνια.

Για το θέμα της κατανομής φορτίων, να το δούμε σε συγκεκριμένο ξυλότυπο?

 

Ας το λύσουμε προσεγγιστικά "με το χέρι", με Π.Σ (όσοι έχουν γενικό πρόγραμμα ΠΣ). και με strad (fea ή/και μεταφορά από ζώνες επίλυσης ή/και γεωμετρικά) και να κάνουμε τις συγκρίσεις μας. Ενδιαφέρον θα είχε να βλέπαμε και κανά άλλο ελληνικό πρόγραμμα τι βγάζει (άν έχει κάποιος πρόσβαση). Άν βρώ χρόνο το Σ/Κ θα κάνω μερικά τρεξίματα.. κ ενημερώνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μέσα και προτίνω να λύσουμε τον ξυλότυπο του Αλέξανδρου που είχε μεγάλες αποκλίσεις, αν συμφωνεί κι ο ίδιος. Δηλώνω συμμετοχή με οποιοδήποτε από τους τρόπους που είπε ο Dr Engineer.

Συγκεντρωτικά:

1. Χέρι προσεγγιστικά

2. Γενικο πρόγραμμα Π.Σ.

3. Π.Σ. Strad

4. Κατανομή strad με γραμμές επιρροής

5. Κατανομή strad με ζώνες επίλυσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.