Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα μικρότερο, άλλα αντιπροσωπευτικό, μοντέλο γιατί το κανονικό είναι αρκετά μεγάλο.

 

 

23/06/2009

Συνάδελφοι ζητώ την υπομονή και την κατανόησή σας διότι τώρα τον Ιουνιο κλείνει το ΠΕΠ και μπορεί να πάρουμε κάνα φράγκο!!! Αν όχι τότε θα είμαι στη φυλακή, όπως και οι υπόλοιποι συνάδελφοι που ασχολούνται με τα δημόσια έργα, οπότε τα λέμε από μέσα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αλέξανδρε δεν επιτρέπεται και το κάπνισμα πια...!

 

Οι λοιποί ας μοιραστούμε τις παρατηρήσεις μας...

Δικιά μου: η έλλειψη εποπτικότητας στα αποτελέσματα της ανάλυσης...Δεν μπορώ να δω περιβάλλουσα εντατικών μεγεθών για ενα στοιχείο, ούτε πινακοποιημένα τα εντατικά για όλες τις φορτίσεις για ενα στοιχείο..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η έλλειψη της δυνατότητας να βλέπεις εντατικά μεγέθη για συνδυασμούς φορτίσεων είναι κάτι το οποίο ευτυχώς το περάσαν στο πρόγραμμα, για μεμονωμένα μέλη. Περιβάλλουσα θα ήθελα κι εγώ να έχει.

 

Θα θέλατε να γράψουμε παρατηρήσεις επί των σχεδίων και να τους τις στείλουμε;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πρόβλημα ρε παιδιά είναι η σημαντική καθυστέρηση σε σχετικά απλά θέματα.

Θέλω να προσθέσω ένα υποστύλωμα: Σβήνω τα συντρέχοντα δοκάρια και τις συντρέχουσες πλάκες. Αλλάζω σε κάθε στάθμη την διάσταση του υποστυλώματος και αφού τα κάνω όλα αυτά τελικά το πρόγραμμα "κάτι" δεν καταλαβαίνει σωστά και μου μπαχαλεύει το μοντέλο. Έτσι αναγκάζομαι να μπω σε πιο εκτεταμένες αλλαγές ή ακόμα και από την αρχή.

 

Άλλο πρόβλημα: Όταν θεμελιώνω τα τοιχεία υπογείου, οι πεδιλοδοκοί δεν βγαίνουν με τίποτα. Έχω βάσιμη υποψία ότι "χτυπάνε" λόγω του υπερβολικά μικρού μεγέθους τους (π.χ. τοιχείου 2μ δημιουργεί δύο πεδιλοδοκούς 1+1μ). Ναι αλλά αυτό δεν ισχύει στην πραγματικότητα.

 

Άλλο: Βγαίνουν κάποια μηνύματα τα οποία είτε είναι άχρηστα είτε δεν μας εξηγούν επαρκώς τι σημαίνουν. Γιατί λοιπόν δεν τα διορθώνουν;

π.χ. στην δυναμική επίλυση: "προσεγγίστηκαν 4 ρίζες. Να συνεχίσω;" ή όταν υπάρχουν τοιχεία: "Ύπάρχει ασυμφωνία μεταξύ κέντρου βάρους και ...(δεν θυμάμαι ακριβώς)". Πάντα πρέπει να επιλέξεις "ναι"

 

Για τις παρατηρήσεις επι των σχεδίων, έχω άπειρες. Τώρα τελείωνω μια επίλυση, κλείνω το φόρουμ, παράγω σχέδια και αύριο τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μετα απο επικονωνία με την 4Μ διευκρίνησα τα εξής:

 

1. Μεταφορά φορτίων από πλάκες σε δοκούς.

Με τις ζώνες επίλυσης μεταφέρονται στις δοκούς η μέγιστη αντίδραση από όλες τις αντιδράσεις των επιλύσεων όλων των ζωνών που τέμνουν τη δοκό.

Οι αντιδράσεις μεταφέρονται σε όσα στοιχεία τέμνονται από αυτές τις ζώνες (είτε με Marcus, είτε με επιφανειακά).

Στις επιλύσεις με επιφανειακά είναι καλύτερη η μεταφορά μόνο από επιφανειακά (οικονομικότερη - ασφαλέστερη;;;; αναρωτιέμαι εγώ)

 

2. Διαστασιολόγηση δοκών

Δεν ξέρω αν το πήρε το μάτι σας, αλλά όταν διαστασιολογούνται οι δοκοί και κάνετε αλλαγές σε διαμήκεις ράβδους, ο επανέλεγχος δε γίνεται για όλα τα σημεία, αλλά μόνο για τα ανοίγματα. Οπότε προσοχή στις αλλαγές των οπλισμών στηρίξεων - Δεν επανελέγχονται...

Link to comment
Share on other sites

...και τότε τι το θέλουμε το πρόγραμμα; Εγώ θέλω να λύνω ένα στατικό γρήγορα και αξιόπιστα. Δεν θέλω να κάνω διδακτορική διατριβή σε κάθε μικρό διώροφο...

Link to comment
Share on other sites

Εχει τυχη να δωσετε ζωνη επιλυσης σε περιπτωση που ειναι τετραερειστη και συνεχεια αυτης αμφιερειστη(lmax/lmin>2) στη μεγαλη της πλευρα(που δεν λαμβανεται υποψιν στο στατικο μοντελο) και να δειτε πως φορτιζει το ενδιάμεσο τους δοκάρι?

Link to comment
Share on other sites

@Αλέξανδρος

Το θέμα είναι να υπολογίζει ξανά οπλισμό στήριξης και να ελέγχει και ικανοτικά αν χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

@mkalliou

Το καλό στα Γιάννενα είναι πως έχεις σεισμική ζώνη Ι οπότε q=1,5 πάντα και επάρκεια τοιχίων. Οι διαφορές είναι μικρές. Πάντα βέβαι αγκυρώσεις και εγκάρσιοι οπλισμοί σύμφων αμε τις διατάξεις για ΑΑΠ...για ψυχολογικούς λόγους!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.