Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

Παιδια το συνεργαζομενο πλατος εχετε ελεγξει οτι σας το παιρνει σωστα στις δοκους?

Το πληκτρολογείτε στο πεδιο Εφαρμοζομενο αυτο που εχει βγαλει στο Προτεινομενο?

Το ειχα τεσκαρει και το εκανε λαθος στο Προτεινομενο. Στο nomos κουτακι που εχει διπλα κανοντας καποιες δοκιμες το βγαζει σωστα. Παρολα αυτα δεν εχω καταληξει ποτε κανι σωστο και ποτε λαθος. Παντως γενικα εχω την αισθηση οτι στο Προτεινομενο βγαζει μεγαλες τιμες....

Link to comment
Share on other sites

Ωωωωχχχχχ.... Καινούργιο θέμα βγήκε πάλι...

Εσύ με ποια σχέση το έλεγξες; Του ΕΑΚ ή του ΕΚΩΣ;

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση της υποστήριξης όσον αφορά την αλλαγή ράβδων στις δοκούς και τον επανυπολογισμό τους:

 

http://www.strad.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=787

 

Κάπως ηρέμησα τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι,

 

πως λύνετε τις κοιτοστρώσεις αν δεν έχετε το plate; και πως υπολογίζετε τις αναπτυσσόμενες τάσεις του εδάφους;

Link to comment
Share on other sites

Με το plate παντως βγαζει τις βυθίσεις και κοιτας εσυ σχηματικα και δινοντας ενα πολ/στκο συντελεστη Kεδ να δεις που ειναι η μεγιστη και ποση ειναι.δεν τα δινει καπου πινακοποιημενα οποτε στο τευχος δεν ξερω αν το δειχνει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς το plate τοποθετώ πεδιλοδοκούς των οποίων το πέλμα καλύπτει όλη την επιφάνεια της κάτοψης. Μετά - και αφού προηγηθεί επίλυση όλων των πάνω πλακών - περνάω πλάκες στην στάθμη 1 (θεμελίωση) και αναγνωρίζει το πρόγραμμα το συνολικό εμβαδό της κάτοψης. Αν το αναγνωρίσει λάθος, δίνουμε την σωστή τιμή. Έτσι διαιρεί όλο το φορτίο της ανωδομής, στην θεμελίωση. Η επίλυση και ο οπλισμός κανονικά. Αναπτυσσόμενες τάσεις; Τώρα με πιάνεις αδιάβαστο! Αλλά στην κοιτόστρωση δεν νομίζω ότι απαιτείται. Εκτός αν έχεις τόσο χάλια έδαφος και τόσο μεγάλο κτήριο, επομένως απαιτούνται πασσάλοι...

 

Η παραπάνω διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά στο φόρουμ του strad.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαδικασία που αναφέρει ο Γιάννης την περιγράφει πράγματι το forum, απλά ήθελα μια επιβεβαίωση για να το συνδυάσω τον τρόπο που ελέγχονται οι αναπτυσσόμενες τάσεις εδάφους. Πάντως και με το Plate μπορούν να ελεγχθούν οι τάσεις. Αν χωρίς το plate ελέγχονται μέσω των πεδιλοδοκών, δεν ξέρω πόσο ακρίβεια έχει, λόγω της αλληλεπικάλυψης τους. Το ερώτημα παραμένει. Θα μιλήσω και με την εταιρία και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ελέγχεις τάσεις στις πεδιλοδοκούς με αυτήν την διαδικασία. Δηλαδή στον σχεδιασμό δεν πατάς το κουμπί "πεδιλοδοκοί". Διότι δεν βγαίνουν με τίποτα και απορείς... Άσε την έχω πατήσει μια προηγούμενη φορά και όταν πήρα τηλέφωνο μου το διευκρίνισε κατευθείαν η υποστήριξη.

 

Μετά από κανά χρόνο που το συνάντησα πάλι, ξέχασα το trip...(!) και αφού παιδευόμουν για μέρες σε συνεργασία και με την... νέα υποστήριξη, τελικά μου το ξαναεπιβεβαίωσαν ότι δεν πατάμε το πλήκτρο ελέγχου τάσεων πεδιλοδοκών...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μιλάμε για την περίπτωση των αλληλεπικαλυπτόμενων πεδιλοδοκών, έτσι; Οπότε αν δεν γίνεται αυτό, πως ελέγχονται οι τάσεις του εδάφους, διαδικασία η οποία γίνεται με το Plate; Πρέπει λοιπόν να το αγοράσεις για να κάνεις δουλειά... Σε άλλα προγράμματα (χωρίς FEM) πως γίνεται η επίλυση της κοιτόστρωσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.