Μετάβαση στο περιεχόμενο

Strad 4m-Vk


mkalliou

Recommended Posts

αν δεν υποστηρίζει κοιτόστρωση, τίποτα.

 

ειναι πιο τιμιο από ενα πρόγραμμα να πει "δεν υποστηριζω κάτι" παρά κάνε έτσι και λίγο πιο έτσι και τ'άποτελέσματα ειναι στο περίπου κλπ.

 

ειδικά αυτό που περιγραφηκε παραπάνω ειναι εντελώς λάθος διότι πολύ απλά δεν δίνει εντάσεις στην πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Για την ανάλυση & όπλιση της πλάκας ναι, για την επίλυση όμως του συνολικού φορέα? Δηλ. Η εκτίμηση της συμμετοχής της κοιτόστρωση μέσω αυτών των πλακοδοκών με μεγαλο beff ίσο ουσιαστικά με το ήμισυ του κάθε φατνώματος, θεωρείς ότι είναι λάθος?

Το STRAD αυτό κανει για να λυσει το κτιριο. Μετά λύνει την πλάκα ανεξάρτηταμε πεπερασμενα για να την οπλίσει..

Link to comment
Share on other sites

ειπώθηκε από τον mkalliou "Τα αξονικά των στύλων που προκύπτουν από την ανάλυση, μεταφέρονται στην κοιτόστρωση, όπου αθροίζονται και διαιρώνται με το εμβαδόν της, με αποτέλεσμα να προκύπτει ένα ομοιόμορφα κατανεμημένο φορτίο, με το οποίο φορτίζονται οι πλάκες."

 

γι'αυτό που λες, τι να σου πω, τα kv πάντως ειναι άλλα ντ'αλλων μετά

Link to comment
Share on other sites

Μπες και στην ουσία...δες το και πες μας..να σκεφτείς το εχω και δεν το χρησιμοποιώ.Μπορεί να κάνω λάθος. Δεν έχω προλάβει να το ελέγξω..

Πεπερασμένα δεν έχει. Είχα ακούσει ότι τον έλεγχο vσδ<.65 τον κανει για συνδυασμο 1,35g+1,50q.

πλεονεκτημα του η παρουσία του αδελφού λογισμικού panoplia για οποιον θέλει κατασκευαστικά σχέδια..

Ο μπαμπάς του (ΟΛΟΣΤΑΤΙΚΑ) το βρίζανε όλοι...για αυτό και είμαι διστακτικός..

Προσπάθησε να βάλεις ενα μοντέλο της πράξης με ανισοσταθμίες στις πλάκες με κοντά υποστυλώματα με κεκλιμενη πλάκα...έλεγχους βελών στις πλάκες? Το ζουμί της ανάλυσης Ιδιοπεριόδους - διαστλ/γηση?

Θέλει πολύ ψάξιμο πριν εμπιστευθώ πια κάποιο νέο πρόγραμμα όσο εύκολο και αν φαίνεται..

Αν αξίζει όμως (ειδικά αφού το χω κιόλας...γιατί όχι!)

 

Να σας παραθέσω απάντηση από τα μυαλά της 4Μ σε παρατηρήσεις μου που πρόσφατα έλαβα:

"Αυτή τη στιγμή έχουμε ρίξει το βάρος μας στα:

 

1. Υλοποίηση του EC8 (και κάποιων τμημάτων του EC2)

 

2. Μόρφωση του τελικού κειμένου του ΚΑΝ.ΕΠΕ. και των υπαρχόντων τμημάτων που είχαμε ήδη υλοποιήσει σε ολοκληρωμένο προϊον (υπολογισμοί + εκτυπώσεις + σχέδια).

 

3. "STRAD.Detailing" Εφαρμογή δημιουργιάς σχεδίων + επεξεργασίας αυτών (θα βρίσκονται όλα στο ίδιο DWG με την μελέτη και το managment θα γίνεται από τον project explorer στο tab Drawings) + "έξυπνων" αλλαγών σε αυτά (αυτόματες ενημερώσεις τους όταν αλλάζει το μοντέλο ή ο σχεδιασμός, χωρίς να χάνονται αλλαγές που έχουν γίνει σε άλλο κομάτι του σχεδίου από το χρήστη ή οι αλλαγές του χρήστη να μεταφέρονται από σχέδιο σε σχέδιο) + "section editor" (δηλαδή αλλαγές στο σχέδιο θα μπορούν να ενημερώνουν το μοντέλο πρός τα πίσω)

 

4. Γενικές βελτιώσεις που αποσκοπούν στην ευχρηστία του προγράμματος"

 

Εμένα αυτά μου φαίνονται τελεια αρκεί να υλοποιηθούν!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα ξανακούσαμε με το bimreport το οποίο ήταν κατώτερο των προσδοκιών μας κάνοντας μια απαράδεκτη κατάσταση, υποφερτή (υπό προϋποθέσεις!). Όσον αφορά τα σχέδια...μήπως είναι αντιγραφή των προσδοκιών τους για το Stradplot??????

 

Βαρέθηκα μαζί τους!!! ΡΑΦ ή ΦΕΣΠΑ και επένδυση σοβαρών ποσών στο SCIA. Σε κάνα δυο χρόνια που θα υπάρχουν ευρωκώδικες θα είμαι πανέτοιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη:sad: δεν ήθελα να σου χαλάσω τις διακοπές. Νομίζω ότι υπερβάλλω...όλα θα γίνουν πολύ καλύτερα και το πρόγραμμα θα γίνει το καλύτερο!!! Τα υπόλοιπα θα τα πω μετά τις διακοπές σου, χε,χε!!!

 

Καλές διακοπές whatisthis!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης!!!Γιατί εγώ ζω στον κόσμο το δικό μου...(παλίο τραγούδι απαίσιο αλλά σχετικό!)

 

Θα θελα να ρθει η στιγμή που θα επαληθεύσω ότι το STRAD το εχω οχι για την ευκολια του οχι για την ταχυτητα του , αλλα για την αξιπιστια του την παραμετροποιησιμότητά του, την δυνατότητα να προσομοιώσεις και να διατσ/λγ'ησεις εκεί που άλλα δεν μπορούν!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε..νομίζω πανέμορφες παρουσίες με μαγιώ θα με κάνουν να τα ξεχάσω όλα! Και προσομοιώσεις και συνεργαζομενα πλάτη...άλλες συνεργασίες..θα ναι πιο ενδιαφέρουσες..

 

Όπως έλεγε και ένας αλλόφωνος φίλος μου: τα αστεία των μηχανικών σκοτώνουν (εγώ το συνεχίζω παντως!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.