Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Oversizing φωτοβολταϊκής μονάδας


Nickdos

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ποια πιστεύετε είναι η καλύτερη λύση για oversize (30%-40%) του συγκεκριμένου Array ?
Οι απορίες μου είναι πολύ στοιχειώδης, έχω διαβάσει αρκετά αλλά μου έχουν δημιουργηθεί απλές απορίες :)

Αρχικά κατανοώ ότι καμιά από τις 2 συστοιχίες που δέχεται το inverter δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 1000V open circuit σωστά?
Η υπάρχουσα συστοιχία έχει open circuit voltage 834.6V και 15,6Α short current , μπορώ να προσθέσω ας πούμε άλλη μια συστοιχία με 10 ίδια πάνελ (417,3V κ 15,6Α short current) ??
Αν όχι γιατί ?
πρέπει οι συστοιχίες να έχουν ίδια τάση ?
Το Max. Input Current (A) 12.5 αφορά την κάθε συστοιχία ή το άθροισμα τους ?

Αυτά για αρχή, καλός σας βρήκα! Ευχαριστώ προκαταβολικά

16X 450watt panels

(VMPP) 41.73V 
(IMPP) 10,79A
(VOC) 49.68V
(ISC) 11.39A

inverter goodwe GW10K-DT
2X mpp trackers
Max. DC Input Power (W) 1200
Max. DC Input Voltage (V) 1000
Max. Input Current (A) 12.5
Max. Short Current (A) 15.6

Edited by Nickdos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα λες μπερδεμένα, δες εδώ το system design της GOODWE

https://ezdesigner2.semsportal.com/Account/Login

Εδώ θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου. 

Link to comment
Share on other sites

Το link δεν ανοίγει :(

Η βασική μου ερώτηση είναι αν στο παραπάνω inverter μπορώ να συνδέσω στο PV2 ένα ακόμα string με πανελς που θα έχει χαμηλότερη τάση από το pv1.

Και αν το max input current απευθύνεται αθροιστικά pv1 + pv2 ή στο κάθε pv max 12.5A

Edited by Nickdos
Link to comment
Share on other sites

59 λεπτά πριν, Nickdos said:

... μπορώ να συνδέσω στο PV2 ένα ακόμα string με πανελς που θα έχει χαμηλότερη τάση από το pv1.

Όχι, γιατί σε περίπτωση διακοπής λειτουργίας του ινβέρτερς θα υπάρχει ροή ρεύματος από το pv1 στο pv2, λόγω διαφοράς τάσης. 

 

1 ώρα πριν, Nickdos said:

Και αν το max input current απευθύνεται αθροιστικά pv1 + pv2 ή στο κάθε pv max 12.5A

Το Max. Input Current (A) 12.5 αφορά το κάθε MPPT

Link to comment
Share on other sites

Χμμ σωστά ισχύει αυτό, αυτό είναι το μόνο πρόβλημα ? τι επιπτώσεις θα έχουμε αν συμβεί κάτι τέτοιο ? δηλαδή σε διακοπή του inverter αν τα pv1 k pv2 έχουν διαφορετικές τάσεις...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

θα γίνει ζημιά στα πάνελ αφού θα γίνουν θερμάστρες....

παρεμπιπτόντως, δεν έχω καταλάβει τον λόγο που θες να κάνεις όλο αυτό...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι απλός, έχω ένα 10ρι ινβερτερ με 16 καθρέπτες 450w (σύνολο 7.2kw) συνδεδεμένους στο pv1

Θελω να ανεβάσω την παραγωγή στα 10kw

 

με ημιαγωγούς λύνετε το πρόβλημα ή υπάρχει ποιο ορθόδοξος τρόπος που δεν βλέπω ;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

ο συγκεκριμένος ινβέρτερ έχει 2 MPPTs, που σημαίνει απλοϊκά δύο "ανεξάρτητα υποσυστήματα" (διάβασε τι είναι MPPT)

άρα απλούστατα μπορείς να συνδέσεις 11 πάνελ σε κάθε MPPT (και στον συγκεκριμένο ινβέρτερ σε κάθε είσοδο) και λύθηκε το θέμα σου....

2Χ11Χ450 = 9.9KWp =>ok

11 X 49.68V = ~ 550Voc <1000   και εντός MPPT Range (V) 180~850 => ok 

ISC 11.39A / MPPT=> ok 

 

ΥΓ1 μην γράφει καθρέπτες 😬- είσαι μηχανικός ή, τουλάχιστον, έτσι δηλώνεις.....

ΥΓ2 αν περάσεις τα 10KWp σε εγκατεστημένη ισχύ(πάνελ) ετοιμάσου για έλεγχο από τον ΔΕΔΔΗΕ....

Link to comment
Share on other sites

Χαχα καθρέπτες έχουμε στα μπάνια! Ναι μηχανικός πληροφορικής έχω σπουδάσει αλλά με φωτοβολταϊκά πρώτη φορά ασχολούμαι. Έχω ενημερωθεί για τα mppt όμως :)
 

η παραπάνω λύση 11 κ 11 δεν εξυπηρετεί διότι τα 16 κομμάτια είναι ήδη εγκατεστημένα και τα υπόλοιπα 6 ή και παραπάνω θα εγκατασταθούν σε παραδίπλα σημείο. Εκτός και αν είναι ο μοναδικός ορθός τρόπος, τότε θα απομονώσω τα 5 από τα εγκατεστημένα + 6 καινούργια να κάνω 2Χ 11δες.

Εγκατεστημένη ισχύ είναι τα 7.2 τα οποία είναι δηλωμένα. Την υπόλοιπη ισχύ από τα έξτρα πάνελ αν τελικά μπουν, σκοπεύω να την χρησιμοποιήσω αλλού, αλήθεια πως λέγετε η διάταξη που παίρνεις ισχύ από το δίκτυο αλλά δεν επιστρέφει ισχύ σε αυτό ;

πολλές ερωτήσεις :) λύνω αν θέλετε απορίες σε hardware/software Η/Υ , κινητών , δικτύων , δορυφορικών :)

Ευχαριστω

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδέψει πολλά πράγματα.... την επιπλέον ισχύς δεν μπορεί να την πάρει για "κάπου " αλλού.... το ρολόι της δεδδηε θα ανιχνεύσει το peak και τότε θα χάσεις το συμβόλαιο με ότι αυτό συνεπάγεται.... αν θέλεις να πειραματιστεις βάλε hybrid inverter με τα έξτρα πάνελ....

Απλώς να ξέρεις.... η ημιμάθεια πολλές φορές όπως και το ρεύμα σκοτώνει.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.