Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Oversizing φωτοβολταϊκής μονάδας


Nickdos

Recommended Posts

Η οποιαδήποτε επιπλέον υλοποίηση θα γίνει από εξειδικευμένο συνεργείο, απλά θα ήθελα να γνωρίζω το θεωρητικό κομμάτι.

Με το κάπου αλλού, εννοώ ότι  μέρος της έξτρα ισχύος που θα παράγεται θα καταναλώνεται πριν φύγει για το δίκτυο… 

Δηλαδη αν το ρολόι καταγράψει στιγμιαία υπέρβαση των 7.2kwh που είναι το συμβόλαιο θα έχω πρόβλημα ; Είχα την εντύπωση ότι το μόνο που ελέγχεται είναι αν αποδόθηκαν οι προβλεπόμενες kWh σε βάθος χρόνου. Πχ για το σύστημα μου(7.2kw) 10200kwh το ετος …  αναγραφεται κάπου στους ορουσ ποιο είναι το ποσοστό ανοχής; Αν είναι έτσι τότε ανανεώνω το συμβόλαιο και προσθέτω πάνελ…  

το ποστ το ξεκίνησα για άλλο λόγο, και θα με ενδιέφερε να μάθω αρχικά την ορθή συνδεσμολογία , ποια είναι η διάταξη που χρησιμοποιείται για να μην επιστρέφεις ισχύ στο δίκτυο ,  και για την τακτικη που διάβασα ότι χρησιμοποιούν για oversize. Δηλαδή όταν η δηλωμένη ισχυ των φωτοβολταϊκών είναι μεγαλύτερη από την μέγιστη έξοδο ac του inverter.

φιλικά :)

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις βρει εξειδικευμένο συνεργείο, δεν ξέρουν αυτοί να σου απαντήσουν για τη διαστασιολογηση που πρέπει να κάνεις?

Απλώς και πάλι συμβουλευτικα, φαίνεται ότι δεν είσαι γνωστής.... Αν ανανεώσεις το συμβόλαιο θα χάσεις την τιμή που έχεις.... 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Bill22 said:

Αφού έχεις βρει εξειδικευμένο συνεργείο, δεν ξέρουν αυτοί να σου απαντήσουν για τη διαστασιολογηση που πρέπει να κάνεις?

ΟΧΙ  , δεν ειναι δουλεια του συνεργειου, απλα εφαρμόζουμε την μελέτη ...

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, Bill22 said:

Αφού έχεις βρει εξειδικευμένο συνεργείο, δεν ξέρουν αυτοί να σου απαντήσουν για τη διαστασιολογηση που πρέπει να κάνεις?

Απλώς και πάλι συμβουλευτικα, φαίνεται ότι δεν είσαι γνωστής.... Αν ανανεώσεις το συμβόλαιο θα χάσεις την τιμή που έχεις.... 

φυσικά δεν έχω εμπειρία από φωτοβολταϊκά το έγραψα και παραπάνω, γιαυτο ρωτάω βασικά πράγματα. Έχω όμως τις απαραίτητες γνώσεις για να καταλάβω αυτά που συζητάμε…

η υλοποίηση που ήδη έχω είναι για σύστημα net metering, δεν πουλάω.

το συνεργείο που μου εγκατέστησε τα πρώτα 16 θα εγκαταστήσει και τα υπόλοιπα αν και εφόσον το καλέσω, αυτό όμως γιατί να με εμποδίσει να πάρω την γνώμη και γνώσεις από γνωστές όπως μέλη του michanikos.gr ?

δηλαδη αν αύριο τους καλεσω και μου συνδέσουν δυο άνισα pv1 pv2 να μην ξερω αν είναι σωστό η λάθος; 

φιλικα παντα

Νικος

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Nickdos said:

αν αύριο τους καλεσω και μου συνδέσουν δυο άνισα pv1 pv2 να μην ξερω αν είναι σωστό η λάθος; 

μπορούν να συνδεθούν... σωστό θα είναι... ο ινβέρτερ σου έχει 2 ΜΡΡΤ...

και αφού είναι net-metering μπορείς(99%) νόμιμα να κάνεις επαύξηση ισχύος

 

Υ.Γ. απλά ξεκίνησες λάθος το ερώτημα, και έχεις και λάθος τίτλο...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος είναι διότι σαν σκέψη υπήρχε σε αυτό το 10ρι ινβερτερ να συνδεθούν 12-13kw πάνελ. Η πρακτική του oversizing χρησιμοποιείται τουλάχιστον στο εξωτερικό και έως 20-30% 

ορίστε και ένα επιστημονικό αρθρο

https://www.jstor.org/stable/renetechsustfutu.128.30

E8D597CB-F2A0-4030-89F0-A368F15F4E0F.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Το τι μπορούμε να συνδέσουμε σε έναν ινβέρτερ είναι γνωστό (και στην πράξη για τουλάχιστον μια 15ετία) σε όσους ασχολούνται με το αντικείμενο.

Κυρίως εφαρμόστηκε στην Ισπανία, που οι άδειες αναφέρονταν σε maximum power output των ινβέρτερ, και όχι στο nominal power output των πάνελ...

Εν πάση περιπτώσει, θεωρώ πως το ερώτημά σου απαντήθηκε...

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλη δεν κατάλαβα.
Αν η τάση στο pv1 είναι 200-300v > από την τάση στο pv2

Σε περίπτωση απενεργοποίησης του inverter θα υπάρξει ή όχι ροη ισχύς από το pv1 στο pv2 ? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους στην παρέα. Μια ερώτηση που αφορά το θέμα σας.

Εχω πάρει έγκριση για net metering 5 kW. Μπορώ να εγκαταστήσω ένα σύστημα oversized δλδ 5kW inverter με 6,4 kW πανελ;

Οταν λέω ''μπορώ'' εννοώ αν είναι νόμιμο. Δεν θέλω να κάνω κάτι που μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα με ΔΕΔΔΗΕ και ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ.

Εχει κάποιος oversized σύστημα; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά τον inverter και τα όριά του τους καλοκαιρινούς μήνες δλδ διακοπή παραγωγής ή κάποιο σφάλμα στον inverter;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.