Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση οικοπέδου σε οικισμό μικρότερο των 2000 κατοίκων


Recommended Posts

Μάλιστα... θα ήμουν πολύ κουραστικός αν ζητούσα να ανεβάσεις το έγγραφο που αναφέρεις? :)

(δεν το βρίσκω σε δομική ενημέρωση που διαθέτω....)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

οικοπεδουχος σε οικισμο <2000κατ θελει να πουλησει τμημα του οικοπεδου του στον  ομορο του που το θελει  για να <<παρκαρει>>  κατι τρειλερ με σκαφη και  τα αυτοκινητα του 

Προκυπτει απο πουθενα το τμημα που θα πουληθει  να  πρεπει  να ειναι αρτιο κ οικοδομησιμο  ?

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Στιγμιαία κατάτμηση αλλά φυσικά το εναπομένων τμήμα θα πληρεί τις διατάξεις για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα κατά κανόνα (εμβαδόν , αποστάσεις κτηρίων από όρια , πρόσωπο κλπ ) Το τμήμα δεν χρειάζεται να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στην στιγμιαία κατάτμηση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Στιγμιαία κατάτμηση αλλά φυσικά το εναπομένων τμήμα θα πληρεί τις διατάξεις για αρτιότητα και οικοδομησιμότητα κατά κανόνα (εμβαδόν , αποστάσεις κτηρίων από όρια , πρόσωπο κλπ ) Το τμήμα δεν χρειάζεται να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο στην στιγμιαία κατάτμηση 

 

 

οταν λες "θα πληρειοι" εννοεις μαλλον καλο ειναι να πληροι. γιατι απο οσο ξερω δεν απαγορευεται η κατατμηση (στγμιαια ή οχι) σε μη αρτια παρα μονο εντος σχεδιου ή εντος ΖΟΕ / ΓΠΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάτμηση απαγορεύεται και σε μη άρτια και οικοδομήσιμα  εκτός σχεδίου αλλά εντός ζώνης οικισμών σε τμήματα κάτω των 1000 τ.μ. , εκτός αν είναι στιγμιαία με ένωση σε όμορο και το εναπομένον δεν είναι μικρότερο των 1000 τ.μ. Στα οικόπεδα πλην των στιγμιαίων κατατμήσεων δεν επιτρέπεται η δημιουργία μη άρτιων και οικοδομήσιμων 

 

οταν λες "θα πληρειοι" εννοεις μαλλον καλο ειναι να πληροι. γιατι απο οσο ξερω δεν απαγορευεται η κατατμηση (στγμιαια ή οχι) σε μη αρτια παρα μονο εντος σχεδιου ή εντος ΖΟΕ / ΓΠΣ.

Η κατάτμηση απαγορεύεται και σε μη άρτια και οικοδομήσιμα  εκτός σχεδίου αλλά εντός ζώνης οικισμών σε τμήματα κάτω των 1000 τ.μ. , εκτός αν είναι στιγμιαία με ένωση σε όμορο και το εναπομένον δεν είναι μικρότερο των 1000 τ.μ. Στα οικόπεδα πλην των στιγμιαίων κατατμήσεων δεν επιτρέπεται η δημιουργία μη άρτιων και οικοδομήσιμων 

Link to comment
Share on other sites

εντος οικισμου (<2000 κατοικων) ειναι αυτο που ρωτησε ο ανθρωπος.

 

δεν απαγορευεται απ'οσο ξερω.

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς κατάτμηση σε μη άρτιο και οικοδομήσιμο με στιγμιαία εγγραφή στο όμορο δεν απαγορεύεται αν το υπόλοιπο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο (για οικισμό  < 2000 κατ)   Υποθέτω ότι γράφουμε το ίδιο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν γραφουμε το ιδιο

 

εντος οριων οικισμου (<2000 κατοικων) δεν απαγορευεται η κατατμηση σε μη αρτια και οικοδομησιμα.

 

αν ξερεις κατι διαφορετικο πες μου που το λεει.

Link to comment
Share on other sites

δεν το έχω ψάξει περισσότερο αλλά έχω στο νου μου την άποψη του δν/ντή εδώ που μου λέει ότι απαγορεύεται η κατάτμηση σε μη άρτια και οικοδομήσιμα αιτία του ιδιοκτήτη (άρθρο 417 του κτηριοδομικού -άρθρο 2 ΝΔ 690/1948 παρ1 ν 651.1977)

μάλιστα και συπληρώνω κατα την στιγμιαία κατατμηση πρέπει να τηρούνται αν υπαρχει οικοδομή οι ελάχιστες αποστάσεις - ακάλυππος κλπ στο υπόλοιπο 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.