Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Γενικό πολεοδομικό σχέδιο και σχέδιο πόλης


ektwr

Recommended Posts

Το ΓΠΣ δίνει κατευθύνσεις ενώ το σχέδιο πόλης μέσω της πολεοδομικής μελέτης τις ειδικεύει και τις παρουσιάζει σε συγκεκριμένη περιοχή...

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωματικά, με τη ΠΜ, ακολουθώντας τις κατευθύνσεις (χρήσεις γης, μέγιστος σδ κλπ) του ΓΠΣ, σχεδιάζεται το ρυμοτομικό σχέδιο (ΟΤ, ΚΧ, κοινωφελείς χώροι κλπ) και καθορίζεται ο πολεοδομικός κανονισμός κατά ενότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτησω και εγω για να μην ανοίγω καινουρια θέματα,

 

απο ποιά υπηρεσία μπορεις να παρεις το ΓΠΣ; Υπάρχει περίπτωση να μπορεις να παρεις αντίγραφο απο την εκάστοτε τοπογραφικη υπηρεσία του κάθε Δήμου;

Link to comment
Share on other sites

φχαριστω Μανωλακη!!

 

κανεις αιτηση ; ή πας σαν ταλιμπαν και τα παιρνεις επι τοπου?

 

το ΔΙ ΠΕ ΧΩ τι ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ταλιμπαν, τώρα αν πέσεις σε τρομπα κάνε μία αίτηση επιτοπου.

Η ΔΙΠΕΧΩ είναι η περιφέρεια στην Θεσσαλονίκη, που χειρίζεται αυτά τα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα με την ευγένειά σου...γιατί παρόλο που είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν από την εκάστοτε πολεοδομία όχι μόνο το ΓΠΣ, αλλά και οποιαδήποτε πληροφορία για αυτό ή για πολεοδομικές μελέτες....είναι και δημόσιοι υπάλληλοι ταυτόχρονα...οπότε...καταλαβαίνεις...:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια !! καλα εννοειται οτι πρωτα η ευγενεια αλλωστε ειμαι και παιδι με ανατροφή!! :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σφήνα στο θέμα σας, σχετικά με το ΓΠΣ στην Αθήνα, καθότι είμαι από την επαρχία αλλά μου προέκυψε και αυτό: σε οικοδομικό τετράγωνο με χρήση ΓΠΣ στην Αθήνα, επιτρέπονται τα πρατήρια υγρών καυσίμων?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.