Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Π.Δ. 17/10/1978 & ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΚΤΙΡΙΩΝ (ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ/ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ)"


Recommended Posts

 
Συνάδελφοι καλησπέρα σας, θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για το οποίο δεν έχω καταφέρει να βρω σαφή και τεκμηριωμένη απάντηση στο νομοθετικό πλαίσιο (παρόλο που και ο ίδιος έχω κάνει χρήση χωρίς όμως να έχω καταλήξει σε σαφές συμπέρασμα) και αφορά την ελάχιστη (και όχι τη μέγιστη όπου υπάρχουνε πλέον σαφής αναφορές - Ν. 4258/14 και σχετικές τροποποιήσεις) απόσταση μεταξύ κτιρίων σε εκτός σχεδίου άρτιο κατά κανόνα αγροτεμάχιο, με αναφορά στα ξενοδοχειακά καταλύματα.
 
1) Ποια είναι η ελάχιστη απόσταση μεταξύ των κτιρίων;
 
2) Αναφέρεται η απάντηση σε κάποιο σχετικό νόμο, εγκύκλιο κλπ.; Από ότι έχω παρατηρήσει, σε διάφορες ΥΔΟΜ γίνεται αποδεκτή η απόσταση Δ, εφόσον όμως το άρθρο 14 δεν έχει εφαρμογή στις εκτός σχεδίου περιοχές, αν δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση στο 1), τότε με βάση ποια επαγωγική διαδικασία ή συγκροτημένη παράθεση τεκμηριωμένων στοιχείων προκύπτει η απόσταση αυτή;
 
3) Αν ισχύει η απόσταση Δ, τότε α) γιατί δεν λαμβάνεται το δ μικρό (μιας και το άρθρο 14, παρ. θ στα εντός σχεδίου αναφέρεται σε δ μικρό και όχι κεφαλαίο) και επίσης β) στον τύπο Δ= 3 + 0,10xH γιατί σε κάποιες περιπτώσεις ξενοδοχείων από τις ΥΔΟΜ λαμβάνεται ως μέγιστο ύψος Η το 7,50 μ. και όχι το 10,50 μ.; Έχει να κάνει με τους σχετικούς περιορισμούς των 10,50 μ. όποτε κατά κάποιο τρόπο λαμβάνεται το «καθολικό» 7,50 μ. ως μέγιστο ύψος;
 
4) Αν τέλος ισχύει η απόσταση Δ, έχει ισχύ και η εφαρμογή όπως προβλέπεται για τα εντός σχεδίου αντίστοιχα όπου σε περίπτωση μη εξάντλησης της μέγιστης επιτρεπόμενης δόμησης (με την γνωστή διαδικασία δήλωσης ιδιοκτήτη) ως μέγιστο ύψος λαμβάνεται το μέγιστο πραγματοποιούμενο (και όχι επιτρεπόμενο) ύψος (έτσι αν για παράδειγμα αυτό είναι 4,00 μ. ,τότε η απόσταση μεταξύ κτιρίων είναι 4,30 μ.);
 
5) Αν ισχύει το 4), τότε σε περίπτωση ύπαρξης περισσότερων κτιρίων στο αγροτεμάχιο, στο παράδειγμα όπου τρία εξ’ αυτών έχουνε μέγιστο ύψος 4,00 μ. και ένα εξ’ αυτών 7,50 μ., τότε τα κτίρια που έχουνε ύψος 4,00 μ. μπορούν να έχουνε μεταξύ τους απόσταση 4,30 μ., ενώ το κτίριο που είναι 7,50 μ. θα πρέπει να απέχει από αυτά απόσταση 3,75 μ. (με το σκεπτικό ότι στην περίπτωση αυτή επικρατεί το ψηλότερο κτίριο -δυσμενές σενάριο- για τον υπολογισμό);
 
6) Τέλος, η εξωτερική θερμομόνωση καθώς και διακοσμητικά / ογκοπλαστικά στοιχεία δεν λαμβάνονται υπόψιν στον υπολογισμό της απόστασης αυτής ( μιας και ξ' ορισμού δεν αποτελούνε κτίριο);
 
Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πολλές και σωστές ερωτήσεις!

Για το

2) ασχολούμαι με εκτός σχεδίου δόμηση όπου αναφέρονται οι όροι δόμησης  με δ=2,50,οπότε στην περίπτωση μου δεν ισχύει το ΆΡΘΡΟ 14 αλλά και να ίσχυε υπάρχει η εξής παράγραφος ι:

<<κτίρια του ίδιου ακινήτου μπορούν να εφάπτονται ή να απέχουν μεταξύ τους κατά ελάχιστη απόσταση 2,50 μ., όταν το
μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ή το ύψος στο οποίο εξαντλείται ο σ.δ. δεν ξεπερνά τα 8,50 μ..>>

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.