Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαγώνιος ρωγμή σε τοιχοποιία


 
Charlie

Recommended Posts

Συνάδελφοι ανέλαβα πρόσφατα την προσθήκη ενός ορόφου σε υπάρχουσα κατασκευή από το 1975 περίπου.

Η αρχική μελέτη είχε πρόβλεψη για 2 ορόφους αλλά ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι μπορεί να χτιστεί μόνο ο ένας και φυσικά αν ελεγχθεί με τον παλιό αντισεισμικό και φυσικά με την υπογραφή του ότι συμφωνεί. Το ότι μπορεί να χτιστεί μόνο ο ένας όροφος το διαπίστωσα όχι με ένα αλλά με δύο προγράμματα για να είμαι σίγουρος.

 

Το σκυρόδεμα είναι αρκετά καλό, αυτό το κατάλαβα από το τρύπημα για τις επιπλέον αναμονές. Επίσης η πλάκα η οποία έχει μείνει εκτεθιμένη για 30+ χρόνια δεν έχει πάθει κάτι.

 

Το πρόβλημα είναι πως στους τοίχους 2 πλαισίων έχω διαγώνιο ρωγμή. Τα πλαίσια αυτά έιναι παράλληλα μεταξύ τους και είναι στην άκρη του κτηρίου.

Μάλιστα στο ένα πλαίσιο θα έλεγα πως η ρωγμή συνεχίζεται και σαν τριχοειδής στον κόμβο στο δάπεδο του ισογείου. Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως οι ρωγμές αυτές έγιναν από την αρχή.

 

Φυσικά θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το τι πρέπει να κάνω για να βρω τι έφταιξε αλλά και πως μπορώ να επισκευάσω αυτή τη ρωγμή.

 

Σας παρουσιάζω εδώ ένα πρόχειρο σκαρίφημα της οικοδομής.

 

 

ο------ο-------ο-------οχχχχχχο

| | | | |

| | | | |

| ο-------ο | |

| | | | |

ο------ο-------ο-------οχχχχχχο

 

όπου

o: υποστήλωμα

- ή |: δοκός

χ: διαγώνιος ρωγμή από οροφή ισογείου αριστερά προς δάπεδο ισογείου δεξιά όπως βλέπουμε στο σκαρίφημα. Το κτήριο δεν διαθέτει υπόγειο. Σύμφωνα με τη μελέτη έχει πεδιλοδοκούς κατά χ όπως βλεπουμε το σκαρίφημα και συνδετήριες δοκούς κατά ψ.

 

Το άνοιγμα κάθετα είναι 7.50μ

 

edit: δυστυχώς το σκαρίφημα δεν φάινεται όπως το σχεδίασα. Εκτός από τις φωτογραφίες θα ανεβάσω και σκαρίφημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δώσε περισσότερα στοιχεία για να γίνει πιο κατανοητό.

Πάντως έτσι όπως τα περιγράφεις και στηριζόμενοι στο ότι είναι και οι δύο οι παράλληλοι τοίχοι στο ένα άκρο, κατά τη γνώμη μου η πιθανότερη αιτία είναι η καθίζηση τοπικά της θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έτσι όπως τα περιγράφεις και στηριζόμενοι στο ότι είναι και οι δύο οι παράλληλοι τοίχοι στο ένα άκρο, κατά τη γνώμη μου η πιθανότερη αιτία είναι η καθίζηση τοπικά της θεμελίωσης.

 

Μπορεί.

 

Μπορεί κ όχι από καθίζηση.

 

Διαγώνιος ρωγμή=διατμητική ρωγμή.

 

Μήπως η ακαμψία τοπικά είναι μεγάλη κ τράβηξε αρκετή σεισμική δύναμη?

 

Κάνε κ ένα έλεγχο με κρουσίμετρο να δεις ποιότητα σκυροδέματος,μπορεί με ενισχύσεις διατομών να καταφέρεις να προσθέσεις κ 2ο όροφο....

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φωτογραφίες.

img0104rhs.th.jpg

 

και το σκαρίφημα:

img0113k.th.jpg

 

Εδώ να πω πως τελικά η ρωγμή συναντά την κολώνα και αλλάζει διεύθυνση από διαγώνια σε κάθετη και εν τέλει δεν περνάει από τον κόμβο αλλά κάθετα από το δοκάρι στο δάπεδο του ισογείου.

Γενικά φαίνεται να έχει κάτσει όλη η πλάκα του δαπέδου ισογείου στο τμήμα εκέινο της οικοδομής που σίγουρα σκυροδετήθηκε σε μπαζωμένο έδαφος. Το δάπεδο του ισογείου είναι στο +1.00μ από το δρόμο. Δεν αποκλείω δηλαδή την περίπτωση να εδράζονται οι τοίχοι στην πλάκα, να έκατσε η πλάκα και έτσι να προκλήθηκαν οι ρηγματώσεις.

Σχετικά με τη δοκό και τη ρωγμή της όπως φαίνεται στη φωτογραφία θα σκάψω για να διαπιστώσω αν είναι η πεδιλοδοκός. Εικάζω ότι δεν είναι, η πεδιλοδοκός πρέπει να βρίσκεται σε μαγαλύτερο βάθος και αυτή η δοκός έχει τη σημασία κάποιας πρόχειρης δοκού στο μηδέν ελαφρώς οπλισμένη. Μάλλον υπάρχει υπάρχει άλλη δοκός 1.00μ πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

καλησπέρα, να ρωτησω κάτι έχω πάει σε μια οικοδομή στην οποία σε δυο τοιχους έχει διαγώνιους ρωγμές σε σχήμα σκάλας κ σε μια πλάκα οροφής αυτό που μπορεί να οφείλεται?? η οικοδομή είναι 30 40 χρονών στην πλάκα απότι ειδα είναι απο την παραμόρφωση της πλάκας .. αν μπορώ θα ανεβάσω κ φωτο..

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φέρουσα τοιχοποιία ή πληρώσεως?

 

Συνήθως οι διαγώνιες ρωγμές σε διάτμηση ή τοπική καθίζηση. Βάλε φωτο για να έχουμε καλύτερη άποψη 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι ανέλαβα πρόσφατα την προσθήκη ενός ορόφου σε υπάρχουσα κατασκευή από το 1975 περίπου.

Η αρχική μελέτη είχε πρόβλεψη για 2 ορόφους αλλά ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη ότι μπορεί να χτιστεί μόνο ο ένας και φυσικά αν ελεγχθεί με τον παλιό αντισεισμικό και φυσικά με την υπογραφή του ότι συμφωνεί. Το ότι μπορεί να χτιστεί μόνο ο ένας όροφος το διαπίστωσα όχι με ένα αλλά με δύο προγράμματα για να είμαι σίγουρος.

 

Το σκυρόδεμα είναι αρκετά καλό, αυτό το κατάλαβα από το τρύπημα για τις επιπλέον αναμονές. Επίσης η πλάκα η οποία έχει μείνει εκτεθιμένη για 30+ χρόνια δεν έχει πάθει κάτι.

 

Το πρόβλημα είναι πως στους τοίχους 2 πλαισίων έχω διαγώνιο ρωγμή. Τα πλαίσια αυτά έιναι παράλληλα μεταξύ τους και είναι στην άκρη του κτηρίου.

Μάλιστα στο ένα πλαίσιο θα έλεγα πως η ρωγμή συνεχίζεται και σαν τριχοειδής στον κόμβο στο δάπεδο του ισογείου. Ο ιδιοκτήτης μου είπε πως οι ρωγμές αυτές έγιναν από την αρχή.

 

Φυσικά θα ανεβάσω και φωτογραφίες. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το τι πρέπει να κάνω για να βρω τι έφταιξε αλλά και πως μπορώ να επισκευάσω αυτή τη ρωγμή.

 

Σας παρουσιάζω εδώ ένα πρόχειρο σκαρίφημα της οικοδομής.

 

 

ο------ο-------ο-------οχχχχχχο

| | | | |

| | | | |

| ο-------ο | |

| | | | |

ο------ο-------ο-------οχχχχχχο

 

όπου

o: υποστήλωμα

- ή |: δοκός

χ: διαγώνιος ρωγμή από οροφή ισογείου αριστερά προς δάπεδο ισογείου δεξιά όπως βλέπουμε στο σκαρίφημα. Το κτήριο δεν διαθέτει υπόγειο. Σύμφωνα με τη μελέτη έχει πεδιλοδοκούς κατά χ όπως βλεπουμε το σκαρίφημα και συνδετήριες δοκούς κατά ψ.

 

Το άνοιγμα κάθετα είναι 7.50μ

 

edit: δυστυχώς το σκαρίφημα δεν φάινεται όπως το σχεδίασα. Εκτός από τις φωτογραφίες θα ανεβάσω και σκαρίφημα.

Με καθυστέρηση μερικών χρόνων, κατά τη γνώμη μου έχεις αστοχία λόγω στρεπτικής ροπής. Τα υποστηλώματα είναι όλα μαζεμένα αριστερά και οι τοίχοι με τις ρωγμές απέχουν πολύ από το κέντρο ελαστικής στροφής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση έστω και τώρα. Δυστυχώς το σκαρίφημα για κάποιο λόγο δεν φαίνεται καλά.

Θα προσπαθήσω να φτιάξω τώρα ένα καλύτερο:

ο------ο---------ο-----οχχχχχχχχο

|         |            |        |                |

|         |            |        |                |

|-------ο---------ο       |                |

|         |            |        |                |

o------o---------o-----oχχχχχχχχο

 

Τα υποστηλώματα είναι ομοιόμορφα κατανεμημένα, εκτός από ένα (το πρώτο από αριστερά στη μεσαία σειρά). Πάντως η σκέψη σου μου φαίνεται εξαιρετικά λογική.

Για την ιστορία έχει γίνει προσθήκη πριν από 6-7 χρόνια, το κτήριο "έφαγε" και έναν καλούτσικο σεισμό και ευτυχώς δεν έχει συμβεί κάτι.

Μάλιστα εξωτερικά που μερεμετίστηκε, βάφτηκε κτλ, ακόμα δεν εμφανίστηκαν οι παλιές ρωγμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να ανεβάσεις μια κάτοψη. Διότι παίζουν ρόλο πολλά όπως η αναλογία των διαστάσεων του κτιρίου στους 2 άξονες, το μέγεθος του κάθε υποστηλώματος κλπ. Και σε αυτό το 2ο σκαρίφημα το ίδιο θα έλεγα πάντως

Edited by thanasis3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.