Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για στέγη


Dimitris Vrontamitis

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά . Ήθελα να ρωτήσω πόσο χρόνο  παίρνει για να εκδοθεί μια άδεια δόμησης για κατασκευή καινούριας κεραμοσκεπής, καθώς επίσης σε περίπτωση που η σκεπή ξεπεράσει κατά 40 εκατοστά το επιτρεπόμενο γύψος, αν υπάρχει αργότερα δυνατότητα νομιμοποίησης της και τι κόστος περίπου μπορεί να έχει αυτό για μια σκεπή 80τμ.

ευχαριστώ!

Edited by Pavlos33
έγινε προσθήκη τονισμού (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Dimitris Vrontamitis said:

.....μια αδεια δομισης για κατασκευή καινούριας κεραμοσκεπής, καθώς επίσης σε περίπτωση που η σκεπη ξεπεράσει κατα 40 εκατοστά το επιτρεπόμενο υψος, .....

Δεν δίνουμε βοήθεια και οδηγίες στο πώς θα κάνεις την αυθαιρεσία σου.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Dimitris Vrontamitis said:

(...)  αν υπάρχει αργότερα δυνατότητα νομιμοποίησης της και τι κόστος περίπου μπορεί να έχει αυτό για μια σκεπή 80τμ.

 

2 ώρες πριν, Didonis said:

Δεν δίνουμε βοήθεια και οδηγίες στο πώς θα κάνεις την αυθαιρεσία σου.

και επιπλέον πάγια τακτική σε αυτό το φόρουμ να μη δίνονται πληροφορίες για αμοιβές μελετών, αδειών, επιβλέψεων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα,

Είπα να γράψω εδώ και να μην δημιουργήσω νέο θέμα μιας και η ερώτηση μου αφορά άδεια στέγης. 
 

Οποία συμβουλή και πρόταση μπορείτε να μου δώσετε, θα το εκτιμούσα.

Πέρυσι η μητέρα μου, μου έκανε συμβόλαιο ένα σπίτι. Προσπαθώ ένα χρόνο τώρα να βγάλω άδεια κατασκευής κεραμοσκεπής γιατί η ταράτσα είναι σε κακή κατάσταση.

Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες με τους μηχανικούς, αλλά μόλις άλλαξα σε κάποιον άλλο και μου λέει το συντομότερο το φθινόπωρο η άδεια.

Παίρνει τόσο καιρό να βγει η άδεια σκεπής;


Κάποιος μου είπε πως πρέπει να προσθέσω 500-1000 ευρώ παραπάνω από το κόστος που μου είπε ο μηχανικός για να βγει γρήγορα η άδεια. 
Δεν έχω πει κάτι στον μηχανικό ακόμα. Είμαι καινούργιος σε αυτά και δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα. 

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, Alonissos said:

Παίρνει τόσο καιρό να βγει η άδεια σκεπής;

Δεν υπάρχει δεσμευτικό χρονικό όριο.

Παράθεση

Κάποιος μου είπε πως πρέπει να προσθέσω 500-1000 ευρώ παραπάνω από το κόστος που μου είπε ο μηχανικός για να βγει γρήγορα η άδεια. 

Ψάξε και βρες έναν αξιόπιστο μηχανικό για να εξετάσει τις ιδιαιτερότητες του ακινήτου σου και να αναλάβει υπεύθυνα τη μελέτη και την επίβλεψη της προσθήκης στέγης.
Αυτό που υπονόησε ο κάποιος· δεν χρειάζεται.

Edited by Δόκτορας
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, Δόκτορας said:

Δεν υπάρχει δεσμευτικό χρονικό όριο.

Ψάξε και βρες έναν αξιόπιστο μηχανικό για να εξετάσει τις ιδιαιτερότητες του ακινήτου σου και να αναλάβει υπεύθυνα τη μελέτη και την επίβλεψη της προσθήκης στέγης.
Αυτό που υπονόησε ο κάποιος· δεν χρειάζεται.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως γνωρίζεις κάποιον που έβγαλε άδεια σκεπής, ποσό καιρό του πήρε;

Να ξέρω βασικά ποσό είναι φυσιολογικό να περιμένω, μην περάσουν 3 χρόνια και ακόμα περιμένω.
 

Δυστυχώς στις Σποράδες δεν υπάρχουν πολλοί μηχανικοί να διαλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Alonissos said:

...

Να ξέρω βασικά ποσό είναι φυσιολογικό να περιμένω,...

Δεν υπάρχει το "φυσιολογικό" πια.....

Θα εξαρτηθεί από τι θα απαιτηθεί για το δικό σου ακίνητο και αν απαιτηθεί πέραν της ΥΔΟΜ και άλλες υπηρεσίες (π.χ. αρχαιολογία, δασική κλπ) για την θέση ή την περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Didonis said:

Δεν υπάρχει το "φυσιολογικό" πια.....

Θα εξαρτηθεί από τι θα απαιτηθεί για το δικό σου ακίνητο και αν απαιτηθεί πέραν της ΥΔΟΜ και άλλες υπηρεσίες (π.χ. αρχαιολογία, δασική κλπ) για την θέση ή την περιοχή σου.

Οκ, ευχαριστώ.  
Τουλάχιστον έμαθα να ρωτήσω τον μηχανικό από ποιες υπηρεσίες χρειαζόμαστε χαρτιά.  

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, Alonissos said:

... από ποιες υπηρεσίες χρειαζόμαστε χαρτιά.  

αν χρειαστεί δεν θα είναι χαρτιά αλλά εγκρίσεις ..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.