Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε εφαρμογή από 1 Απριλίου 2022 η Ηλεκτρονική Ταυτότητα του Κτιρίου


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 35
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακουγόταν πάντως οτι θα δοθεί παράταση.

https://news.b2green.gr/17483/τεε-δωδεκανήσου-αναγκαιότητα-η-παρά

Εδώ φαίνεται οτι εχουν ζητήσει πολλοί ,πέραν του ΤΕΕ και της ΠΟΜΙΔΑ

Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ δίκαιο οι συμβολαιογράφοι Αν και θέλω να κάνω συμβόλαιο και δεν πρόλαβε να το ετοιμάσει λόγο φόρτου εργασίας η συμβολαιογράφος παρότι έκανα αγώνα δρόμου να της πάω όλα τα δικαιολογητικά ...είμαι μαζί τους ...και ας χρειαστεί να ξανα πάρω κάποια από αυτά που θα λήξουν λογικά σε ένα μήνα . 

 

Θέλω να πετάξω οριστικά μαύρη πέτρα στην Αθήνα μετά τον θάνατο της μάνα μου , μετά από το 1992 που έφυγα οριστικά , να κόψω κάθε τι που με συνδέει ..... και η μοίρα δεν με αφήνει ... φτούσου   πόλη τέρας που γεννήθηκα . 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

και βεβαίως χαιρετίζουμε ακόμη και αν δεν μας συμφέρει (οι αγώνες και οι απεργίες απαιτούν θυσίες) την απεργία του κλάδου των συμβολαιογράφων και ας παραδειγματιστεί και ο δικός μας κλάδος για το πως πρέπει να γίνονται οι διεκδικήσεις και οι κινητοποιήσεις όταν οι παραλογισμοί έχουν πλέον γίνει καθεστώς και το επιμελητήριό μας έχει το ρόλο απλού παρατηρητή.

Επιπλέον στην ανακοινωσή τους αναφέρουν ότι διεκδικούν και αναπροσαρμογή αμοιβών. Εμείς "φροντίσαμε" πριν 11 χρόνια να απωλέσουμε τις τότε ελάχιστες και είδαμε το αποτέλεσμα...


Οι συμβολαιογράφοι ζητούν λύσεις στα οξυμένα προβλήματα που αντιμετωπίζουν. Και συγκεκριμένα:

(....)
4. Αναπροσαρμογή των αμοιβών των συμβολαιογράφων, αλλά και πρόβλεψη αμοιβής για τις εργασίες που τους έχουν ανατεθεί με τους πρόσφατους Νόμους στα συμβόλαια μεταβίβασης (για ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας κεφαλαίου κλπ), αύξηση της αμοιβής για ωριαία απασχόληση σε τουλάχιστον 80 ευρώ, καθώς αύξηση της αναλογικής αμοιβής στην οποία δεν έχει γίνει καμία αναπροσαρμογή για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο της δεκαετίας

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Pavlos33 said:

και βεβαίως χαιρετίζουμε ακόμη και αν δεν μας συμφέρει (οι αγώνες και οι απεργίες απαιτούν θυσίες) την απεργία του κλάδου των συμβολαιογράφων και ας παραδειγματιστεί και ο δικός μας κλάδος για το πως πρέπει να γίνονται οι διεκδικήσεις και οι κινητοποιήσεις όταν οι παραλογισμοί έχουν πλέον γίνει καθεστώς και το επιμελητήριό μας έχει το ρόλο απλού παρατηρητή.

Συνάδελφε, αν ανοίξει και σ' αυτούς το επάγγελμα και γίνουν 160.000 (όπως εμείς), να είσαι σίγουρος οτι θα βρίσκουμε τιμές συμβολαίων με 200-250€ και δεν θα κάνουν όλοι απεργία.

Άλλο να κουμαντάρεις 10 πρόβατα κι άλλο 500!

Και βέβαια θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, για την απώλεια των ελάχιστων  το '11!

Link to comment
Share on other sites

Υπουργέ δώσε παράταση για συμβολαιογραφικές πράξεις με βεβαίωση Ν.4495 χωρίς να απαιτείται Ηλεκτρονική Ταυτότητα, τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 2022. Μην ακούς τους Στασινούς και τους συμβούλους τους από το ΤΕΕ. Άκου τους Μηχανικούς που τόσα χρόνια συνεχίζουν να δουλεύουν ώστε να προχωράει το σύστημα των νομιμοποιήσεων και των μεταβιβάσεων που έχετε φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα αντισταθώ στο σύστημα της τακτοποίησης των αυθαιρέτων το οποίο δουλεύουμε χρόνια τώρα, εγώ ναι λέω να σταματήσει η αυθαίρετη δόμηση, χρόνια τώρα θα έπρεπε να είχε σταματήσει και μαζί με τους μηχανικούς είμαι, να μην γίνονται αυθαίρετα αλλά το κράτος έχει παραστρατήσει άλλη μια φορά.
Τι είναι όλοι αυτοί οι νόμοι? Τι είναι όλα αυτά τα σχεδιαγράμματα? 
Μα πάνε καθόλου με τα καλά τους?
Στασινός και Σια κρατιούντε λίγο στην από έξω και ναι νομίζω και υπάλληλοι που έχω δει να εργάζονται στο ΤΕΕ αρκετά παλιότερα που είχα πάει προσέχουν τον μηχανικό και τα δικαιώματα του, το κράτος έχει ξεφύγει χρόνια τώρα με την τεράστια νομοθεσία και την απερίγραπτη γραφειοκρατία, σήμερα - χρόνια τώρα - η ευθήνη αρκετών εργασιών που θα έπρεπε να είχε πέσει σε υπαλλήλους πολεοδομιών έχει πέσει στους μηχανικούς οι οποίοι αγωνίζονται για να βρουν τα ελάχιστα που βρίσκουν κάθε μήνα να τα βγάλουν πέρα και οι διάφοροι υπουργοί προηγούμενων κυβερνήσεων και οι σημερινοί, οι γραμματείς και το κατώτερο προσωπικό παρακάτω από αυτούς, κάθονται παίρνουν το μισθό τους που πληρώνουμε εμείς με τους φόρους μας κάθε χρόνο και μας την λένε και μερικοί του ΤΕΕ από πάνω και οι άλλοι οι καρεκλοκένταυροι οι οποίοι δεν πέρνουν καμία ευθήνη. Καλύπτονται πίσω από νόμους και διατάξεις και σου λένε, μηχανικέ θα μπορούσες να φτιάξεις αυτά σύμφωνα με νόμο τάδε και παράγραφο παρατάδε.
Δεν πάνε καλά, το Δημόσιο και το έχω καταλάβει καιρό τώρα, θα έπρεπε να απλοποιηθεί, να μειωθούν οι φόροι και οι νόμοι, να καλύψουν θέλουν αρκετές περιπτώσεις αλλά ρε μάπες - μην πω τίποτα άλλο - απλοποιήστε τις διαδικασίες και μειώστε την φορολογία.-
Φέραν τώρα την ΗΤΚ μην δεν έχει ο μηχανικός αύριο το που έχει την βρύση της η κυρά φρόσω παραπέρα και ζητάνε την μελέτη ύδρευσης να καταθέσουμε...
Χαλιαδες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.