Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γωνίες σε κύκλους-δίσκους στο Solidworks 2021


Μάκης Μ

Recommended Posts

Καλημέρα,

έχω ένα πρόβλημα στο Solidworks 2021 με τους κύκλους-δίσκους. Όταν φτιάχνω έναν δίσκο μου τον βγάζει με πολλές γωνίες (βλ. εικόνα). Όταν λοιπόν βγάζω αυτό το αρχείο σε stl και το στέλνω στον 3d εκτυπωτή αυτές οι γωνίες φαίνονται στην εκτύπωση και είναι ενοχλητικές. 

Υπάρχει κάποιος που έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο; 

Ευχαριστώ.

*Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο φόρουμ, συγχωρέστε με για τυχών λάθη.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 16/3/2022 at 6:41 ΠΜ, Μάκης Μ said:

Όταν φτιάχνω έναν δίσκο μου τον βγάζει με πολλές γωνίες (βλ. εικόνα). Όταν λοιπόν βγάζω αυτό το αρχείο σε stl και το στέλνω στον 3d εκτυπωτή αυτές οι γωνίες φαίνονται στην εκτύπωση και είναι ενοχλητικές. 

Οι γωνίες που βλέπεις στην οθόνη έχουν να κάνουν με τις ρυθμίσεις των γραφικών μέσα από το solidworks. Επίσης μας δίχνεις το sketch όπου πάντα ή ανάλυση είναι μικρότερη σε σχέση με το solid κομμάτι.

Αν πας στο Tools->Options->Document Properties->Image Quality μπορείς να πάς τη ρύθμιση για το "Shaded and Draft Quality HLR/HLV resolution" τέρμα δεξιά και όλα θα δείχνουν τέλεια, φτάνει να μπορεί να το σηκώσει η κάρτα γραφικών σου.

image.png.5e9ef9fe787f4ae08fa393d159feaafe.png

Οι γωνίες που βλέπεις στο εκτυπωμένο κομμάτι έχουν να κάνουν με την ανάλυση του stl αρχείου κατά την μετατροπή του και δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις γωνίες που βλέπεις στην οθόνη σου όταν κάνεις zoom.

Όταν πας να σώσεις σαν STL πήγαινε στο options 

image.thumb.png.7585c42531d7f180413c43e47621cfc1.png

Εκεί μπορείς να διαλέξεις καλύτερη ανάλυση και angular tolerance για το STL αρχείο σου. Και πάλι, όσο μεγαλύτερη ανάλυση, τόσο μεγαλύτερο το αρχείο και τόσο πιο πολύ χρόνο θα σου πάρει για εκτύπωση.

Αν διαλέξεις "preview before saving" θα σου δείξει στην οθόνη σου το wiremesh του STL αρχείου.

image.thumb.png.67c53995246daabb64617e46b164c030.png

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για την απάντηση σου, το διόρθωσα το πρόβλημα αφου μου είπε τα ίδια πράγματα ένας γνωστός μου που το χρησιμοποιεί. Ίσως η απάντηση σου εδώ να βοηθήσει και άλλους πρωτάρηδες στο solidworks. Ευχαριστώ και πάλι. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.