Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Από το μενού Geometry-->Panels...

 

Από το πεδίο properties επιλέγεις δίπλα στο thickness το κουμπάκι με τις τελίτσες.

 

Στο νέο παραθυράκι που θα εμφανιστεί επιλέγεις το υλικό που θέλεις από το material.

 

Επειδή, λογικά θα ρωτήσεις από πού προκύπτει η λίστα με τα υλικά, σε προλαβαίνω και σου απαντώ.

 

Από το μενού Tools-->Job preferences-->Materials και επιλέγεις το κουμπί Modification.

 

Μετά μπορείς να φτιάξεις το υλικό που θέλεις.Βέβαια, δεν υπάρχει δυνατότητα να δημιουργήσεις ανισότροπα υλικά.

 

Και κάτι ακόμη...Καλή αρχή!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο αρχείο που ανέβασα είναι τμήμα του χωροδικτυώματος σε str μορφή. Το άνοιξα στο pc μου και δουλεύει σωστά. Τα rtd είναι 2-3 Mb και ακόμη και σε rar είναι πολύ μεγάλα για ανέβασμα.

 

To πρόβλημα ήταν στις δεσμεύσεις σου.

Έπαιξα λίγο μαζί του.

Δηλαδή αρχικά αντί για αρθρώσεις έβαλα πακτώσεις και δε μου εμφάνισε instablity type 1 αλλά μόνο type 2.

Ξαναέβαλα αρθρώσεις αλλά έβγαλα όλες τις releases από τα μέλη και δεν εμφάνισε κανένα σφάλμα.

Έβαλα δεσμεύσεις μόνο στις διαγωνίους και τους ορθοστάτες ( εκτός από αυτούς που πατάνε σε στηρίξεις) και δεν 'έβγαλε κανένα σφάλμα.

Ανεβάζω το αρχείο χωρίς σφάλματα πλέον( έκδοση 2009)

 

http://ifile.it/j0x3ny7/Structure2.rtd

 

 

Προσωπικά το άνω και το κάτω πέλμα θα τα έδειχνα συνεχόμενα αφού ούτως ή άλλως έτσι θα κατασκευαστούν ( άνοιγμα σου < 12μ.)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του συναδέλφου το πρόβλημα ήταν οι δεσμεύσεις.

Στο βγάζει και στην περίπτωση που υπάρχει λάθος στο σχεδιασμό και κάποιο μέλος είναι ελεύθερο αντί να βρίσκει σε κάποιο κόμβο.

Επίσης μου έχει τύχη σφάλμα από τα offsets.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τα πάνω και κάτω πέλματα ΠΡΕΠΕΙ να είναι συνεχόμενα στον φορέα αφού έχουν διαφορετικά μήκη λυγισμού. Κατά τον Υ' είναι το μήκος από ορθοστάτη σε ορθοστάτη ενώ κατά το Ζ' είναι L/2 για το κάτω πέλμα ενώ για το πάνω είναι L/4.

τα αντιανέμια έχουν L/2

Δούλεψε τα code parameters

 

Επίσης καλό θα ήταν να μπει άρθρωση και όχι πάκτωση στις στηρίξεις....

 

Αν βάλεις release μόνο στους ορθοστάτες, διαγώνια και αντιανέμια θα έχεις μια σωστή λύση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά θέλω να ρωτήσω αν κάποια θέματα του robot που αναφέρθηκαν προηγουμένως έχουν λυθεί σε κάποια μεταγενέστερη έκδοση. Ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα και για μεταλλικά και για σκυρόδεμα και θέλω να ξέρω αν καλύπτει το χρήστη και κοινά έργα σκυροδέματος. Αναφέρθηκε νομίζω οτι δε διαστασιολογεί τοιχώματα και οτι δεν κάνει ικανοτικό έλεγχο στους κόμβους. Ισχύει κάτι τέτοιο, από τη στιγμή που έχουν και ευρωκώδικες αλλά και ΕΑΚ-ΕΚΩΣ; Τι ισχύει για κρυφοκολώνες - κρυφοδοκούς;

Λογικά θα μου προτείνετε κάποιο ελληνικό πρόγραμμα καλύτερα αλλά μου φάνηκε πολύ συμπαθητικό σε όποια tutorials και βίντεο είδα και θα το προτιμούσα με τη λογική οτι κάνει τα πάντα και είναι επένδυση και για αργότερα

Link to comment
Share on other sites

Mια και μπήκα και εγώ στην σφαίρα του robot (Αγόρασα το 2011 Professional) να αρχίσω από μια -δύο απλές ερωτήσεις..:D

 

Πώς μπορείς να κάνεις το background εντελώς μαύρο? Γιατί από τα preferences δεν το έχω καταφέρει ακόμα. Μου βγάζει το background με gradient.

 

Yπάρχει δυνατότητα επανανοποίησης μιας ράβδου αφού την έχεις χωρίσει. Δηλαδή μια ράβδος που είναι χωρισμένη σε 2 μέλη να γίνει πάλι μία?

 

Εφόσον βάζεις realeases pinned - pinned σε μια ράβδο δικτυώματος (ορθοστάτη ή διαγώνιο) δεν είναι υπερβολή να το ορίσεις και ώς truss member από τα Additional attributes>Advanced bar properties ?

Link to comment
Share on other sites

1) Preferences -> Desktop settings. Range -> screen μετά Element -> background και μετά αλλάζεις χρώμα απο το colors (περίεργη φιλοσοφία απο παλιά είναι έτσι αλλά η Αutodesk δεν ασχοληθηκε ....)

 

2) για το gradient αν δε το θες πήγαινε Display -> ViewOpenGl Version -> ξεκλικαρε το Light (νομιζω οτι αυτο ειναι)

 

3)Δεν έχω βρει κάτι τέτοιο. Συνήθως σβήνω τη μια κ επεκτείνω την άλλη (extend ή απο τα γεωμετρικά στοιχεία της δοκου βάζω για αρχή-τελος τον κόμβο που θέλω)

 

4) Pined-pined μια χαρά είσαι. Εγώ συνήθως έτσι τα ορίζω (για ορ-κατ συνδεσμους). Με αυτή την επιλογή απλώς στα Results-> diagrams for bars θα σου δείξει κάποιες ροπές από το ίδιο βάρος. Με την επιλογή truss member απλώς δε βλέπεις αυτές τις ροπές, δεν αλλάζει κάτι στα αξονικά σου. (θα αλλάξει αν τσεκάρεις το tension/compression member :) )

 

Καλορίζικο κ όρεξη να'χεις....

 

neo83_gr δυστυχώς δεν το δουλευω για σκυρόδεμα... Μου φαίνεται βουνο κ περιορίζομαι σε ελληνικό πρόγραμμα για τα μπετα. Θελει πολυ χρόνο για να εισάγεις το φορέα κ δε θα πληρωθείς ποτέ για τη δουλειά σου :( τουλάχιστον για συνήθη ιδιωτικά έργα. Για ικανοτικό που λές κάτι έχω δει αλλα σου λέω ούτε που έχω ασχοληθεί, ΕΚΩΣ δεν έχει, ΕΑΚ ναι αλλά λίγο ακομα και θα πάμε σε ΕC2 & 8 (&7) τους οποίους υποστηρίζει και ίσως τότε πάρεις μια καλυτερη γνώμη

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νik, το sofistik δεν είναι δικό μου απλά το δουλεύουμε στο γραφείο που εργάζομαι. Εγκρίθηκα στο EΣΠΑ οπότε έπρεπε να πάρω κάποιο πρόγραμμα για σχεδιασμό μεταλλικών και κατέληξα σε αυτο.

@Jim: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Η επιλογή αυτή έχει πάει πλέον (2011 Professional) στο Τοοls>Preferences>View Parameters , αλλά δεν βλέπω πουθενά κουμπάκι για επιλογή Light. Aν απενεργοποιήσω την επιλογή OpenGL τότε δεν υπάρχουν πια τα βοηθήματα Open GL όπως το View Cube κλπ κλπ

Η λύση για την συνένωση των ράβδων είναι πολύ καλή, ευχαριστώ

Για τα truss εντάξει. Εγώ θα προτιμήσω να τα ορίζω σαν truss members για να μην φορτώνω το μοντέλο.

Επίσης διάβασα παραπάνω ότι αν επιλέξεις σε ένα μέλος με ατένεια μόνο (truss) την επιλογή tension,compression member τότε αυτό κάνει μη γραμμική ανάλυση. Αυτό όμως δεν το είδα πουθενά να το αναφέρει στο Help συγκεκριμένα λέει :

"When selected, 2 additional options: Compression Bars and Tension Bars become available. The field at the bottom of the dialog, lets you define bars (graphically or by entering their numbers) as follows: truss bars, bars performing in tension or compression, or those bars for which the influence of shear forces is considered in the calculations of structure deformations.

 

Note: Currently, the calculations for tension and compression bars are performed the same way as for truss bars. Therefore, when selecting the Tension/Compression bars option, the Truss bars option is selected automatically."

 

 

Ακόμα υπάρχει κανένα Analysis Reference για το Robot?

 

 

Πάντως για τα μπετά φαίνεται να έχουν βάλει πολλές ακόμα επιλογές. Δεν ξέρω τι γίνεται με τον EC8 και τους ικανοτικούς, αλλά έχει επιλογές για διαστασιολόγηση και ορισμό τοιχείων και πυρήνων (core walls) διαστασιολόγηση με Ec2 αλλά και ανάλυση διατομών με διαγράμματα αλληλεπίδρασης (χώρο αντοχής).

 

 

Η ερώτηση που έχω για τα μπετά αν το έχει ψάξει κανείς είναι η χρήση δοκού με συνεργαζόμενο πλάτος και πεπερασμένων μαζί τι γίνεται εκεί πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.