Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Μα αυτό είπα απο την αρχή ...

Δεν κάνει την σύνδεση δικτυώματος με στύλο ... Δεν ξέρω κατά πόσο τα άλλα προγράμματα την κάνουν ...

 

Πάντως δεν νομίζω να είναι δύσκολο να γίνει.. στο σημείο εκείνο έχει μόνο αξονική δύναμη και διατμητική δύναμη .. το ζευκτό δεν μεταβιβάζει ροπές στο στύλο ...

όποιος έχει ασχοληθεί με μια τέτοια σύνδεση παρακαλώ τα φώτα του !!!

(αν έχω τις εξισώσεις θα τις κάνω ένα προγραμματάκι )

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ενδιαφέρον και σε πολύ καλή τιμή. Μήπως η frame - knee πάιρνει γωνία και σε καλύπτει?

Πρόσθετα μισά διατομής (haunch) στις συνδέσεις καλύπτει?

 

 

ΑΣΧΕΤΟ POST ΠΑΙΔΙΑ το έβαλα πριν διαβάσω παρακάτω !!! Συγνωμη ..

Οι απορίες μου λύθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ καλό αλλά θα μας τα πεις καλύτερα σε κανα 2 μήνες που θα το δουλέψεις και θα δεις τις δυσκολίες του. Ζηλεύω την αυτόματη παραγωγή φορτίων. Εμείς οι χρήστες του instant τα κανουμε όλα χειροκίνητα, λες και ετοιμάζουμε εργασία για την σχολή στο χέρι! Σχέδια του φορέα βγάζει ή σε αναγκάζουν και αυτοί να πάρεις κάποιο ανάλογο σχεδιαστικό πακέτο?

Link to comment
Share on other sites

Για σχέδια έχουν πρόγραμμα που "πατάει" πάνω στο Acad

μόνο που εγώ δεν το δουλεύω !!

 

κατά τα άλλα μέσα σε μισή ώρα έχει κάνεις 3D φορέα με τα πάντα

για 2D μόνο 10 λεπτά !!

 

Από συνδέσεις μόνο ζευκτό - στύλο δεν κάνει

 

Υπόψιν στο πακέτο περιλαμβάνει ξύλινες κατασκευές και μπετό με eurocode

(σεισμό ΕΑΚ2000/2003)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να έχει δηλαδή υπόγειο από οπλισμένο σκυρόδεμα, κολώνες και δοκούς ισογείου επίσης από σκυρόδεμα και μεταλλική στέγη;

 

Ένα άλλο που θα εκτιμούσα σ' ένα πρόγραμμα είναι οι αυτόματοι έλεγχοι λειτουργικότητας (βέλη κάμψης), η ευκολία εντοπισμού ενός μέλους ή μιας σύνδεσης που δεν επαρκεί και η ευκολία αλλαγής διατομών μεμονωμένα ή μαζικά.

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα δώσε μου μερικές μέρες ακόμα...

 

Για το δεύτερο...

 

Έλεγχος βέλων κάμψης.. ΝΑΙ

Ευκολία.... ΝΑΙ

Εντοπισμός .... ΝΑΙ

Αλλαγή διατομών μαζικά... ναι (το αντίστοιχο select με το SΑP2000)

 

Δες στην φωτό για τον έλεγχο των μελών:

και αναλυτικά τους ελέγχους για ένα μέλος (με κλικ στο cals. Note - γίνεται και μαζικά αν θέλεις)

 

Αισθάνομαι σαν να το διαφημίζω (μου φαίνεται πρέπει να ζητήσω προμήθεια :D ) αλλά πρώτη φορά με εντυπωσιάζει πρόγραμμα ...

Μοναδικά αρνητικά είναι τα παραπάνω που ανέφερα και που ελπίζω να λυθούν στις επόμενες εκδόσεις...

 

Είδα πάντως τα ελληνικά προγράμματα τα οποία είναι είτε μαύρα κουτιά είτε δύσχρηστα

post-339-131887196768_thumb.jpg

post-339-131887196799_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω τόσα πολλά αλλά φοβάμαι ότι θα γίνω κουραστικός.

Όσο για τη διαφήμιση, το καλό πρέπει να λέγεται όπως και το κακό.

 

Προμήθεια σίγουρα την αξίζεις ή τουλάχιστον σημαντική έκπτωση σε μελλοντική αναβάθμιση. Αν το αγοράσω θα πω ότι από εσένα παροτρύνθηκα για να πάρεις το bonus. :)

 

Αλήθεια, έχεις δουλέψει άλλο Ελληνικό πρόγραμμα μεταλλικών (πχ Instant, Steel, Fespa) ή ξένο (πχ Sofistik, Etabs) για να κάνεις σύγκριση ή μόνο όσα γνώρισες από παρουσιάσεις;

 

Θα περιμένω πάντως να περάσουν δύο μήνες που είπε ο panos για να μας πεις περισσότερα, αν θέλεις βέβαια και έχεις όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

το instant το έχω "επεξεργαστεί" μου φάνηκε δύσχρηστο ...

 

το steel to έχω σε δοκιμαστική έκδοση και δεν μου άρεσε

 

το fespa το έχω (αγορασμένο φυσικά) για τα μπετά και πιστεύω πως έχει πολύ δρόμο για τα μεταλλικά

 

το ETABS και sap2000 το χρησιμοποίησα για την διπλωματική μου

σκέτο δεν κάνει ... θέλει και συμπληρωματικό άσε που είναι πανάκριβο

 

το Sofistik το είχα δει σε παρουσίαση αλλά και είχα και μια δοκιμαστική έκδοση .. πάνε 3 χρόνια από τότε αλλά απορρίπτεται και αυτό λόγο τιμής ..

 

Τα υπόλοιπα ελληνικά metalCAD, Metal για Windows κ.τλ. ανήκουν στην πρώτη κατηγορία που ανέφερα

Link to comment
Share on other sites

Θα σε χρίσουμε επίσημο δοκιμαστή (tester στα Ελληνικά) προγραμμάτων μεταλλικών κατασκευών του forum. :lol:

 

Ως χρήστης του Instant και του Fespa (μπετά μόνο) θα συμφωνήσω μαζί σου για τα τρία προγράμματα που έχω δοκιμάσει Instant, Steel και Fespa (μεταλλικό).

Βέβαια όλα έχουν κάποια πλεονεκτήματα που δεν μπορείς να βρεις στα άλλα αλλά όλα ανήκουν στη γενική πρώτη κατηγορία με το Instant να ξεχωρίζει κατά τη γνώμη μου λόγω εξειδίκευσης, πλήθους πελατών, μ' ό,τι αυτό συνεπάγεται και κάποιων άλλων χαρακτηριστικών του αλλά και με ορισμένα μειονεκτήματα που δεν περνούν απαρατήρητα.

Αυτό όμως είναι άλλο θέμα.

 

Το συμπέρασμα δηλαδή για το Robot είναι ότι το value for money είναι το καλύτερο.

Επιπλέον, το όνομα Autodesk πίσω από την εταιρεία εγγυάται λαμπρό μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

http://www.robotoffice.com/film_str/44/044_player_swf.htm?robot/044_robot_revit_str_2008,1012,729

 

 

Από το REVIT στο ROBOT και τούμπαλιν !!!! τουλάχιστον εντυπωσιακό κοιτάξτε το vide- άκι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.