Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

και με την υποστήριξη που είναι για κλωτσιές.

..και λίγα λες. Αν μαζευτούμε 3-4 άτομα καλύτερη υποστήριξη θα παρέχουμε :D:D

Πλέον grand master στο Robot είναι και ο rigid αλλά δυστυχώς δεν του ανοίγουν το λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγαίνει πολύ μεγάλο το πέδιλο παίξε με τον περιορισμό της εκκεντρότητας. Αν το έχει στο 1/6 βγαίνει τεράστιο. Αν το βάλεις στο 1/3 είναι πιο λογικα τα πέδιλα.

Link to comment
Share on other sites

..και λίγα λες. Αν μαζευτούμε 3-4 άτομα καλύτερη υποστήριξη θα παρέχουμε :D:D

Πλέον grand master στο Robot είναι και ο rigid αλλά δυστυχώς δεν του ανοίγουν το λογαριασμό.

 

Κρίμα θα ήταν χρήσιμος. Τον έχουν κάνει ban?

 

Αν σου βγάζει τεράστιο πέδιλο, τότε λύσε το στο χέρι...

 

Αν θέλεις να λυθεί ενιαία η θεμελίωση τότε:

1. Όρισε μια πλάκα = γενική κοιτόστρωση

2. Όρισε δοκάρια ΟΣ = πεδιλοδοκοί

Και στις δυο περιπτώσεις πρέπει να ορίσεις ιδιότητες του εδάφους

 

Α, το manual υπάρχει:

 

Autodesk® Robot™ Structural Analysis Professional 2010

 

 

  • available at DVD in Manuals\English directory

 

Για να το λύνω στο χέρι με βλέπω, αλλά προσπαθώ να το αποφύγω. Τέσπα. Πάντως το μόνο manual που βλέπω στο dvd του 2011 που έχω είναι verification και κάτι training.

Link to comment
Share on other sites

Aυτοί δεν το γνωρίζουν καν το πρόγραμμα.

Περί επαναφοράς Rigid

http://www.michanikos.gr/group.php?groupid=26

 

Υ.Γ. Υπάρχει και στα Αγγλικά το manual.

Θα βρεις και άλλα tutorial αν διαβάσεις το thread από την αρχή.

Δε θυμάμαι ακριβώς σε ποια σελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το βρήκα το manual. Τα καλά νέα είναι ότι είναι εκτενέστατο. Τα άσχημα νέα είναι ότι είναι μόνο στα γαλλικά και νομίζω στα πολωνικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί πως βάζουμε τις τεγίδες να εδράζονται πάνω στις δοκούς με αρθρώσεις στο Robot 2010? Επίσης, σε περίπτωση που λυθεί αυτό, υπάρχει τρόπος να φορτιστούν με το ποσοστό που τους αντιστοιχεί από φορτία ανέμου και χιονιού χρησιμοποιώντας όμως τον αυτόματο υπολογισμό φορτίων χιονιού ανέμου (2D-FRAME/GENERATE 3D)?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παληκάρια μηπως μπορεί κανένας να μου εξηγήσει πως μπαινει ο σεισμός στο robot profesional 2011 γιατί εγω δυο μηνες το παλευω και αποτέλεσμα δεν βγάζω. λυνει ιδιομορφές μια χαρά αλλά για σεισμική ανάλυση παπαλα

Παρατηρηση: και μαζες βαζω και τα μελη και κόμβους κλπ αλλά τπτ

 

Η παρούσα είναι η τελευταία προειδοποίηση συμπλήρωσης της ειδικότητάς σου στο προφίλ σου.

Σε περίπτωση μη συμπλήρωσης της έως αύριο, θα τοποθετηθείς οριστικά στην ομάδα των "Ιδιωτών" με περιορισμένα δικαιώματα πρόσβασης στο Φόρουμ και ειδικά στα τεχνικά θέματα.

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκέφτομαι μήπως αγοράσω και εγώ το robot,

θα ήθελα να ρωτήσω στην παρούσα εκδοση τι δυνατότητες έχει για διαστασιολόγηση θεμελίωσης ή την επίλυση και διαστασιολόγηση ενός υπογείου και επίσης στα ξυλινα αν λύνει και τις αντίστοιχες συνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τα καλά νέα είναι ότι είναι εκτενέστατο. Τα άσχημα νέα είναι ότι είναι μόνο στα γαλλικά και νομίζω στα πολωνικά...

 

Yπάρχει και στα Αγγλικά. Εκτενέστατο ;;!!! Oλοκληρωμένο παράδειγμα δεν υπάρχει.

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου πεί πως βάζουμε τις τεγίδες να εδράζονται πάνω στις δοκούς με αρθρώσεις στο Robot 2010? Επίσης, σε περίπτωση που λυθεί αυτό, υπάρχει τρόπος να φορτιστούν με το ποσοστό που τους αντιστοιχεί από φορτία ανέμου και χιονιού χρησιμοποιώντας όμως τον αυτόματο υπολογισμό φορτίων χιονιού ανέμου (2D-FRAME/GENERATE 3D)?

 

οffset lower flange στις τεγίδες , δώσε δεσμεύσεις στις τεγίδες. Θεώρησε αρθρώσεις. Για τον αυτόματο υπολογισμό θα πρέπει να έχεις κτίριο συμμετρικό. Δοκίμασε και το frame generator.

 

παληκάρια μηπως μπορεί κανένας να μου εξηγήσει πως μπαινει ο σεισμός στο robot profesional 2011 γιατί εγω δυο μηνες το παλευω και αποτέλεσμα δεν βγάζω. λυνει ιδιομορφές μια χαρά αλλά για σεισμική ανάλυση παπαλα

Παρατηρηση: και μαζες βαζω και τα μελη και κόμβους κλπ αλλά τπτ

 

Kαλά και 2 χρόνια μπορεί να παλεύεις αλλά να μην βγάζεις άκρη.

Ή κάνεις κάτι λάθος ή δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύει ο σεισμός.

Γενικά είναι μεγάλη ιστορία αλλά όχι κάτι δύσκολο.

 

Σκέφτομαι μήπως αγοράσω και εγώ το robot,

θα ήθελα να ρωτήσω στην παρούσα εκδοση τι δυνατότητες έχει για διαστασιολόγηση θεμελίωσης ή την επίλυση και διαστασιολόγηση ενός υπογείου και επίσης στα ξυλινα αν λύνει και τις αντίστοιχες συνδέσεις.

Για ανάλυση έχει πολλές δυνατότητες.

Τι είδους θεμελίωση ;

Πέδιλα με Σ.Δ. δεν έχει. Πρέπει να κάνεις κάποιες παραδοχές.

Μεμονωμένα , πεδιλοδοκούς κτλ. έχει.

Συνδέσεις ξύλινων δεν έχει.

Το Εxpert και τα spreadsheet έχουν συνδέσεις για ξύλινες όπου μπορείς να μεταφέρεις τα δεδομένα από το Robot αλλά δεν τα έχω τσεκάρει για να σου πω πόσο αξιόπιστα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.