Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

παληκάρια μηπως μπορεί κανένας να μου εξηγήσει πως μπαινει ο σεισμός στο robot profesional 2011 γιατί εγω δυο μηνες το παλευω και αποτέλεσμα δεν βγάζω. λυνει ιδιομορφές μια χαρά αλλά για σεισμική ανάλυση παπαλα

Παρατηρηση: και μαζες βαζω και τα μελη και κόμβους κλπ αλλά τπτ

 

Πολύ απλά χωρίς πολλά-πολλά:

 

1. Analysis Parameters-->(Analysis Types tab) New-->Modal-->Ok-->Ok

 

2. Analysis Parameters-->(Analysis Types tab) New-->Seismic E.A.K.2000/2003-->Ok-->Parameters-->Ok

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σε όλους,

 

Αγαπητοί συνάδελφοι 1-2 ερωτήματα σχετικά με το RSA 2011 (το οποίο έχω σε δοκιμαστική έκδοση) και προσπαθώ να 'μάθω'.

 

1. Γεννήτρια φορτίων ανέμου και χιονιού από 2D σε 3D.

Γιατί το πρόγραμμα στις διευθύνσεις ±90⁰ (μέτωπα κτιρίου - θεωρώντας έστω ένα τυποποιημένο ορθογωνικό σε κάτοψη βιομηχανικό κτίριο) δεν κάνει κατανομή των αντίστοιχων φορτίων ανέμου. Αν γίνεται μέσω του wind/snow generator παρακαλώ ας διευκρινίσει κάποιος το πως; (διαφορετικά πρέπει να γίνει εισαγωγή manually πάνω στις μηκίδες των μετώπων όπως πχ στο Instant; )

 

2. Εισαγωγή σεισμικών φορτίων.

Από τις προηγούμενες απαντήσεις έχω μπερδευτεί. Δηλαδή η εισαγωγή γίνεται όπως περιέγραψε στο προηγούμενο post ο Jonous ή όπως περιγράφει στη σελ. 56 ο Nik;

δηλ.

''...1) ορίζω Modal - with automatic definition if seismic cases με συνδυασμούς ταυτόχρονα και όχι ξεχωριστά κατά Χ και Υ δηλαδή την κάτω σειρά στο παράθυρο: Χ+Υ- , Χ+Υ+, Χ-Υ- και Χ-Υ+ . Σωστά?

 

2) Στην συνέχεια στο seismic analysis parameters -> direction definition βάζω συντελεστή 1 σε κάθε διεύθυνση. Στο resolution of force βάζω Combination Creation -> Quadratic Combination (SRSS).

Στις αναλύσεις μου προκύπτουν οι συνδυασμοί Seismic π.χ. Seismic E.A.K. 2000 Exc X-Y- Direction_X αλλά και οι Quadratic π.χ. 1. * X 1. * Y 1. * Z ΄...''

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι. Έχοντας περασμένη την έκδοση 2009, εγκατέστησα και την 2011. Από το σημεί ο αύτο και έπειτα, έχω πρόβλημα στα τεύχη υπολογισμών των συνδέσεων και στις δύο εκδόσεις. Συγκεκριμένα, ενώ φαίνεται ότι τρέχει τον υπολογισμό (στον κατάλογο αριστερά εμφανίζει ratio), δεν εκτυπώνει αποτελέσματα στην καρτέλα results (results out of date). Φυσικά έχω δοκιμάσει τις προφανείς λύσεις, uninstall, re-install, διαφορετικές εκδόσεις κλπ, χωρίς αποτέλεσμα. Καμια ιδέα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μου βγαίνουν κάποια μηνύματα κατά τον σχεδιασμό λεπτότοιχης διατομής C180x40x3 που έχω εισάγει εγώ στο πρόγραμμα και είναι αυτή http://dl.dropbox.com/u/6112805/C180x3-S420MC.sec. Μπορεί κάποιος να προτείνει λύσεις για να βελτιώσω τον σχεδιασμό απαλοίφωντας κάποια απ'αυτά τα προβλήματα που φαίνονται στην επισυναπτόμενη εικόνα; Π.χ. στο τελευταίο μήνυμα το πρόγραμμα με πληροφορεί ότι δεν αναγνωρίζεται η διατομή ως λεπτότοιχη οπότε και δεν γίνεται ο αντίστοιχος έλεγχος, που προφανώς είναι αυτός που έχω επιλέξει Member Definition-->Thin-walled sections. Έχει να κάνει με την διατομή ή με κάτι που δεν έχω ορίσει/έχω ορίσει λάθος στο member definition;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

post-6956-131887264432_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

H Home απο την Pro δεν εχει διαφορες ουσιαστικες...

αλλα γτ εχει μεινει ακομα στα ΧΡ????

Εχουν περασει αλλες 3 εκδοσεις απο τοτε...

Link to comment
Share on other sites

Βαριέμαι να κάνω format (plus καμμια διακοσάρα κόστος λογισμικού) , και έχω και τόσα προγράμματα και υποπρογραμματακια μέχρι και για τοπογραφικές εφαρμογές, που δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρονταν σε καινούργιο περιβάλλον...Επιπλέον δεν μου αρέσουν οι αλλαγές και όσο περνούν τα χρόνια αυτό επιδεινωνεται :smile: ! Αλλώστε και στην εταιρεία τα ΧP έχουμε, αλλα το πρωί άλλα το βράδυ θα ζαλιστω!

Link to comment
Share on other sites

H Home απο την Pro δεν εχει διαφορες ουσιαστικες...

αλλα γτ εχει μεινει ακομα στα ΧΡ????

Εχουν περασει αλλες 3 εκδοσεις απο τοτε...

 

Γιατί μ΄εκνευρίσει η οργάνωση των αρχείων

 

User>Application Data>Program Files>Common>....

All Users>Application Data>Program Files>Common>....

Adminstrator>Application Data>Program Files>Common>....

 

Επίσης,δεν ανέχομαι ο υπολογιστής να με ρωτάει 3 την ώρα αν θέλω να σβήσω κάτι,αν είμαι σίγουρος γι αυτό, ότι αυτή είναι τελευταία προειδοποίηση...

 

Τα Vista ήταν απίστευτη αποτυχία (όπως και τα Millenium),τα 7 έχουν δρόμο ακόμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.