Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Geometry-Releases.

 

Αυτή η επολογή είναι για μέλη και όχι για κόμβους. Έκτος και αν το εφαρμόσεις σε όλα τα μέλη που συντρέχουν στον κόμβο, αλλά αυτό είναι που θέλει να κάνει ο Nik?

 

 

Γνωρίζει κάποιος στο 3d frame design, πως θέτεις στους κόμβους συγκεκριμένους ενεργούς βαθμούς ελευθερίας στην ανάλυση π.χ. μόνο μετακίνηση στον Χ άξονα (ux) και καθόλου στροφές ή μετακινήσεις στους άλλους άξονες.

 

Κάτι αντίστοιχο δηλαδή με το SAP και το ETABS που θέτεις Active Degrees of Freedom.

 

Αν και πάει καιρός που χρησιμοποίησα το SAP, έχω την εντύπωση ότι αυτό που κάνει είναι να λύνει το μοντέλο σαν 2D αν πχ θέσεις ελευθερία μετακίνησης μόνο στον X. Το ίδιο μπορεί να γίνει και στο Robot αν ορίσεις το μοντελο σαν 2D frame.

 

Για να καταλάβω καλύτερα τι θέλεις να κάνεις: έστω ότι ένας κόμβος στο μοντέλο σου μπορεί να έχει μόνο μετακίνιση στον Χ και στροφή στον Υ. Αυτό στην πραγματικότητα πως θα επιτευχθεί? Αν πχ συνδεσεις τον κόμβο σε ένα ακλόνητο σημείο (πχ διπλανο κτήριο ή σε ένα βράχο). Αυτό στην ουσία δεν μπορεί να επιτευχθεί αν βάλεις μια ανάλογη στήριξη στον κόμβο?

 

 

Nik, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η επολογή είναι για μέλη και όχι για κόμβους. Έκτος και αν το εφαρμόσεις σε όλα τα μέλη που συντρέχουν στον κόμβο, αλλά αυτό είναι που θέλει να κάνει ο Nik?

Aπό το supports μπορεί να δώσει όποια δέσμευση θέλει , αν θέλει σε ένα κόμβο , όπως κάνεις ακριβώς όταν δίνεις πακτώσεις , αρθρώσεις κτλ..

1. Αν υπάρχει κάποια στήριξη εκεί (supports).

2. Aν έχει κάποια σύνδεση και θεωρεί ότι λειτουργεί μόνο σε μια δ/νση θα πάει στα releases.

Link to comment
Share on other sites

Aπό το supports μπορεί να δώσει όποια δέσμευση θέλει , αν θέλει σε ένα κόμβο , όπως κάνεις ακριβώς όταν δίνεις πακτώσεις , αρθρώσεις κτλ...

 

Όντως, έχεις δίκιο. Δικό μου λάθος.

 

Αν και ερώτηση στον Nik παραμένει. Τι ακριβώς θέλει να κάνει? Γιατί και εγώ έγω δοκιμάσει να εφαρμόσω διαφραγματική λειτουργία αλλα δεν με πείθει η εντολή rigid link, γιατί ορίζεις master και slave κόμβους. Με τι κριτήριο επιλέγεις τον master κόμβο? Ή δεν έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

@Τοpap , τι λάθος βρε ;

Aφού δεν ξέρουμε ακριβώς τι θέλει να προσομοιώσει ο Νik.

 

Στο Rigid link ορίζεις εσύ τις δεσμεύσεις. Ουσιαστικά έχεις κοινές μετατοπίσεις κόμβων.

Link to comment
Share on other sites

@spy1551,

 

Λάθος μου, στο ότι όντως μπορείς να ορίσεις releases για κόμβους από την εντολή "releases". Έχεις δίκιο.

 

OK, για το οτι έχεις κοινές μετατοπίσεις κόμβων, αλλά με τι κριτήριο επιλέγεις τον master κόμβο? Ή δεν έχει σημασία?

Link to comment
Share on other sites

Topap με κατάλαβες στο περίπου. Όποιος χρησιμοποιεί SAP θα με καταλάβει μάλλον καλύτερα. Δεν ψάχνω για releases, ridid diarhragm κ.τ.λ. Δεν θέλω να αρθρώσω τα μέλη μου.

 

Στο SAP έχει επιλογή στην επίλυση του μοντέλου όπου επιλέγεις ποιοι βαθμοί ελευθερίας στο καθολικό σύστημα παραμένουν ενεργοί για την επίλυση. Έτσι μπορεί να έχεις φτιάξει ένα 3δ μοντέλο και να του πεις ότι θέλεις να έχει μόνο μετακινήσεις και όχι στροφές. Αυτό όταν θα του ασκήσεις οριζόντιες δυνάμεις θα μετακινηθεί οριζόντια αλλά οι δοκοί δεν θα στρέφονται.

 

Να το πω αλλιώς. Έχω ένα κλασσικό 2δ πλαίσιο στους Χ-Ζ άξονες. Εγώ θέλω να βάλω διάφραγμα (ξέρω πως ) και να προσομοιώσω ότι το δοκάρι είναι άκαμπτο άρα δεν υπάρχουν στροφές στο μοντέλο. Δηλαδή Κ=12ΕΙ/h^3. Θέλω μόνο η ux να είναι ενεργή. Πως το κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Aπό το supports μπορεί να δώσει όποια δέσμευση θέλει , αν θέλει σε ένα κόμβο , όπως κάνεις ακριβώς όταν δίνεις πακτώσεις , αρθρώσεις κτλ.

 

Όντως, έχεις δίκιο. Δικό μου λάθος.

 

@Spy1551,

 

Το παίρνω πίσω ότι έχεις δίκιο 8-). Έχεις κάνει λάθος, το releases στο Robot εφαρμόζεται μόνο σε μέλη και όχι σε κόμβους. Έλεγξε το και θα δεις.

 

Στο SAP έχει επιλογή στην επίλυση του μοντέλου όπου επιλέγεις ποιοι βαθμοί ελευθερίας στο καθολικό σύστημα παραμένουν ενεργοί για την επίλυση. Έτσι μπορεί να έχεις φτιάξει ένα 3δ μοντέλο και να του πεις ότι θέλεις να έχει μόνο μετακινήσεις και όχι στροφές. Αυτό όταν θα του ασκήσεις οριζόντιες δυνάμεις θα μετακινηθεί οριζόντια αλλά οι δοκοί δεν θα στρέφονται.

 

@Nik,

 

Αυτό στο Robot γίνεται με το που κάνεις ένα νέο μοντελο. Σου δίνει τις επιλογές του να κάνεις ένα 2D ή 3D μοντέλο, ένα planar ή shell μοντέλο και τα λοιπά.

Η ιδέα πίσω από την επιλογή αυτή (είτε στο Robot έιτε στο SAP) είναι ότι πχ αν προσομοιώνεις ένα φράγμα τότε δεν θα έχει μετατοπίσεις στον άξονα εκτος πεδίου της διατομής, άρα "λές" στο πρόγραμμα να μην ασχοληθεί με το τι γίνεται στον άξονα αυτό. Ή τον παλιο καιρό που λύναν ένα 3D πλαίσιο σε 2D πλαίσια κατα Χ και Υ, αυτή η επιλογή είχε νόημα.

Αφού λοιπόν έχεις ένα 2D μοντέλο, πήγαινε στην επιλογή "structure type" (ή κάτι τέτοιο, δεν έχω εύκαιρο το robot για να σου πω που ακριβώς είναι) και όρισε το μοντέλο σου σαν δισδιάστατο.

 

Να το πω αλλιώς. Έχω ένα κλασσικό 2δ πλαίσιο στους Χ-Ζ άξονες. Εγώ θέλω να βάλω διάφραγμα (ξέρω πως ) και να προσομοιώσω ότι το δοκάρι είναι άκαμπτο άρα δεν υπάρχουν στροφές στο μοντέλο. Δηλαδή Κ=12ΕΙ/h^3. Θέλω μόνο η ux να είναι ενεργή. Πως το κάνω ?

 

Στην ουσία της ερώτησης σου τώρα, τον παλιό καλό καιρό που δεν υπήρχε η επιλογή της διαφραγματικής λειτουργίας, και με βάση με αυτά που μας έλεγε ο Αναγνωστόπουλος στο μάθημα επιλογής του (Αντισεισμικός σχεδιασμός, όπου μας έμαθε το SAP), αυτό που έκαναν οι παλιοί (old school) ήταν να ορίζουν άπειρη στροφική ακαμψία (10^12 mm4 για παράδειγμα) το οποίο "προκαλούσε" το επιθυμητό αποτέλεσμα. Σε κάλυψε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Μάλλον αυτή η επιλογή δεν υπάρχει στο πρόγραμμα. Αυτό με την άπειρη δυσκαμψία ναι με καλύπτει αλλά ήθελα να το κάνω πιο απλά και γρήγορα. Thnx.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, στανταρ.

 

Άνοιξε το robot (όχι κάποιο μοντέλο, το πρόγραμμα άνοιξε) και θα σου σκάσει παράθυρο που θα σε ρωτάει τι structure type θέλεις να κάνεις.

 

edit: το βρήκα που είναι η επιλογή για να μετατρέψεις ένα υπάρχον μοντέλο:

Geometry > Structure Type και επιλέγεις 2D frame design ή 2D truss design. Όταν τρέξεις την ανάλυση, θα σου βγάλει μόνο τα αντίστοιχα μεγέθη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ το κατάλαβα αυτό. Το βλέπω το παράθυρο.

 

Μην το βλέπεις όμως μόνο σαν 2δ ή 3δ μόνο. Εγώ μπορεί να έχω ένα 3δ και να θέλω μόνο μετακινήσεις και όχι στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.