Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

@Topap , μα για αυτό σου λέω post #642 , ανάλογα με τι θέλει να κάνει.

1. Supports για κόμβους

2. Releases για μέλη.

και να θέλεις δεν μπορείς να τα εφαρμόσεις αλλιώς.

Αυτό είναι αυτονόητο.

Αν θέλει να δηλώσει ότι το δοκάρι είναι άκαμπτο πάλι θα πάει στα releases

είτε δεσμεύοντας τη στροφή είτε δηλώνοντας μεγάλη ακαμψία.

(δες στην καρτέλα Releases έχει και άλλες επιλογές).

Για να καταλάβω καλύτερα τι θέλεις να κάνεις: έστω ότι ένας κόμβος στο μοντέλο σου μπορεί να έχει μόνο μετακίνιση στον Χ και στροφή στον Υ. Αυτό στην πραγματικότητα πως θα επιτευχθεί? Αν πχ συνδεσεις τον κόμβο σε ένα ακλόνητο σημείο (πχ διπλανο κτήριο ή σε ένα βράχο). Αυτό στην ουσία δεν μπορεί να επιτευχθεί αν βάλεις μια ανάλογη στήριξη στον κόμβο?

Nik, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις?

Αν το δηλώσει στο supports πρέπει να υπάρχει η αντίστοιχη στήριξη εκεί.

Αλλά αν δεν ισχύει κάτι παρόμοιο για μένα οτιδήποτε από τα δύο πειράξει είναι λάθος.

Ας υπολογίσει τα αδρανειακά μεγέθη της διατομής και ας εισάγει τα πραγματικά στις ιδιότητες.

 

***Βγήκε και η έκδοση 2012.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην κεντρική οθόνη, π.χ. σε ένα τρισδιάστατο μεταλλικό πλαίσιο, σας εμφανίζει κανονικά τα ονόματα των διατομών, φορτίσεων κ.τ.λ. όταν αυτά είναι ελληνικά ?

 

Π.χ. έχω ονομάσει κάποια μέλη "ΤΕΓΙΔΑ" και όταν πατάω να φαίνεται η ονομασία του τύπου μέλους δεν αναγνωρίζει την γραμματοσειρά και βγάζει αρλαμπουνδέζικα.

 

Υπάρχουν κάποιες γραμματοσειρές που πρέπει να εγκαταστήσω ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σας ! Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγήσει τι παιζει με το Robot Structural Analysis? Εχω κατεβασει την αγγλικη εκδοση του 2013 αλλα το προγραμμα ειναι στα Γαλλικα ! Τι μπορω να κανω για να το βαλω στα Αγγλικα???

Link to comment
Share on other sites

Από το κεντρικό μενού πάνω Outils -> Preferences -> Άλλαξε τη γλώσσα σε αγγλική, έχει και ελληνικά από όσο θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Dimitrios1991 ελπίζω όταν λες "έχω κατεβάσει", να εννοείς την δοκιμαστική ή την εκπαιδευτική έκδοση.

Δε χρειάζεται να θυμίσω την πολιτική του φόρουμ όσον αφορά τις αναφορές σε πειρατικό λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

το εχω βρει απο το www. autodesk education.com με κωδικο νομιμα μεσα απο το site(εχω λογαριασμο) ! ηταν λαθος μου??

 

ειναι η εκπαιδευτικη εκδοση νομιζω!

 

akis73 σε ευχαριστω πολυ !!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μέσω e-mail μπορείτε να τους ζητήσετε να σας δώσουν link για να "κατεβάσετε" αγγλόφωνη" έκδοση . Αφού έχετε και νόμιμο κωδικό , απλά είναι τα πράγματα .

Αφήστε τα γαλλικά για τους γαλλόφωνους και μην απορείτε που σας υπενθυμίσαμε την πολιτική του Michanikos.gr για το παράνομο λογισμικό .

Το Robot είναι multilingual ;) , δηλαδή μπορείς να γυρίσεις το περιβάλλον εργασίας σε όποια γλώσσα θέλεις καθώς επίσης και τις εκτυπώσεις του τεύχους.......Στα Ελληνικά βέβαια καμία φορά βγάζει κάποια κινέζικα..Επίσης έχει και κανονισμούς από τις περισσότερες χώρες του κόσμου.

 

@gvarth Αν δείς στο youtube για διαθέσιμα tutorials στο Robot θα διαπιστώσεις ότι σχεδόν όσα αφορούν σχεδιασμό κτιρίων είναι στα Γαλλικά και στα Ισπανικά.Αν το σχόλιο είναι γενικό οκ, εγώ προσωπικά δέν έχω δοκιμαστική ούτε κάτι άλλο απο Robot συνεπώς δέν έχω να κάνω καμία απεγκατάσταση.

 

Είναι στα Γαλλικά γιατί ξεκίνησε ως Robot Millenium από τη Γαλλική Robobat και το 2009 εξαγοράστηκε από την Αutodesk.

Υλικό στα Ισπάνικα δεν υπάρχει τόσο , κυρίως στα Αράβικα και ακόμη περισσότερο στα Πολωνικά γιατί η αντιπροσωπεία εκεί το δουλεύει χρόνια και έχει βοηθήσει στην εξέλιξη.

Στα Ελληνικά υπάρχουν κάποια pdf του Μαραβέα , όταν ήταν αντιπρόσωπος.

Περισσότερη βοήθεια θα βρεις στο επίσημο forum της autodesk ή

στο augi http://forums.augi.c...ctural-Analysis (λιγότερο βέβαια)

ή

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ spy1551, έψαξα να βρώ αυτά τα pdf που αναφέρεις αλλά τζίφος.

Edited by Gousgounis
αφαίρεση σχολίων προς την ομάδα συντονισμού.
Link to comment
Share on other sites

Έγινε διαγραφή των μηνυμάτων που δεν εξυπηρετούν τον γόνιμο διάλογο.

 

Να τονίσω πως προς αποφυγή εντάσεων και όπως αναγράφεται στους Κανόνες Συμμετοχής διαφωνία, απορίες και ερωτήσεις σχετικά με αποφάσεις των Συντονιστών/Διαχειριστών δεν μπορεί να είναι θέμα δημόσιου διαλόγου, αλλά επιλύονται μόνο με π.μ. σ΄αυτούς.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.