Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

  Αυτό που είπες με την εξαγορά της Advance με στεναχώρησε... :sad: Έχω αγοράσει το ASD (Structural Detailing) δύο φορές την μία προ εποχής Autodesk και την άλλη μετά..! Και το Revit Structure έχω αλλά δεν κατάφερα να κάτσω να το μάθω.. (ήταν μια εποχή που με είχε πιάσει "μανία" και αγόραζα προγράμματα αβέρτα..), το δουλεύεις το τελευταίο paktomenos? 

  Η εξέλιξη στο Robot όντως είναι πολύ αργή μετά που μπήκε στην μέση η Autodesk, έχουν προτεραιότητα να προσθέτουν κανονισμούς περισσότερων χωρών και έχουν ψιλο-παρατήσει τα υπόλοιπα...

 

  Τι λέει η Advance? δεν την ξέρω... 

 

  P.S No more money για καινούργιες αγορές αυτή την περίοδο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μήπως μπορεί κανείς να μου πει και τη διαδικασία εισαγωγής πεδιλοδοκών επί ελαστικού εδάφους? Ευχαριστώ και πάλι!

Και μια ακόμη ερώτηση: Στους συνδυaσμούς υπάρχουν οι SLS, SLS+, SLS- και όχι μόνο μια φορά!!! Θεωρώ ότι οι + και οι - έχουν να κάνουν με τα μέγιστα και τα ελάχιστα διαγράμματα, αλλά γιατί να έχω 5 SLS+ ???

Link to comment
Share on other sites

Πολλά τα θέματα...

 

1. Revit structure, το δοκίμασα, δεν μου άρεσε σαν structural BIM, το παράτησα. Περισσότερο μου μοιάζει εργαλείο συνεργασίας ΠΟΛ. - ΑΡΧ. παρά σαν structural BIM/detailing. Δεν νομίζω πως η Autodesk το προορίζει για κάτι τέτοιο άλλωστε. 

 

2. Advance, τα σχεδιαστικά της σε steel και concrete είναι αρκετά δυνατά, μοιάζουν με το ASD αλλά χωρίς τα bugs και τον ηλίθιο τρόπο παραγωγής σχεδίων κλπ. 

 

3. Πεδιλοδοκοί, φτιάχνεις μια διατομή ΟΣ ανεστραμμένη (δοκός Τ με gamma angle 180), την περνάς από στήριξη σε στήριξη, και μετά από το menu αριστερά επιλέγεις elastic ground και επιλέγεις το έδαφος που θέλεις. 

 

4. Συνδιασμοί φορτίσεων : δεν ξέρω πως γίνεται η επιλογή των διαφόρων ULS+/- κλπ στο drop down menu, πάντως αν πας στο calculation note θα δεις όλους τους συνδυασμούς, η στον πίνακα συνδυασμών. 

Edited by paktomenos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσο κοστίζει το σχεδιαστικό του Advance σε steel? 

 

Με την πεδιλοδοκό πρόσεχε όταν δεν είναι εσχάρα, δηλαδή σε κάθε υποστύλωμα να διασταυρώνονται πεδ/κοί, γιατί δεν παρέχει αντιδράσεις εδάφους κατά την περιστροφή περί τον άξονά τους. Μπορείς να βάλεις στροφικό ελατήριο (αντί για μόνο κατακόρυφο γραμμικό) αλλά καταρχήν δεν παρουσιάζει τις αντιδράσεις αυτές (όπως κάνει για το γραμμικό) και ούτε λαμβάνει υπόψη την διαφοροποίηση των τάσεων εδάφους κατά πλάτος της πεδ/κού στην διαστασιολόγησή τους...     

 

P.S Το Revit Structure κι εγώ περισσότερο για συνεργασία Αρχιτέκτονα - Πολ. μηχανικού το κόβω, που στα μεγάλα έργα βέβαια είναι πολύ χρήσιμο, αλλά για τα μικρότερα δεν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

Για το advance άγνωστο, φαντάζομαι τώρα που το πήρε η bigA θα είναι του τύπου ....5299 USD ή θα ενσωματωθεί σε κάποια σουίτα. 

 

Για τις πεδιλοδοκούς το ξέρω, είναι από τα σοβαρά προβληματικά σημεία που λέμε ότι υπάρχουν στη διαστασιολόγηση της θεμελίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Το advange steel το εφερνε στην Ελλαδα η Sofistik Hellas.

Οταν ειχα ρωτησει (2009-2010) ειχε κοντα στα 3500-4500Ε.

Δουλευει μεσα στο Autocad.

Link to comment
Share on other sites

Το advange steel το εφερνε στην Ελλαδα η Sofistik Hellas.

Οταν ειχα ρωτησει (2009-2010) ειχε κοντα στα 3500-4500Ε.

Δουλευει μεσα στο Autocad.

A, καλά εντάξει...! (που λέει και η κόρη μου...)

 

 

Για το advance άγνωστο, φαντάζομαι τώρα που το πήρε η bigA θα είναι του τύπου ....5299 USD ή θα ενσωματωθεί σε κάποια σουίτα. 

 

Για τις πεδιλοδοκούς το ξέρω, είναι από τα σοβαρά προβληματικά σημεία που λέμε ότι υπάρχουν στη διαστασιολόγηση της θεμελίωσης.

Ναι όντως, όμως δεν είμαι σίγουρος εάν το συγκεκριμένο θέμα με την διαφοροποίηση στις τάσεις εδάφους κατά πλάτος του πέλματος το έχουν ενσωματωμένο πολλά προγράμματα... (εκτός από το ΡΑΦ που το έχει). 

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έκανα ένα πολύ απλό μοντέλο και συνέκρινα τα αποτελέσματα με το 1. robot, 2. etabs 3. scada pro

Το μοντέλο το οποίο φορτίζεται μόνο με Ι.Β. και δύο δυνάμεις σε 2 κόμβους (στην ίδια φόρτιση Dead loads ή self weight) φαίνεται εδώ:

16a4ohu.png

Οι διαστάσεις είναι 5μ Χ 5μ, με ύψος 4μ και 1μ επιπλέον για τη στέψη. Όλες οι διατομές είναι IPE180. Θεωρώ πάκτωση παντού.

Το θέμα είναι ότι τα αποτελέσματα μεταξύ robot από τη μια πλευρά και etabs και scadapro από την άλλη διαφέρουν πάρα πολύ για κάτι τόσο απλό!!!

Μάλλον κάνω εγώ κάτι λάθος οπότε θα ήθελα να το δείτε και να μου πείτε τη γνώμη σας και φυσικά αν μπορεί να το ελέγξει και κάποιος robotακιας.

Ροπές My σε robot: 2s9f88m.png

Ροπές My σε etabs: 35d1csy.png

Ροπές My σε scadapro: sb556s.png

Όπως βλέπετε υπάρχουν διαφορές τόσο στα κυρίως πλαίσια αλλά και στις κεφαλοδοκούς. Στις κεφαλοδοκούς στο robot οι ροπές είναι ελάχιστες, ενώ στο etabs και στο scada είναι της τάξης του 54-55Knm.

Στις αντιδράσεις έχω τις εξής διαφορές:

Αντιδράσεις σε robot: 33cusuw.png

Αντιδράσεις σε etabs: n18gn7.png

Αντιδράσεις σε scadapro: wl7jls.png

 

Όπως βλέπετε υπάρχουν και εδώ σημαντικές διαφορές. Το θέμα είναι ότι δεδομένου ότι etabs και scada ταυτίζονται μάλλον κάτι λάθος έχει γίνει στο robot το οποίο και δεν μπορώ να βρω. Τι σημαίνει αυτό: Αν πράγματι για κάτι τόσο απλό υπάρχουν τέτοιες διαφορές λόγω άγνοιας του προγράμματος είναι ιδιαίτερα επικίνδυνη η χρήση του. Σίγουρα τόσο το robot όσο και το etabs είναι δύο κορυφαία προγράμματα αλλά πάντα ισχύει το GIGO (Garbage in - garbage out). Εκτός από το να πιστοποιούμαστε για ΠΕΑ ή δεν ξέρω τι άλλο καλό θα ήταν να υπάρχει πιστοποίηση και στη γνώση χρήσης των προγραμμάτων των στατικών όπου θα καλούμαστε να υπολογίσουμε συγκεκριμένα εντατικά μεγέθη με κάποια απόκλιση της τάξης του +-10% από λυμένα με το χέρι παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

akis73 αυτό που λες είναι πολύ πιθανό. Έχω την εντύπωση όμως ότι πριν βάλω τα επικόμβια φορτία είχα παρόμοια αποτελέσματα. Ίσως έχω βάλει λάθος τα φορτία αυτά. Στέκομαι ακριβώς σε αυτό, στο ότι σε κάτι τόσο απλό πόσο εύκολο είναι να γίνει το λάθος, πόσο μάλλον σε κάτι περίπλοκο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.