Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα οικοπέδου με πρόσωπο σε μη διανοιγμένη-προβλεπόμενη οδό σε κυρωμένη πράξη εφαρμογής


Recommended Posts

11 ώρες πριν, PASOLE said:

Εκεί κοιτάς το εξής : η έκταση που απαιτείται για να διανοιχτεί ανήκει σε κάποιον ιδιοκτήτη ΑΡΧΙΚΗΣ ιδιοκτησίας με κ.α. που έχει αφήσει τα ρυμοτομούμενα τμήματα του ΑΡΧΙΚΟΥ του οικοπέδου σε κοινή χρήση;

Αν ΝΑΙ τότε και μόνο τότε πάμε στο επόμενο βήμα => του οφείλεται χρηματική αποζημίωση για αυτό το τμήμα σύμφωνα με τους Πίνακες της Πράξης; Αν ΝΑΙ τότε έχει το δικαίωμα να μην αφήσει ΚΑΝΕΝΑΝ να διανοίξει το τμήμα αυτό αν δεν αποζημιωθεί. Βέβαια μπορεί να αφήσει να διανοιχτεί και χωρίς να αποζημιωθεί άμεσα αφού αυτή δεν χάνεται. Αλλά συνήθως κανείς δεν το κάνει γιατί μετά προφανώς δεν μπορεί να πιέσει για καταβολή αποζημίωσης. Μόνο δικαστικά. Άρα σε αυτήν την περίπτωση απαιτείται συναίνεση του δικαιούχου της ρυμοτομούμενης έκτασης.

Αν δεν συντρέχουν τα ανωτέρω τι κάνεις; Είτε αιτείσαι από το Δήμο τη διάνοιξη τουλάχιστον μέχρι το πλήρες πρόσωπό σου είτε το πράττεις ο ίδιος αφού κατά 99% ο Δήμος δεν θα ανταποκριθεί αφού θα το πάει σε ακαθόριστη ημερομηνία μελλοντικά (ένταξη σε εργολαβία κλπ). 

Άρα το κλειδί είναι το σωστό διάβασμα των τελικών Πινάκων της Πράξης κάτι που λίγοι ξέρουν.

 

Δεν καταλαβαίνω τα με bold

1. Σε Π.Ε της περιοχής μου δεν υπάρχουν οφειλές αποζημιώσεων  γιατί κατά κάποια έννοια όλες ισοφαρίζονται με παραχωρήσεις νέων οικοπέδων

2. πως μπορώ να προβώ από μόνο μου σε διάνοιξη οδού, όταν ο ίδιος ο Δήμος αδιαφορεί, ειδικά αν υπάρχουν τυχόν επικείμενα

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

βασιλη, καλημερα

αφορα περιπτωση ,ενω καποιος οφειλε εισφορα σε γη -εστω - 200 τμ.  ρυμοτομηθηκαν 300.

Αρα, δικαιουται αποζημιωση κατα τις διαταξεις περι απαλλοτριωσης για τα "επι  πλεον 100 τμ.

και δικαιουται να μην επιτρεπει την διανοιξη μεχρι να αποζημιωθει.

εδω ειναι η απαντηση

 

 

εισφορα σε γη επι πλεον τμ..docx

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

 

Δεν καταλαβαίνω τα με bold

1. Σε Π.Ε της περιοχής μου δεν υπάρχουν οφειλές αποζημιώσεων  γιατί κατά κάποια έννοια όλες ισοφαρίζονται με παραχωρήσεις νέων οικοπέδων

2. πως μπορώ να προβώ από μόνο μου σε διάνοιξη οδού, όταν ο ίδιος ο Δήμος αδιαφορεί, ειδικά αν υπάρχουν τυχόν επικείμενα

 

1. Αν από τους Πίνακες είδες ότι όντως δεν υπάρχουν οφειλές αποζημιώσεων τότε κανένα πρόβλημα. Απλά το ανέφερα ως γενική περίπτωση.

2. Την ίδια μέρα ΑΝ δεν υπάρχουν θέματα επικειμένων. Αυτό ξέχασα να το αναγράψω αναλυτικά. Ναι ισχύει ΚΑΙ αυτό, αλλά συνήθως τα επικείμενα είναι γενικά μικρής αξίας π.χ. κάποια δέντρα, παλιές περιφράξεις με όχι μεγάλη συνήθως αξία. Πρόσεχε => έχουν καταγραφεί αναλυτικά σε ειδικό έντυπο κατά τη διάρκεια του Α' Κεφαλαίου της Πράξης την εποχή που έγινε (συνήθως πριν αρκετά χρόνια) και ΔΕΝ συμπεριλαμβάνουν οτιδήποτε έγινε μετά από εκείνη την ημερομηνία και που βλέπεις σήμερα. Εννοείται δεν αποζημιώνονται παράνομες κατασκευές/κτίσματα κλπ. Αυτοί οι Πίνακες Επικειμένων είναι οριστικοί. Δηλαδή έχει τελειώσει και η διαδικασία ενστάσεων (από την ανάρτηση του Α' Κεφαλαίου). Συνήθως έχει ήδη καταβληθεί η αποζημίωση σε τέτοιες περιπτώσεις. Το ελέγχεις στην οικονομική υπηρεσία του Δήμου με τον κ.α. του οικοπέδου. Μπορεί να ξέρουν και στο αρμόδιο Τμήμα της Πολεοδομίας του Δήμου. Οπότε αν δεν υπάρχει ΚΑΙ σε αυτήν την ειδική περίπτωση θέμα αποζημίωσης, εσύ την ίδια μέρα είσαι ελεύθερος να διανοίξεις τον δρόμο (πρόχειρα με 3Α) και κανείς ιδιώτης δεν μπορεί να σου πει τίποτα διότι πολύ απλά δεν έχει πλέον κανένα δικαίωμα επί της έκτασης με την κύρωση της Π.Ε. αφού έχει μεταγραφεί στην μερίδα του στο Υποθηκοφυλακείο νέο οικόπεδο

Edited by PASOLE
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα...

Δυστυχως, "παρήλθον οι χρονοι εκεινοι", όπου ο ενδιαφερομενος εργολαβος, τα πληρωνε και τα τακτοποιουσε με τον Δημο "καποια στιγμη"

Κατ' εμέ, η μονη "δυσκολια" υπαρχει οταν εχουμε " ρυμοτομουμενα επι πλεον των νομιμων"

για τα οποια πρεπει να βγει προσωρινη τιμη μοναδας.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους

Επικείμενα αντιμετώπισα οπότε και ξέρω τι ισχύει. Επίτηδες όμως έδωσα συνέχεια  στο θέμα ώστε με  τις αναρτήσεις τους οι έμπειροι και αξιόλογοι προλαλήσαντες συν/φοι  PASOLE  και nbr  και ο επίσης έμπειρος δραστήριος και ακούραστος νομικός μας dimitris GM να το ολοκληρώσουν   ώστε να αποτελεί οδηγό για τους νεώτερους

  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο αυτό που έγινε ήδη κουβέντα για το πόσο σημαντικό είναι η κατανόηση του πίνακα της Π.Ε. θέλω να δώσω , για όσους δεν γνωρίζουν ή, ας πούμε,  δεν γνωρίζουν τόσο καλά το θέμα, έναν Πίνακα που έχει όλες τις ερμηνείες-επεξηγήσεις ΟΛΩΝ των στηλών. 

Υπάρχει αυτός όπως τον έδωσα, μαζί και με άλλες πληροφορίες και σε άλλα σημεία εδώ στο φόρουμ αλλά, για να μη τον ψάχνουν οι συνάδελφοι σαν τον δίνω και εδώ. 

------ 

Το έγγραφο που μας έδωσε παραπάνω ο Δημήτρης είναι χρησιμότατο.

 

Η μεγάλη μου απορία. Πόσο μεγάλο αρχείο έχει αυτός ο άνθρωπος?

Γνωρίζει όμως και που βρίσκεται το ΚΑΘΕ (?) θέμα (!!)........ (εδώ σ' έχω)!

Bravo!

ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΙΝΑΚΩΝ_ όλα_ συρραφης _κλπ.xls

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

νβρ...

και που να στα λεω.....

αυτος ο πινακας που εβαλες ηταν  και σωστος και πρακτικος, με την αριθμηση ανα στηλες  και ολα τα καλα του.....

Τον κατηργησαν  με τον 4315/2014,  [τοτε που με τον 4269/14 καταργησαν  και  αρθρα του ν. 1337 και τα μετεφεραν στον νομο αυτο]

 ΦΕΚ Α 269/14 στην σελ 76 και εκαναν στηλες- επικεφαλιδες με γραμματα  Α εως Στ και με άλλη Ζ τις παρατηρησεις σε αλλη γραμμη...

και απο κατω υποστήλες και ανθυποστήλες

σε δουλεια να  βρισκομαστε...χωρις λογο...

Εκαναν  "εργο" πνοής...:-x

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα σχετικά με τον Ν. 4315/2014 και καταλήξαμε πως οι μελέτες που έγιναν με το νόμο αυτόν είναι "ελάχιστες" (εγώ είπα τότε Καμία). Το θέμα μας εδώ είναι για τους πίνακες των πράξεων που υπάρχουν ήδη στα συρτάρια των τεχνικών υπηρεσιών των δήμων και συντάχτηκαν με παλαιές διατάξεις που πατούσαν στον 1337/83. 

Ο Νόμος 4315/2014 ήταν ένας προεκλογικός νόμος του Σαμαρά που μείωνε βασικά όλες τις εισφορές. 

Εγώ μέχρι τώρα ΔΕΝ είδα έναν συμπληρωμένο πίνακα με τις Α,Β,.... ΣΤ στήλες και με τις ..... υποστήλες. 

Το έγραψα και την άλλη φορά : Ας μας δώσει κάποιος έναν τέτοιο πίνακα συμπληρωμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

α) μια σημαντική επισήμανση για τον καλό πρότυπο πίνακα που ανέβασε ο συνάδελφος nbr. Οι στήλες 19, 22 απαιτούν συμβολαιογραφική Πράξη μεταβίβαση γης που σημαίνει πως δεν έχουμε να κάνουμε με μια απλή αποζημίωση χρημάτων προς/από τρίτο. Στο τοπογραφικό επισημαίνεται το τμήμα (ή τα τμήματα) βάσει των συντεταγμένων αρχικών ιδιοκτησιών και πηγαίνει κανονικά σε συμβολαιογράφο. Δεν σημαίνει ότι επειδή αναγράφεται ένα εμβαδό αυτόματα γίνεται τμήμα νέου οικοπέδου και διευθετείται το θέμα με μια χρηματική εξόφληση.

β) υπάρχουν και κάποιες άλλες πρόσθετες στήλες που κάποιες φορές αναγράφονται στην πλευρά της τελικής ιδιοκτησίας πριν τις παρατηρήσεις και τις έχω δει σε αρκετούς (όχι με τον 4315/14 που με τον οποίο εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμία Π.Ε.). Πρόκειται για ανάλυση μεταφοράς χρηματικής αποζημίωσης.

στήλες ΠΕ.jpg

Edited by PASOLE
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.