Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

DWG μετατροπή σε PDF


Recommended Posts

καλησπέρα συνάδερφοι, έχω μια επιφάνεια 6 επi 2 χιλιόμετρα στο autocad και θέλω να δημιουργήσω ένα PDF, θέλω να έχω διακριτότητα όπως στο autocad , πως γίνεται;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δες το παρακάτω, έχει εφαρμογή σε όλες τις εκδόσεις Autocad

https://www.youtube.com/watch?v=tOHGb8Ay_Ls

Όσο για την διακριτότητα. προσωπικά καταλαβαίνω ότι εννοείς το να μην χάνεται η λεπτομέρεια όταν ζουμάρεις, αν το μετατρέψεις στην σωστή κλίμακα προφανώς δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

1:1 κλίμακα, αλλά δεν πέτυχε συνάδερφε, τι μπορώ να κάνω άλλο;αν μπορείτε να με βυθίσετε;
απλό είναι το σχέδιο, με τέσσερα leyars.

 

Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, george manolov said:

1:1 κλίμακα, αλλά ....

ίσως δεν κατάλαβα καλά... 

Το χαρτί (ας πούμε) του PDF σου το όρισες μήκος 2000μέτρα?? και πλάτος 20-40 μέτρα όσο είναι ο δρόμος?

 

2ο. Οι γραμμές (Line ή PLine) που κάνεις χρήση είναι με πάχος ? (Δηλαδή Lineweigt = Default ή με έστω μικρό πάχος γραμμής)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

το pdf υποστηρίζει ένα μέγιστο μέγεθος χαρτιού συνήθως 5μ, οι νέες εκδόσεις μεγαλύτερο αλλά παίζει ρόλο σε ποια έκδοση τυπώνει ο pdf driver του autocad. Στα 2000μ δεν νομίζω να μπορεί αλλά και να τύπωνε δεν θα μπορούσαν να το ανοίξουν τα άλλα προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

@nvel τα προγράμματα "θα" άνοιγαν ότι μέγεθος θες....

Πλότερ δεν θα βρεις να εκτυπώνει χιλιόμετρα και ειδικά δεκάδες μέτρα φάρδος.

Και το Acad μπορεί να σου βγάλει κι αυτό όσο διάσταση θες ακόμα και έτη φωτός..... εκτυπωτής δεν υπάρχει.

Για αυτό εδώ και αιώνες όταν σχεδιάζουμε κάνουμε χρήση της κλίμακας όταν αφορά δομικά έργα και γη ..... 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γράφω για το μέγιστο μέγεθος χαρτιού που υποστηρίζουν οι pdf driver στο autocad και όχι για το μέγεθος χαρτιού που μπορεί να τυπώσει το autocad σε ένα plotter. Αφού νομίζεις ότι το χαρτί στο pdf που τυπωνει το autocad είναι έτη φωτός, προσπάθησε να  δημιουργήσεις ένα νέο με πλάτος 5081mm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.