Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά χιλιοστού από ιδιοκτήτη όμορου ακινήτου


KFF

Recommended Posts

Γεια σας,
 
Προβλέπεται νόμιμα η αγορά χιλιοστού από ιδιοκτήτη όμορου ακινήτου εντός της ίδιας πολυκατοικίας, ή μόνο άτυπα θα μπορούσε να γίνει?
 
Η ερώτηση αφορά την περίπτωση που κάποιος χρειάζεται έστω και ένα χιλιοστό, ώστε να κάνει συμβολαιογραφικά συμβόλαια και δεν έχει ο ίδιος άλλη ιδιοκτησία μέσα στην πολυκατοικία ώστε να του δώσει.
 
Ευχαριστώ. 
Link to comment
Share on other sites

απ όσο γνωρίζω δεν πωλούνται τα χιλιοστά σαν μερίδια χρηματιστηρίου (διότι αντιπροσωπεύουν επιφάνειες)....

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να αλλάξει η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και να αλλάξουν τα χιλιοστά.... εκεί μπορεί το "έστω ένα χιλιοστό" αντί να ανήκει στην ιδιοκτησία Χ να προστεθεί στην ιδιοκτησία Ψ.

Link to comment
Share on other sites

Άτυπα δεν γίνεται (ή μάλλον γίνεται όπως άτυπα σου δωρίζω την Ακρόπολη που είναι και διατηρητέα και δεν θα έχεις ΕΝΦΙΑ, σκέψου το)

Τυπικά γίνεται με τη συναίνεση του 100% των υπολοίπων συνιδιοκτητών και με τροποποίηση της οροφοκτησίας όπως σωστά ανέφερε ο @Didonis.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2022 at 10:17 ΠΜ, yian said:

Άτυπα δεν γίνεται (ή μάλλον γίνεται όπως άτυπα σου δωρίζω την Ακρόπολη που είναι και διατηρητέα και δεν θα έχεις ΕΝΦΙΑ, σκέψου το)

Τυπικά γίνεται με τη συναίνεση του 100% των υπολοίπων συνιδιοκτητών και με τροποποίηση της οροφοκτησίας όπως σωστά ανέφερε ο @Didonis.

 

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Σχετικά με τα παραπάνω, αν ένας εκ των ιδιοκτητών δώσει σε έναν άλλον, μεταξύ τους θα αλλάξουν τα χιλιοστά και οι άλλοι απλά θα κληθούν να υπογράψουν χωρίς να μπορούν να αρνηθούν κάτι. Είναι σα να δίνω εγώ χιλιοστό από τη μία ιδιοκτησία μου σε άλλη φαντάζομαι..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα τόσο απλό. Οποιαδήποτε συμβολαιογραφική τροποποίηση στην οροφοκτησία (δηλαδή στα χιλιοστά) απαιτεί το 100% της συμφωνίας όλων των συνιδιοκτητών οι οποίοι πρέπει να πάνε στο συμβολαιογράφο και να υπογράψουν ένας προς ένας.

Εάν θα συμφωνήσουν σε κάτι τέτοιο ή ακόμα καλύτερα εάν θα μπορέσεις να τους φέρεις όλους σε μια στοιχειώδη συνεννόηση είναι κάτι που εσύ το ξέρεις καλύτερα.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, KFF said:

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις. Σχετικά με τα παραπάνω, αν ένας εκ των ιδιοκτητών δώσει σε έναν άλλον, μεταξύ τους θα αλλάξουν τα χιλιοστά και οι άλλοι απλά θα κληθούν να υπογράψουν χωρίς να μπορούν να αρνηθούν κάτι. Είναι σα να δίνω εγώ χιλιοστό από τη μία ιδιοκτησία μου σε άλλη φαντάζομαι..

θα ηταν προτιμωτερο, αντι να κανεις "γενικες" ή "υποθετικες" ερωτησεις,

να πεις

"εχω αυτο το προβλημα...λυνεται και πώς;]

και, φυσικα, στο τελος, επειδη δεν θα εχουμε τα συμβολαια ούτε ολα τα στοιχεία,  θα καταληξουμε

"να μιλησεις με τον συμβολαιογραφο σου"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, yian said:

Δεν είναι πάντα τόσο απλό. Οποιαδήποτε συμβολαιογραφική τροποποίηση στην οροφοκτησία (δηλαδή στα χιλιοστά) απαιτεί το 100% της συμφωνίας όλων των συνιδιοκτητών οι οποίοι πρέπει να πάνε στο συμβολαιογράφο και να υπογράψουν ένας προς ένας.

Εάν θα συμφωνήσουν σε κάτι τέτοιο ή ακόμα καλύτερα εάν θα μπορέσεις να τους φέρεις όλους σε μια στοιχειώδη συνεννόηση είναι κάτι που εσύ το ξέρεις καλύτερα.

Κατάλαβα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dimitris GM said:

θα ηταν προτιμωτερο, αντι να κανεις "γενικες" ή "υποθετικες" ερωτησεις,

να πεις

"εχω αυτο το προβλημα...λυνεται και πώς;]

και, φυσικα, στο τελος, επειδη δεν θα εχουμε τα συμβολαια ούτε ολα τα στοιχεία,  θα καταληξουμε

"να μιλησεις με τον συμβολαιογραφο σου"

 

 

 

Aν έχεις προδιάθεση να απαντάς με αυτόν τον τρόπο είναι δικό σου θέμα. Διατυπώνω την ερώτηση όπως νομίζω εγώ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.