Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΣΜΕΔΕ, εργασία στο εξωτερικό & σύνταξη


MichM

Recommended Posts

Χαίρεται,

Έχω πληρωμένα 8 χρόνια εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ/ΕΦΚΑ ως μηχανικός. Εργάζομαι στην Μ. Βρετανία όπου κανονικά πληρώνω ασφαλιστικές εισφορές. Η ερώτησή μου: αν, και όταν, είναι να βγω στη σύνταξη, μπορώ να "ενώσω" τα χρόνια που έχω καταβάλει εισφορές σε Ελλάδα και Μ. Βρετανία? Τα 8 χρόνια που έχω πληρωμένα στην Ελλάδα δεν "χάνονται", σωστά?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για δες αν βοηθάει αυτό:

https://europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/index_en.htm

με επισήμανση σε αυτό:

Affected by Brexit?

The rules and conditions presented on this page still apply in the UK and to UK citizens in the EU.

If you have acquired any social security rights (such as the right to healthcare, unemployment benefits, pensions) before 31 December 2020, the UK Withdrawal Agreement sets out the general rules for the protection of these rights.

Το ένα θεμα είναι το Brexit. Το άλλο ο ελάχιστος χρόνος κατοχύρωσης δικαιώματος σύνταξης στην Ελλάδα (νομίζω 15 ακόμα, ΑΛΛΑ μάλλον τα 8 χρόνια σου συμψηφίζονται με τα λοιπά του εξωτερικού, Ευρώπη-UK). Αλλα ας επιβεβαιώσει κάποιος συναδελφος.

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι όντως 15 χρόνια, πρέπει να είναι 15 στην Ελλάδα ή μπορεί να είναι συνδυαστικά, για παράδειγμα 8 στην Ελλάδα και 7 οπουδήποτε στην ΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ @Ghostrider! Στην σελίδα του ΕΦΚΑ (πλέον) αναφέρει το εξής

Quote

62 ετών για πλήρη σύνταξη με τουλάχιστον 40 έτη (12.000 ημέρες) ασφάλισης, 
62 ετών για  μειωμένη σύνταξη με 15 χρόνια (4.500 ημέρες), εφόσον η χορήγηση μειωμένης σύνταξης προβλέπεται από τις καταστατικές διατάξεις του εντασσόμενου στον e-ΕΦΚΑ Ταμείου και σύμφωνα με τις σχετικές ειδικές χρονικές προϋποθέσεις. 
67 ετών για πλήρη σύνταξη με τουλάχιστον 15 έτη (4.500 ημέρες) ασφάλισης.

Αν βγάλουμε τον παράγοντα Brexit από την εξίσωση, αυτό που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι ότι, σε περίπτωση που στο ΗΒ ισχύει ότι ισχύει και στην υπόλοιπη ΕΕ, αυτά τα 8 έτη πληρωμένες εισφορές δεν χάνονται αργότερα. Αν μπορέσει να το επιβεβαιώσει κάποιος συνάδελφος θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή η συνταξιοδοτική νομοθεσία στην Ελλάδα είναι ....υπό διαμόρφωση (για να μη πω κάτι άλλο άσχημο!!!)

Κανείς δεν ξέρει τι ισχύει ακριβώς για πολύ απλά ζητήματα....., ισχύουν άλλα σήμερα και αύριο αλλάζουν..... , οι συντάξεις βγαίνουν με λάθος υπολογισμό (κατά διαβολική "σύμπτωση", πάντα εις βάρος του συνταξιούχου)....κλπ. κλπ. κλπ.

Ειδικά το τέως ΤΣΜΕΔΕ είναι το χειρότερο από όλα τα τέως ταμεία, όπως ομολογούν όλοι οι γνώστες.

Δεν νομίζω λοιπόν ότι μπορείς να πάρεις έγκυρη απάντηση σήμερα, και που να είσαι σίγουρος ότι θα ισχύει και όταν έρθει η ώρα της συνταξιοδότησής σου....

Σου εύχομαι μέχρι την ώρα αυτή, να έχουν ξεκαθαρίσει τα πράγματα!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.