Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενοίκιο σε αγροτεμάχιο. Τι να προσέξω;


Recommended Posts

Είμαι κάτοχος ενός εξ αδιαιρέτου αγροτεμαχίου κατά 20% άλλος συγκύριος με 70% ενδιαφέρεται να του το ενοικιάσω. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσει χρησικτησία με βάση αυτό το ενοίκιο και να διεκδικήσει το ποσοστό μου μελλοντικά. Επίσης αν εγώ θελήσω να κάνω ανεξάρτητο το κομμάτι μου μελλοντικά για να μην είναι εξ αδιαιρέτου μου δημιουργεί πρόβλημα ότι το ενοικιάζω; Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Όχι, στην πραγματικότητα με αυτόν τον τρόπο αναγνωρίζει ότι έχετε κυριότητα στο ακίνητο, οπότε δεν μπορεί να επικαλεστεί χρησικτησία. Το αν μπορεί να αποκοπεί τμήμα του αγροτεμαχίου, όσο αναλογεί στο ιδανικό σας μερίδιο, εξαρτάται από το μέγεθος, το σχήμα τις προσόψεις και πολεοδομικούς περιορισμούς. Για τα παραπάνω θα πρέπει να απευθυνθείτε σε μηχανικό της εμπιστοσύνης σας, με όλα τα απαραίτητα έγγραφα ώστε να αποφανθεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, Μαριανθη Μαρια said:

Είμαι κάτοχος ενός εξ αδιαιρέτου αγροτεμαχίου κατά 20% άλλος συγκύριος με 70% ενδιαφέρεται να του το ενοικιάσω. Υπάρχει περίπτωση να ζητήσει χρησικτησία

με βάση αυτό το ενοίκιο και να διεκδικήσει το ποσοστό μου μελλοντικά.

οχι

Επίσης αν εγώ θελήσω να κάνω ανεξάρτητο το κομμάτι μου μελλοντικά για να μην είναι εξ αδιαιρέτου μου δημιουργεί πρόβλημα ότι το ενοικιάζω;

 Η δυνατοτητα κατατμησης, θα ισχυσει μετα την ληξη του μισθωτηριου.

Αλλα, πρεπει να μην απαγορευεται. Περι αυτου θα σου πει ο μηχανικος σου.

 

 

ted78   σωστα

μαζι γραφαμε,

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitris GM said:

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη ενημέρωση, έχω ενημερωθεί ότι υπάρχει δυνατότητα κατάτμησης, αρα για όσο ισχύει το συμβόλαιο δεν μπορώ να κινήσω την διαδικασία κατάτμησης και να αποκτήσει ισχύ π.χ με την λήξη του συμβολαίου; Συνήθως σε περιπτώσεις ενοικίασης ενός αγροτεμαχίου ποιος είναι ένας λογικός χρόνος ισχύς που να με συμφέρει 3-5 χρόνια να συμβουλευτώ μεσίτη;

Link to comment
Share on other sites

και γιατι δεν το κανεις ευκολο;

Κατατμειτε σημερα με την  συμφωνη γνωμη του αλλου

και μετα του το ενοικιαζεις;

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος είναι ότι δεν είμαι σίγουρη ότι γίνεται η κατάτμηση λόγω βαρών που έχει αυτός, με είχαν ενημερώσει ότι ίσος φέρει αντίρρηση η τράπεζα και δεν επιτρέψει την κατάτμηση. Γενικά είναι ένας ατελείωτος πονοκέφαλος τα εξ αδιαιρέτου. 

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Μαριανθη Μαρια said:

... ότι ίσος φέρει αντίρρηση η τράπεζα και δεν επιτρέψει την κατάτμηση....

αν υπάρχουν προσημειώσεις ή υποθήκες στο εξ αδιαιρέτου ακίνητο σας τότε έχεις πρόβλημα.... έχεις κι εσύ "το βάρος" ....

Αν δεν υπάρχουν αυτά και ειδικά αφού έχει ζητήματα με τράπεζες τότε και εφόσον όπως λες μπορεί να γίνει η κατάτμηση να την κάνεις άμεσα. Όχι μόνο σήμερα αλλά αν είναι δυνατό απο χτες για να μη έχεις τρεχάματα σοβαρά με το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Didonis said:

αν υπάρχουν προσημειώσεις ή υποθήκες στο εξ αδιαιρέτου ακίνητο σας τότε έχεις πρόβλημα.... έχεις κι εσύ "το βάρος" ....

Αν δεν υπάρχουν αυτά και ειδικά αφού έχει ζητήματα με τράπεζες τότε και εφόσον όπως λες μπορεί να γίνει η κατάτμηση να την κάνεις άμεσα. Όχι μόνο σήμερα αλλά αν είναι δυνατό απο χτες για να μη έχεις τρεχάματα σοβαρά με το δικό σου.

Υπάρχει περίπτωση να βρεθώ δηλαδή να πληρώνω τις υποθήκες του δηλαδή; 😮 Αλλά αφού η κατάτμηση δεν είναι σίγουρη ακριβός λόγω υποθήκης  δικής του μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Μαριανθη Μαρια said:

.....μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

πως έβαλε και ειδικά πως δέχτηκε Τράπεζα υποθήκη σε εξ αδιαιρέτου.... σπάνια περίπτωση εκτός κι αν του έχουν ξεκινήσει διαδικασίες κατάσχεσης .....

Συνοπτικά το κάτι άλλο είναι να βρεις Νομική υποστήριξη στο ζήτημα με ενδεχόμενο και Τεχνική υποστήριξη για την φύση του ακινήτου (το πραγματικό στάτους του).

καλά κουράγια....

Υ.Γ.

Εναλλακτικά μπορεί να σου φανεί και χρήσιμο να κατασχέσει Τράπεζα την αναλογία της και να εχεις συνιδιοκτήτη Τράπεζα.....

μπορεί όμως και το αντίθετο 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Didonis said:

πως έβαλε και ειδικά πως δέχτηκε Τράπεζα υποθήκη σε εξ αδιαιρέτου.... σπάνια περίπτωση εκτός κι αν του έχουν ξεκινήσει διαδικασίες κατάσχεσης .....

 

Μάλιστα κατάλαβα εύκολη λύση δεν υπάρχει, αναρωτιέμε αν όλο αυτό το μπέρδεμα με τα εξ αδιαιρέτου είναι άλλη μια Ελληνική πρωτιά και αν υπάρχει και σε άλλες χώρες   

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.