Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαδικασία για κατατμηση οικοπέδου;


Recommended Posts

Αν μπορείς να "χωρέσεις" τις κατασκευές στο 3*4, μην ασχολείσαι με την απόσταση των 15 μ.

Έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχει αρτιότητα-οικοδομησιμότητα

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να τις χωρέσω, δυστυχώς..

Επίσης, την απόσταση των 15 μέτρων την ανέφερα γιατί από το όριο αυτό του ευρύτερου και στα 15μ. ξεκινά το γήπεδό μου. Εκεί θα έπρεπε λογικά να υπολογίζω 4 μέτρα μήκος και 3μ. πλάτος για να ορίσω το ορθογώνιο παραλ/μό μου.  (όχι δηλαδή για αρτιότητα/οικοδομησιμότητα). Αν δηλαδή κάποιος ανατρέξει στο συμβόλαιο αυτό δεν θα μου ζητήσει 'το λόγο' που το όρισα πιο πέρα? Συν ότι15μ. + 4μ και πάλι ο οικίσκος εκτείνεται πέραν των 19 αυτών μέτρων. 

Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεστε τη περιγραφή και τι εννοώ. Θα αναρτήσω σκαρίφημα..

skarifhma.pdf

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

από το (μακρινό) 86 δικαιολογούνται οι όποιες αλλαγές, ακόμη και λόγω χρησικτησίας

επί πλέον, έχεις και την αβάντα του Κτημ/γίου

δες το με το συμβ/φο, κι αν δεν υπάρχει πρόβλημα, προχώρα

Link to comment
Share on other sites

@the_topo Καλησπέρα. Καταρχάς να σε συγχαρώ που το παλεύεις και προσπαθείς να κάνεις εφαρμογή τίτλου όσο το δυνατόν καλύτερα.  Θα συμφωνήσω με το συνάδελφο @tetris . Πως να οριστεί σήμερα με ακρίβεια ένα τοπογραφικό (πιθανώς με κορδέλα) εποχής δεκαετίας 80 και να ταυτιστεί μάλιστα ένα ορθογώνια χωρίς καμία εξάρτηση παρά μόνο βάσει του μήκους ενός ευθύγραμμου τμήματος, ειδικά δε όταν δεν υπάρχουν υλοποιημένα όρια και υποθέτω κανείς από τους συνιδιοκτήτες δεν γνωρίζει να σε κατατοπίσει. Θα κάνεις ότι καλύτερο μπορείς προσεγγίζοντας την κατάσταση. Δεν βλέπω άλλες επιλογές. Έχεις το Κτηματολόγιο που "δίνει" το περίγραμμα της έκτασης και έχεις και την δήλωση ιδιοκτητών για τα όρια. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ, και τους δύο για τις απαντήσεις.

Υπάρχει κάποια ανοχή/απόκλιση μεταξύ της επιφάνειας και των πλευρών που πρέπει να δείξω στο ΤΔ μου εν συγκρίσει με αυτά που υποδεικνύονται στο κτηματολόγιο? 

 

 

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν υπάρχει μόνο η αποδεκτή απόκλιση ως προς το εμβαδό, η οποία αναγράφεται στο κτηματολογικό διάγραμμα του ακινήτου.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.