Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασία για κατατμηση οικοπέδου;


Recommended Posts

Η αυθαιρεσία υπάρχει ούτως ή άλλως, δεν δημιουργείται με την κατάτμηση. Ούτε υπάρχει καμιά σχετική απαγόρευση (δημιουργία νέου οικοπέδου με αυθαίρετο εντός αυτού)

συμπλ.

έχω εφαρμόσει τη σχετική διαδικασία, και μάλιστα σε περιοχή με πολύ αυστηρή υποθηκοφύλακα

 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

τωρα, μια και το συζηταμε

[ανεξαρτητα του εαν απαιτειται για το εναπομενον βεβαιωση]

τι ποιό ωραιο θα ηταν, σε αυτο το οικοπεδο των 2,5 στρ.  μια πληρης οικονομοτεχνικη μελετη του ολου οικοπεδου, ωστε,  με την συσταση διαφορων καθετων, να γινει  σωστη αξιοποιηση  σε συγκροτημα κατοικιων

με διαδρομους, πρασινο, καθορισμο χρησεων κλπκλπ.

αντι να αρχισει να κοβει "κομματακια" απο δω κι απο εκει...

Λεω εγω τωωωρα:-D

τις καλησπερες μου

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα στην περιοχή της Αγκαιριάς στην Πάρο, οικόπεδο 2100τμ εκτός σχεδίου πόλεως, εντός οικισμού, όπου η αρτιότητα είναι 1 στρέμα, θέλουμε να κάνουμε κατάτμηση. Στο πλάι του οικοπέδου (έστω τετράγωνο 45,5μ*45,5μ) υπάρχει ρέμα, όπου όταν γίνει οριοθέτηση, η οικοδομική γραμμή μεταφέρεται offset 10μ από την άκρη του ρέματος, άρα αν αφαιρέσω αυτή την λωρίδα 45,5*10μ είναι 455τμ. Ξέρει κάποιος αν η αρτιότητα θα υπολογιστεί με το τμήμα αυτό που 'αφαιρείται'? διότι έτσι είναι 2100-455, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε κατάτμηση

Μήπως υπολογίζεται για την αρτιότητα απλά δεν μπορώ να χτίσω εκεί?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 64 Ν. 4602/19

Άρθρο 64 Τροποποίηση διατάξεων του ν. 4258/2014 (A΄ 94) 1. Στο άρθρο 5 του ν. 4258/2014 προστίθεται παράγραφος 3β ως εξής: «3β. Η οριοθέτηση των υδατορεμάτων με οποιονδήποτε από τους προβλεπόμενους τρόπους δε συνεπάγεται απαλλοτρίωση ιδιοκτησιών στην εδαφική περιοχή που περικλείεται από τις οριογραμμές του υδατορέματος, η οποία αποτελεί περιοχή εκτός πολεοδομικού σχεδιασμού και χαρακτηρίζεται ως ζώνη υδατορέματος. Εκκρεμείς πράξεις αναλογισμού που έχουν συνταχθεί για εκτάσεις ή τμήματα εκτάσεων εντός των οριογραμμών ανακαλούνται αυτοδίκαια και χωρίς καμία άλλη διατύπωση, κατά το μέρος που δεν έχουν συντελεστεί.»

Όμως, για να κάνεις κατάτμηση θα πρέπει να έχεις και δρόμο, στον γενικό κανόνα 25 μ σε αναγνωρισμένο προ 23 δρόμο. Υποθέτω ότι έχετε εκεί ειδικές διατάξεις αφού  μίλησες για αρτιότητα 2.000 τμ εκτός οικισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Εντός οικισμού είναι, αλλά και πάλι χρειάζεται πρόσωπο >=15 μ σε δρόμο είτε προϋφιστάμενο του 1985, είτε παραχωρημένο σε κ.χ. αλλά με κύρωση

Link to comment
Share on other sites

Για την έκδοση οικοδομικής άδειας συνηθίζεται η προσωρινή οριοθέτηση όπου γίνεται υδραυλική και υδρολογική μελέτη του ρέματος και προκύπτουν οι γραμμές πλημμύρας. Η απόσταση 10μ. αφορά την απόσταση της οικοδομικής γραμμής από αυτές τις γραμμές πλημμύρας και δεν υπάρχει άλλος περιορισμός ή απαλλοτρίωση.

Από την κατάτμηση θα πρέπει να προκύψουν κατά κανόνα άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα. Αν έχουν κτίσματα ή οικίσκους εντός τους αυτά θα πρέπει αυτά να είναι νόμιμα και στα νέα οικόπεδα (δόμηση, κάλυψη, πλάγιες αποστάσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

Έχω την εξής περίπτωση για την οποία θέλω βοήθεια.

Από ένα γήπεδο περίπου 1,5στρ. κατατμήθηκε και πωλήθηκε σε συγκύριους με ίσα μερίδια ένα μικρότερο 15τμ (τπου οποίου η μια πλευρά εφάπτεται σε ένα από τα όρια του ευρύτερου) με σκοπό διάνοιξης γεώτρησης (έτος το 1986).

Στο συμβόλαιο της πώλησης αναφέρεται πως το νέο γήπεδο έχει διαστάσεις 4χ3μ. (ορθογ. παραλ. επομένως 12τμ επιφάνεια) και απέχει από το ένα όριο του ευρύτερο γηπέδου 15μ. Εκεί, στη συνέχεια οι αγοραστές δημιούργησαν οικίσκο γεώτρησης και μια χαμηλή κατασκευή με ελενίτ πάνω από το σημείο άντλησης.

Τώρα ένας εκ των συνιδιοκτητών θέλει να πουλήσει το μερίδιο του και με κάλεσε να συντάξω ΤΔ/ΗΤ προς μεταβίβαση. 

Το πρόβλημα είναι το εξής: Εγώ μέτρησα το ευρύτερο γήπεδο (πρίν δηλαδή κατατμηθεί) για να μπορέσω να τοποθετήσω το εν λόγω γήπεδο (διότι δεν έχει υλοποιημένα όρια) αφού θα έχω τα 15 μέτρα απόσταση από το ένα όριο που περιγράφεται στο συμβόλαιο.

Όμως, το πλάτος των 5μ. που αναφέρει το συμβόλαιο δεν 'αρκεί' για να περικλύσει τον οικίσκο και ένα χαμηλό στέγαστρο πάνω από το σημείο άντλησης. Το κτηματολόγιο βέβαια έχει 20τ.μ. (5x4μ δηλαδή) συνολικά για το γήπεδό μου όπου περιλαμβάνονται τα πάντα από κατασκευές. 

Τι πρέπει να κάνω? Μπορείτε να με συμβουλέψετε?

(να σημειωθεί ότι δεν έχει συνταχθεί νέο ΤΔ από το έτος κατάτμησης που να έχει χρησιμοποιηθεί σε δικαιοπραξία).

Edited by the_topo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.