Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προ 55 κτίσμα και ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έκανες ΗΤΚ μόνο για το προ 55 (χωρίς αυθαίρετο δηλαδή), τι θα έγραφες στις πράξεις???

 

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Αν έκανες ΗΤΚ μόνο για το προ 55 (χωρίς αυθαίρετο δηλαδή), τι θα έγραφες στις πράξεις???

 

Εγώ προσωπικά θα καταχωρούσα μία πράξη οικοδομική άδεια με αριθμο πράξης προ 1955 και σαν έγγραφο θα ανέβαζα βεβαίωση ότι πρόκειται για κτίσμα προϋφιστάμενο του 1955

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Αν έκανες ΗΤΚ μόνο για το προ 55 (χωρίς αυθαίρετο δηλαδή), τι θα έγραφες στις πράξεις???

 

Εύλογο το ερώτημα. Προ ΗΤΚ  θα δίναμε βεβαίωση άρθρου 83 και στην τεχνική έκθεση θα τεκμηριώναμε την προΰπαρξη του κτιρίου προ έτους 1955 είτε βάσει αποδεικτικών στοιχείων (παλιά συμβόλαια, Ε9, βεβαίωση ρευματοδότησης κλπ), είτε βάσει μορφολογικών στοιχείων του κτιρίου, είτε με συνδυασμό και των δυο. Δεν βλέπω να υπάρχει κάτι άλλο να επισυνάψουμε πέραν ίσως μιας βεβαίωσης Ν. 4495 (ή μιας παλαιότερης αν έχουμε εκδώσει) ή εν τέλει ενός ενημερωτικού που να αναγράφουμε ότι το κτίριο προϋφίσταται του 1955 εμπίπτει στις εξαιρέσεις του άρθρου 82 Ν. 4495 και δεν υφίσταται Ο.Α στο ακίνητο. Κλίνω προς την επιλογή της βεβαίωσης με την σχετική τεκμηρίωση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ημερίδα για την ΗΤΚ του ΤΕΕ στην Τρίπολη στις 4/5/2022, αναφορικά με τα προ 55 κτίρια ειπώθηκε το εξής:

Στην ενότητα επιφάνειες-καρτέλα πράξεις, επιλέγεται το προ 55 ΒΔ κλπ και στον αριθμό πράξης (για συστημικούς λόγους) μπορεί να αναγραφεί η ημερομηνία του βασιλικού διατάγματος για τα προ 55 (κατ αναλογία στην τακτοποίηση όταν έχουμε προ 55, αναγράφουμε στην ύπαρξη Ο.Α, 'ΝΑΙ" και στον αριθμό της συνήθως γράφουμε "ΠΡΟ 55". Το έγγραφο που μπορεί να ανέβει, θα είναι ότι τεκμηριώνει την προΰπαρξη του κτιρίου, κατ αναλογία, όπως θα τεκμηριώναμε μέσω μιας βεβαίωσης άρθρου 83 Ν. 4495 ένα προ 55 κτίριο. Κατά τους ομιλητές, αρκεί ακόμη και μια τεχνική έκθεση μηχανικού (όπως θα την γράφαμε και στην βεβαίωση ν. 4495) που να τεκμηριώνει με βάση τα στοιχεία (ακόμη και βάσει της μορφολογίας του κτιρίου) την προύπαρξη του κτιρίου πριν το έτος 1955. 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2022 at 11:45 ΠΜ, Civil Gangster said:

εγώ προσωπικά θα καταχωρούσα μία πράξη οικοδομική άδεια με αριθμο πράξης προ 1955 και σαν έγγραφο θα ανέβαζα βεβαίωση ότι πρόκειται για κτίσμα προϋφιστάμενο του 1955

Οι βεβαιώσεις δεν έχουν καταργηθεί..... έχω χάσει επεισόδια?

Η απάντηση στο ερώτημά μου είναι αυτή που είπε παραπάνω ο @Pavlos33

Άρα στην ερώτηση του  @Civil Gangster  η απάντηση είναι πως καταχωρείς πρώτα το προ '55 και μετά την ρύθμιση του ν4495

 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Faethon11 said:

Οι βεβαιώσεις δεν έχουν καταργηθεί..... έχω χάσει επεισόδια?

Η απάντηση στο ερώτημά μου είναι αυτή που είπε παραπάνω ο @Pavlos33

Άρα στην ερώτηση του  @Civil Gangster  η απάντηση είναι πως καταχωρείς πρώτα το προ '55 και μετά την ρύθμιση του ν4495

 

Εννοώ μία υπεύθυνη δήλωση που να λέει ότι από τα υλικά και τον τρόπο κατασκευής φαίνεται ότι είναι προϋφιστάμενο του 1955

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Υποθέτω ότι εννοείς τεχνική έκθεση και όχι υπεύθυνη δήλωση Ν. 1599/86.

Εννοώ μία τεχνική έκθεση με ψηφιακή υπογραφή.

Θεωρείς ότι είναι αρκετό ή χρειάζεται η βεβαίωση του άρθρου 83 του ν.4495/17

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να κάνω μία σύνοψη. Σε περίπτωση που υπάρχει τακτοποίηση σε κτίσμα προϋφιστάμενο του 1955 καταχωρούμε δύο πράξεις. Μία με το ν.4495/17 και μία με Β.Δ 9-8-1955.

Όσον αφορά την πράξη Β.Δ 9-8-1955 έχουμε τα εξής:

Α/Α πράξης: -

Ημ/νία έκδοσης: 9-8-1955

Τίτλος πράξης: Προϋφιστάμενο του 1955

Εκδούσα Αρχή: Μηχανικός

Συμφωνούμε σε αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.