Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προ 55 κτίσμα και ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

2 ώρες πριν, zazeng said:

Εδώ αρμόζει λίγο τρολάρισμα κανονικά, τίτλος πράξης γοκ55, εκδουσα βασίλειο της Ελλάδας κ στοιχεία εκδούσας αρχής το όνομα του βασιλέως... Ξέρω γω, βάλε παυλες.

Εγώ δεν βλέπω κανένα τρολάρισμα ... πολύ ωραία ιδέα μου φαίνεται και μάλιστα εκδούσα αρχή: παύλες ή Παύλος??? τελεία και παύλα... Παυλάκι είσαι ... 😂😂😂

Ξεφύγαμε, αλλά μάλλον πολύ ασχοληθήκαμε...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

Σας έχει τύχει να ελέγξετε την τακτοποίηση που έχει γίνει και να βρίσκετε λάθη?

Για παράδειγμα, αναφέρει ότι είναι προϋφιστάμενο του 1955 αλλά δεν το αποδεικνύει με κάποιο τρόπο (ούτε καν με τεχνική έκθεση).

Εμείς καλούμαστε να ελέγξουμε την ορθότητα της τακτοποίησης ή ελέγχουμε τις επιφάνειες και αφού συμπίπτουν προχωράμε κανονικά?

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα γι αυτό στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι ναι ελέγχω την τακτοποίηση γιατί εκδίδω βεβαίωση νομιμότητας.

Αν βρω λάθη στην τακτοποίηση που δεν επηρεάζουν το πρόστιμο , προχωρώ στην ΗΤΚ και τα αναφέρω στην τεχνική περιγραφή.

Αν όμως έχει σοβαρά λάθη ,  θα πω στον μηχανικό που έκανε την ΤΚΠ να την αλλάξει ή να την πάρω να την αλλάξω εγώ.

(Τα προϋφιστάμενα του 55 , είχαν πει από ΤΕΕ μπορεί να αποδειχθούν και από την αυτοψία του μηχανικού από την κατασκευή τους χωρίς αεροφωτογραφίες.)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2022 at 3:35 ΜΜ, ELENAMOSH said:

Ρώτησα γι αυτό στο ΤΕΕ και μου είπαν ότι ναι ελέγχω την τακτοποίηση γιατί εκδίδω βεβαίωση νομιμότητας.

Αν βρω λάθη στην τακτοποίηση που δεν επηρεάζουν το πρόστιμο , προχωρώ στην ΗΤΚ και τα αναφέρω στην τεχνική περιγραφή.

Αν όμως έχει σοβαρά λάθη ,  θα πω στον μηχανικό που έκανε την ΤΚΠ να την αλλάξει ή να την πάρω να την αλλάξω εγώ.

(Τα προϋφιστάμενα του 55 , είχαν πει από ΤΕΕ μπορεί να αποδειχθούν και από την αυτοψία του μηχανικού από την κατασκευή τους χωρίς αεροφωτογραφίες.)

Σύμφωνα με την Α.Π. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/11855/4366/18-12-2019 απάντηση του αρμοδίου τμήματος προς την αποκεντρωμένη διοίκηση Αττικής , κοινοποιούμενο στην Υ.ΔΟΜ. του Δήμου Αγίας Παρασκευής , η διαπίστωση νομίμου περιγράμματος για κτίρια προ του 1955 γίνεται από Υ.ΔΟΜ. μόνο κατά την έκδοση οικοδπμικής αδείας. Σε διαφορετική περίπτωση βεβαιώνεται από ιδιώτη Μηχανικό.

 

On 30/5/2022 at 9:26 ΠΜ, nikosantonakas said:

καλημέρα ,σε προ 55,γράφουμε

τύπος πράξης       ΒΔ 9-8-1955

Α/Α   ΠΡΟ 55 ή ΒΔ 9-8-1955

ημερ έκδοσης       ????   (9-8-1955???)

τίτλος  πράξης                   ???  (ΠΡΟ 55???)

εκδούσα αρχή   ????/ μηχανικός ή μήπως αρμόδια υπηρεσία??

στοιχεία εκδούσας αρχής      το όνομα μηχ????

Σύμφωνα με την Α.Π. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/11855/4366/18-12-2019 απάντηση του αρμοδίου τμήματος προς την αποκεντρωμένη διοίκηση Αττικής , κοινοποιούμενο στην Υ.ΔΟΜ. του Δήμου Αγίας Παρασκευής , η διαπίστωση νομίμου περιγράμματος για κτίρια προ του 1955 γίνεται από Υ.ΔΟΜ. μόνο κατά την έκδοση οικοδπμικής αδείας. Σε διαφορετική περίπτωση βεβαιώνεται από ιδιώτη Μηχανικό.

 

τύπος πράξης      ΒΕΒΑΙΩΣΗ Υ.ΔΟΜ. η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΙΔΙΩΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

Α/Α   Αυτόν που γράφει η βεβαίωση Υ.ΔΟΜ, για την  ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ δεν εχω άποψη (?)

ημερ έκδοσης     Την ημερομηνία που γράφει η βεβαίωση Υ.ΔΟΜ, ή Η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

τίτλος  πράξης          ΒΕΒΑΙΩΣΗ Υ.ΔΟΜ. η ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΙΔΙΩΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

εκδούσα αρχή  Υ.ΔΟΜ. (π,χ,Δήμου Αγίας Παρασκευής) ή ΙΔΙΩΤΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ

στοιχεία εκδούσας αρχής   Υ.ΔΟΜ. (π,χ,Δήμου Αγίας Παρασκευής) ή το όνομα του  ΙΔΙΩΤΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

  • Like 1
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@chrysoulakisΣυμφωνώ , επαναδιατυπώνω γιατί δεν το έγραψα αναλυτικά.

Σε μία διαδικασία τακτοποίησης αν έχω κτίσμα προ του 55 αλλά δεν έχω αεροφωτογραφία να το αποδείξω , μπορώ να πω (στην τεχνική έκθεση) , ότι από τον τρόπο και τα υλικά κατασκευής τεκμαίρεται ότι είναι κτίσμα προ του 55. Αυτό για να αποδείξω τον χρόνο κατασκευής. Αυτά είπε το ΤΕΕ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

@ELENAMOSHΣτην ΗΤΚ ασχολείσαι με έλεγχο νομιμότητας του υπάρχοντος και καταγραφή. Θα πρέπει πριν την ΗΤΚ να έχεις λυμένα τα θέματα νομιμότητας. Για το πως αντιμετωπίζουμε τα προ 55 κτίρια υπάρχει εκτενές θέμα στην ενότητα Ν. 4495. Όπως θα τεκμηρίωνες την παλαιότητά αυτών των κτιρίων για να εκδόσεις βεβαίωση το ίδιο κάνεις και τώρα. Ο ασφαλής τρόπος είναι να κάνεις χρήση συνδυαστικών στοιχείων. Υλικά και τρόπος κατασκευής κτιρίου. Ενδείξεις από παρακείμενα κτίρια. Αναφορές σε όσο το δυνατόν παλαιότερα συμβόλαια. Βεβαίωση χρόνου ρευματοδότησης. Ε9 κλπ. Για περισσότερα, μπορείς να διαβάσεις το θέμα των προ 55  στο Ν. 4495/17, εδώ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, κάνω ΗΤΚ σε οριζόντια ιδιοκτησία σε κτίριο με άδεια του 1950. Στη σύσταση (προ του 1955) αντί οροφοδιαμερίσματος που υπήρχε στην άδεια έχω 2 διαμερίσματα (κάνω ΗΤΚ για μεταβίβαση στο ένα απ' αυτά).

 Η διαμερισμάτωση υφίσταται νόμιμα αλλά πρέπει να κάνω ενημέρωση φακέλου πριν την ταυτότητα επειδή υπάρχει άδεια;

Αν ναι, τί ανεβάζω για την ενημέρωση, εφόσον δεν έχω ούτε συναίνεση των άλλων συνιδιοκτητών του κτιρίου ούτε πρόσβαση στο άλλο διαμέρισμα για να κάνω κάτοψη ορόφου και όχι μόνο του διαμερίσματος;

 

Link to comment
Share on other sites

η ΔΔ γινεται λογω διαφορας κατοψης αδειας και κατοψης συμβολαιου.

χωρις καμμια "συναινεση" απο τριτον.

εσυ ελεγχεις τον δικο σου πελατη, με βαση την δικη του κατοψη.

Αν θελει ο διπλανος, συμμετεχει και αυτος.

Ενημερωση κανεις για "εσωτερικες διαρρυθμισεις"

Link to comment
Share on other sites

Και-εφόσον ο διαχωρισμός σε δύο διαμ/τα προϋφίσταται του '55 (λογικό,αφού έγινε σύσταση πριν το '55),είναι όλα νόμιμα ως έχουν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, ELENAMOSH said:

@chrysoulakisΣυμφωνώ , επαναδιατυπώνω γιατί δεν το έγραψα αναλυτικά.

Σε μία διαδικασία τακτοποίησης αν έχω κτίσμα προ του 55 αλλά δεν έχω αεροφωτογραφία να το αποδείξω , μπορώ να πω (στην τεχνική έκθεση) , ότι από τον τρόπο και τα υλικά κατασκευής τεκμαίρεται ότι είναι κτίσμα προ του 55. Αυτό για να αποδείξω τον χρόνο κατασκευής. Αυτά είπε το ΤΕΕ.

Πολύ σωστά.

 

1 ώρα πριν, 8maria8 said:

Συνάδελφοι, κάνω ΗΤΚ σε οριζόντια ιδιοκτησία σε κτίριο με άδεια του 1950. Στη σύσταση (προ του 1955) αντί οροφοδιαμερίσματος που υπήρχε στην άδεια έχω 2 διαμερίσματα (κάνω ΗΤΚ για μεταβίβαση στο ένα απ' αυτά).

 Η διαμερισμάτωση υφίσταται νόμιμα αλλά πρέπει να κάνω ενημέρωση φακέλου πριν την ταυτότητα επειδή υπάρχει άδεια;

Αν ναι, τί ανεβάζω για την ενημέρωση, εφόσον δεν έχω ούτε συναίνεση των άλλων συνιδιοκτητών του κτιρίου ούτε πρόσβαση στο άλλο διαμέρισμα για να κάνω κάτοψη ορόφου και όχι μόνο του διαμερίσματος;

 

Αν το οροφοδιαμέρισμα που εγινε 2 διαμερίσματα ανήκει στον πελάτη σου 100% , συναίνεση χρειάζεσαι για την ενημέρωση αδείας  εαν εγινε μεταβολή στους κοινοχρήστους (π.χ. να ανοίχθηκε και δευτερη πόρτα στον κοινοχρηστο διάδρομο). Εαν δεν ανοίχθηκε πόρτα ή παράθυρο στον κοινόχρηστο χώρο δεν απαιτείται συναίνεση. Αν όμως είναι συνιδιοκτήτης στο οροφοδιαμέρισμα  και άλλος δηλ. ο πελάτης σου εχει μερίδιο εξ αδιαιρέτου τότε πας με τακτοποίηση για τις διαρρυθμίσεις οπότε δες τι λέει ο 4495 για την συναίνεση γιατί αν πάς με ενημέρωση αδείας σίγουρα θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.