Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προ 55 κτίσμα και ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Κι όμως φίλε μου, τα "παλικάρια" συνήθως αυτό το κάνουν γαργάρα.... Τελευταίου τύπου κουφώματα αλουμινίου κ.λπ. προχθεσινό παράδειγμα με κάποιους λεβέντες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 177
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Κι όμως φίλε μου, τα "παλικάρια" συνήθως αυτό το κάνουν γαργάρα.... Τελευταίου τύπου κουφώματα αλουμινίου κ.λπ. προχθεσινό παράδειγμα με κάποιους λεβέντες....

Γιατί ΙΑΣΟΝΑ, εργασία του άρθρου 30 δεν είναι ; Ήταν σε προστατευόμενη περιοχή ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν μόνο αυτό, που έφερα ως παράδειγμα... Ήταν κι άλλα πιό "φανταχτερά" π.χ. μια πόρτα που έγινε παράθυρο, δυό παράθυρα που μεγάλωσαν, ένας εξώστης που εξαφανίστηκε, ένα wc προσθήκη, περιφερειακά σενάζ και ανύψωση 1 μ με νέα πλέον σκεπή κ.λπ. κ.λπ.

Καλησπέρα!

Link to comment
Share on other sites

36 λεπτά πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν ήταν μόνο αυτό, που έφερα ως παράδειγμα... Ήταν κι άλλα πιό "φανταχτερά" π.χ. μια πόρτα που έγινε παράθυρο, δυό παράθυρα που μεγάλωσαν, ένας εξώστης που εξαφανίστηκε, ένα wc προσθήκη, περιφερειακά σενάζ και ανύψωση 1 μ με νέα πλέον σκεπή κ.λπ. κ.λπ.

Καλησπέρα!

Καλησπέρα, ε δεν είχε και τίποτε ... ένα προ του 55 μαζί με ένα άλλο ήταν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Δεν ήταν μόνο αυτό, που έφερα ως παράδειγμα... Ήταν κι άλλα πιό "φανταχτερά" π.χ. μια πόρτα που έγινε παράθυρο, δυό παράθυρα που μεγάλωσαν, ένας εξώστης που εξαφανίστηκε, ένα wc προσθήκη, περιφερειακά σενάζ και ανύψωση 1 μ με νέα πλέον σκεπή κ.λπ. κ.λπ.

Καλησπέρα!

Μια κατηγορία μόνο του ... Να τη βαφτίσουμε Νομίμως υφιστάμενο προ του '55 και μετά άλλα 55 (τ.μ.) ...όπως το περιγράφεις χωράει και λίγο πατάρι ή σοφίτα... με αιτιολογία: μα αυτά δεν μετράνε στον ΣΔ ... χαχααχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κι από μένα θα ήθελα τη γνώμη σας για την εξής περίπτωση:

Έχω αναλάβει διαμέρισμα σε πολυκατοικία κατασκευασμένη προ 1955 (χωρίς κάποια οικοδομική άδεια) στην οποία έχει γίνει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών το 1952. Μετά από αναλυτική αποτύπωση του ακινήτου διαπίστωσα ότι:

1) έχει κατασκευασθεί ακριβώς όπως φαίνεται στο σχέδιο της σύστασης, με τη διαφορά ότι ένα παράθυρο έχει γίνει μπαλκονόπορτα με ένα πολύ μικρό μπαλκόνι (πλάτους 0,30μ) στον ακάλυπτο.

2) ενώ το περίγραμμα του διαμερίσματος είναι ολόσωστο, το εμβαδόν που αναφέρεται στη σύσταση προκύπτει ΜΟΝΟ εάν προσθέσω στο διαμέρισμα κι έναν ακάλυπτο-φωταγωγό διαστάσεων 1,80μ*4,25μ. Πρόκειται για ένα κενό στο σώμα του κτιρίου στα όρια με το κτίριο του όμορου οικοπέδου. Εικάζω ότι για κάποιο λόγο μετρούσε στη δόμηση και το πρόσθεσαν σαν εμβαδόν στο διαμέρισμα (παρ' ότι προς το κενό αυτό έχει μόνο παράθυρα.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Από την μία θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει δήλωση στο Ν.4495/17,αφγού η μόνη αυθαιρεσία (σε σχέση με τη σύσταση όμως) είναι ο εξώστης κι αυτός έχει γίνει προ 55 (εκ κατασκευής). Θέμα τροποποίησης σύστασης θεωρώ ότι δεν υπάρχει (δεν έχω κάποια κατάληψη κοινόχρηστου). Άρα απλά ανεβάζω νέα αποτύπωση ώστε να φαίνεται κι ο μικρός εξώστης?*** Σαν εμβαδόν διαμερίσματος τι αναφέρω? Χρειάζεται να αλλάξει το Ε9?

3)επίσης δεν υπάρχει πουθενά τοπογραφικό, ούτε στη σύσταση ούτε πουθενά. Δεν είμαι υποχρεωμένη να κάνω νέο εξαρτημένο, σωστά? Στην ΗΤΚ δε νομίζω ότι απαιτείται για διαμέρισμα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

***Αν δεν είχε απολύτως καμία διαφορά με το σχέδιο της σύστασης, θα μπορούσε στην ΗΤΚ να ανεβάσω αυτό το σχέδιο?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Roukat said:

Δεν είμαι υποχρεωμένη να κάνω νέο εξαρτημένο, σωστά?

Σωστά, η ηλεκτρονική ταυτότητα δεν περιλαμβάνει τοπογραφικό. 

Παράθεση

Από την μία θεωρώ ότι δεν πρέπει να γίνει δήλωση στο Ν.4495/17,

Σωστά, δεν υπάρχει τίποτα προς τακτοποίηση.

Παράθεση

Άρα απλά ανεβάζω νέα αποτύπωση ώστε να φαίνεται κι ο μικρός εξώστης?

Ναι.

Παράθεση

Σαν εμβαδόν διαμερίσματος τι αναφέρω? Χρειάζεται να αλλάξει το Ε9?

Το εμβαδόν είναι χωρίς το φωταγωγό (και για την ταυτότητα και για το Ε9).
Καλύτερα, όμως, να εξηγήσεις στον συμβολαιογράφο τι συμβαίνει (πριν τη σύνταξη της ΗΤ), ώστε να σου πει πώς θα περιγράψει στο νέο συμβόλαιο το διαμέρισμα (και αν χρειάζεται τροποποίηση της σύστασης).

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ και πάλι! Έχω μπόλικες απορίες βλέπεις...

Κάνοντας την έρευνά μου λοιπόν, είδα ότι μέσα στο 2023 έχει πουληθεί διαμέρισμα στην ίδια πολυκατοικία χωρίς να γίνεται μνεία σε νέα κάτοψη, άρα προφανώς ο μηχανικός χρησιμοποίησε την κάτοψη της σύστασης, άρα μάλλον όταν δεν έχεις διαφορές επιτρέπεται κάτι τέτοιο. Μετά, μπαίνοντας  στο ηλεκτρ. σύστημα του ΤΕΕ για ηλεκτρονική ταυτότητα διαπίστωσα δύο εγγραφές για το ίδιο οικόπεδο, αυτό κανονικά απαγορεύεται έτσι δεν είναι?...πρέπει να τηλ στο ΤΕΕ? Σε ποιο τηλ άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Θα σχεδιάσεις νέα κάτοψη για να αποτυπωθεί η πραγματική κατάσταση που δεν είναι η ίδια με της σύστασης.
Το κυρίως θέμα που πρέπει να σε απασχολεί είναι η αφαίρεση του φωταγωγού από το εμβαδόν και η τροποποίηση της σύστασης.
Γι' αυτό είναι απαραίτητη η συνεννόηση με τον συμβολαιογράφο.
Η διπλή καταχώρηση οικοπέδου είναι αρκετά συνηθισμένο πρόβλημα.
Έλεγξε σε ποια από τις δύο έχουν καταχωρηθεί διαμερίσματα και χρησιμοποίησέ την.
Το τηλέφωνο για θέματα καταχώρησης της ΗΤ είναι: 210 3291233 (9:00 – 15:00).

Edited by Jakeplem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  Δυστυχώς η συμβολαιογράφος μου είπε ότι αν  το διαμέρισμα στη σύσταση είναι 100τ.μ. συμπεριλαμβανομένου και του φωταγωγού 1,80μ*4,25μ.=7,65τμ και στην πραγματικότητα είναι 100-7,65=92,35τμ   τότε απαιτείται τροποποίηση σύστασης. Αν πράγματι είχε κλειστεί αυτός ο φωταγωγός όμως από το διαμέρισμα, τότε δεν θα απαιτούνταν τροποποίηση...ότι να ναι...

Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να γράψω εγώ στην τεχνική έκθεση ή στην κάτοψη κάποιο λεκτικό ώστε να φαίνονται μόνο τα 100τμ. και να μη χρειαστεί να γίνει τροποποίηση, ούτε στο κτηματολόγιο ούτε πουθενά? Ίσως ο  @dimitris GM έχει άποψη επί του θέματος...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.