Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προ 55 κτίσμα και ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίων


Recommended Posts

Έχει δει κανείς ποτέ να μην εφαρμόζεται οικοδομική άδεια ενώ έχει εκδοθεί; Εγώ ναι αρκετές φορές. Για όσο διάστημα δεν κατεδαφίζεται το κατεδαφισθέν, μπορεί ακόμη και να νοικιαστεί (άρα ΠΕΑ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 179
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε κτίσμα προ 55 ποιό Τοπογραφικό ανεβαίνει?

Το Τοπογραφικό της σύστασης καθέτου (έχει χωριστεί σε κάθετες) και προφανώς και το νέο Τοπογραφικό που πρέπει να συνταχθεί σε ΕΓΣΑ'87 και το οποίο και θα υποβληθεί στο Κτηματολόγιο για να λάβει ΚΗΔ, όπως απαιτείται για τα Τοπογραφικά των δικαιοπραξιών?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρο δεν είναι ότι πρέπει να ανέβει στην πλατφόρμα της ΗΤΚ το τοπογραφικό διάγραμμα, καθώς στο ακίνητο δεν υφίσταται Ο.Α. Η διαδικασία για την λήψη ΚΗΔ δεν αφορά την ταυτότητα. Απαιτείται βεβαίως για κάθε τοπογραφικό που συντάσσεται μετά την 18.7.2018 για δικαιοπραξία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Που θα μπορούσε ίσως να έχει για διευκόλυνση και ημερομηνία πριν τον Ιούνιο του 18.... Έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα)

Καλημερα, εχω διαμερισμα προ 1955 χωρις σχεδια οπου ο τιτλος λεει οτι ειναι 100τμ (και ετσι εχει μπει στα Ε9 κλπ απο ανεκαθεν). Το μετραω 101τμ. Κανω την κατοψη μου κανονικα για 101τμ και βεβαιωνω και κανω ταυτοτητα για 101τμ χωρίς τακτοποίηση (αφου μου δινει τη δυνατοτητα να εχω αποκλισεις μικροτερες του 2% αναφέροντας αυτό στην τ.ε. και στην κάτοψη) χωρις πρόβλημα ως μηχανικός ή πρεπει να το "΄φερω" στα 100τμ που μου ζηταει η συμβολαιογραφος γιατι "δεν την βολευει"?

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ποια είναι τα στοιχεία νομιμότητας για την οριζόντια. Έχεις τεκμηριώσει την προύπαρξη ως κτίσμα προ 55; 

Αν λοιπόν δεν υπάρχει κάποια Ο.Α ή άλλη προγενέστερη τακτοποίηση και το διαμέρισμα το κρίνεις βάσει των στοιχείων που συνέλεξες ότι είναι προυφιστάμενο του 1955, θα αναγράψεις την επιφάνεια την οποία αποτύπωσες. Αν το ακίνητο στερείται Ο.Α, δεν υπάρχουν εγκεκριμένες επιφάνειες, ώστε να σε απασχολεί η απόκλιση (δεν υπάρχει αυτή η έννοια).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα ,σε προ 55,γράφουμε

τύπος πράξης       ΒΔ 9-8-1955

Α/Α   ΠΡΟ 55 ή ΒΔ 9-8-1955

ημερ έκδοσης       ????   (9-8-1955???)

τίτλος  πράξης                   ???  (ΠΡΟ 55???)

εκδούσα αρχή   ????/ μηχανικός ή μήπως αρμόδια υπηρεσία??

στοιχεία εκδούσας αρχής      το όνομα μηχ????

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Εδώ αρμόζει λίγο τρολάρισμα κανονικά, τίτλος πράξης γοκ55, εκδουσα βασίλειο της Ελλάδας κ στοιχεία εκδούσας αρχής το όνομα του βασιλέως... Ξέρω γω, βάλε παυλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω παντού μόνο το εξής κι αν τους αρέσει: ΠΡΟΫΦΙΣΤΑΜΕΝΟ ΤΟΥ 1955 

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.