Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι είναι η υποκείμενη επιφάνεια προβόλου τμήματος ορόφου;


tsilogiannisv

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σχεδιάζω διώροφη κατοικία η οποία αποτελείται από 2 ορθογώνιους παραλληλεπίπεδους όγκους τοποθετημένοι ο ένας πάνω στον άλλο και κάθετα μεταξύ τους.

Στο ισόγειο κατά τον άξονα Χ και στον Α όροφο κατά Υ.

Το ερώτημά μου είναι το εξής:

Πως ορίζεται ο υποκείμενος του προβολικού τμήματος ανοιχτός χώρος; 

Μερικά στοιχεία:

1. Το υπερκείμενο προβολικό τμήμα δεν θα κατασκευασθεί σε υποστηλώματα, άρα δεν θα είναι pilotis.

2. Θα είναι στεγασμένος μη θερμαινόμενος (ανοιχτός) χώρος με τρείς πλευρές ανοιχτές και μια κλειστή (μήκος ανοιχτών > Πx35%)

3. Το δάπεδό του δεν θα είναι οροφή κάποιου υποκείμενου ορόφου.

4. Δεν ανήκει στα χαμηλά κτίρια.

Πως θα το ορίζατε εσείς; Έχω την εντύπωση ότι θα μου το υπολογίσουν σαν ημιυπαίθριο αλλά δεν με συμφέρει, ξεπερνάω το 20%xΣ.Δ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by tsilogiannisv
Ενεργοπίηση ειδοποιήσεων
Link to comment
Share on other sites

Στείλε συνάδελφε ένα 3d ή καμια εικόνα για να καταλάβουμε... 
1. Η/Χ αν δεν έχεις φέροντα στην άκρη ή όλο το πλάι δεν νοείται
2. Αν δεν είναι έρκερ (δηλ <20%) απλά θα είναι ένας όγκος που εξέχει και θα μετρήσει παντού όπως άλλωστε αναμένεται
3. Αν ισχύει το (2) θα έχεις περιορισμούς στο ύψος από κάτω ανάλογα με το αν είσαι σε Δ,δ ή πρασιά ή αν τελικά ο υποχρ. ακάλυπτος ανεξάρτητα από το προβολικό τμήμα ικανοποιείται...

Αλλά εγώ θέλω να δω αν στέκεται αυτό που λες... γιατί κάτι σε "εξωτερικές επιρροές" μου κάνει όπως βλέπω όγκους επί όγκων και χωρίς υποστυλώματα.
Δεν κάνω στατικά, ας βοηθήσει και άλλος πιο γνώστης.

Link to comment
Share on other sites

Καλά το κατάλαβες συνάδελφε...όγκος επί όγκου είναι.

Δεν είναι έρκερ. Ο ίδιος ο όγκος φυσικά και θα μετρήσει. Το θέμα είναι τι είναι το σκεπασμένο τμήμα από κάτω του.

Αναρωτιέμαι για την πολεοδομική ερμηνεία.

Το στατικό θέμα δεν μας απασχολεί προς το παρόν.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οκ... ακριβώς αυτό είχα κι εγώ στο μυαλό μου... εν τω μεταξύ Lumion ή Twinmotion κοιτάω; ( ίσως και D5) κάτι μου θυμίζει η φωτο..
Φαντάζομαι τίποτα δεν θα σε ενοχλήσει εκτός από τον υπάλληλο που θα κοιτάει μία εσένα... μία το σχέδιο... ξανά εσένα :)
Απλά το ζήτημα των 3.00μ από κάτω να δεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες να γράψω λοιπόν στην κάτοψη; στεγασμένος υπαίθριος χώρος;

Το 3 μέτρα από κάτω πως προκύπτει;

θα τα έχω εγώ αλλά πώς προκύπτει;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι χώρος από κάτω.... Βάλε μια διακεκομμένη γραμμή και γράψε προβολή περιγράμματος Α' ορόφου...

 

  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα 3.00μ προκύπτουν από ΝΟΚ κυρίως στα έρκερ αλλά λογικά θα στο ζητήσουν κι εσένα.
Εκτός λοιπόν από το να δείχνεις το περίγραμμα του ορόφου όπως είπε ο συνάδελφος δεν βλέπω κάτι άλλο

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, JTB said:

Τα 3.00μ προκύπτουν από ΝΟΚ κυρίως στα έρκερ αλλά λογικά θα στο ζητήσουν κι εσένα.
Εκτός λοιπόν από το να δείχνεις το περίγραμμα του ορόφου όπως είπε ο συνάδελφος δεν βλέπω κάτι άλλο

 

Λογικά ναι θα το ζητήσουν!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

Σε κτίριο που λόγω κλίσης οικοπέδου ο Α' όροφος (όγκος χωρίς εξώστη) προβάλει σε ύψος 1 μέτρο από το έδαφος επιτρέπεται? 

Το μισό ισόγειο είναι θαμμένο.

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.