Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια μικρής κλίμακας


Kikikiki

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, dimitris GM said:

 - Κατ' αρχας, ισχυει η "δηλη/ συμφωνηθεισα  ημερα παραδοσης του εργου"

- Εαν δεν εχει καθορισθει, ισχυει η εν ταις συναλλαγες συνηθης

[αν καποιος καταθεσει σαν μαρτυρας σε οποιαδηποτε αντιδικια, θα ελεγε μετα βεβαιοτητας οτι

"ειναι συνηθης η μετα ενα ετος παραδοση του εργου";;;;;;]

- Πλεον αυτων

Θεωρω οτι υπαρχει "δηλη ημερα παραδοσης", αφου υπαρχει ημερομηνια εκδικασης υποθεσεως στο ΣΥΠΟΘΑ και το τοπογραφικο επρεπε να εχει παραδοθεί προς χρηση, το αργοτερο μεχρι τοτε.

Με βαση τα οσα αναφερει ο ιδιωτης, υπαρχει θεμα, μη σωστης επαγγελματικης συμπεριφορας

 

 

Ωραία τι κάνω όμως? Τι θα καταθέσω? Το μόνο που έχω είναι το παραπάνω σχέδιο..  κάποιοι τρίβουν τα χέρια τους.  Που απευθύνομαι? 

Link to comment
Share on other sites

 Σήμερα βρήκα τον μηχανικό ...τα μασούσε. Δεν έχει ετοιμάσει το τοπογραφικό.. δεν μπορεί να αποτυπώσει στο τοπογραφικό το δρόμο όπως αποτυπώνετε στο παραπάνω  παλαιοτερο σχέδιο 4.50 μέτρα γιατί θεωρεί ότι είναι δημοτική οδός και έτσι τον θυμάται από μικρός ( ακουσον άκουσον).. δεν λαμβάνει υπόψιν ούτε την συμβολαιογραφική πράξη αλλά ούτε και το παλιό σχέδιο.. είναι σωστό? Πείτε μου κάποιος υπεύθυνα εάν δικαιούμαι αναβολή στην συζήτηση που θα γίνει την Τετάρτη στο συποθα σαν άμεσα θηγομενη. Και δεύτερον εάν αυτός που έχει κάνει την προσφυγή έχει πεθάνει τι γίνεται ?  Μπορεί να συζητηθεί? Τα παιδιά του δεν έχουν κάνει αποδοχή

 

 

 

Edited by Kikikiki
Link to comment
Share on other sites

- τι προσφυγη εγινε...απο ποιόν...για ποιο λογο...ποιός την εγραψε...

- προφανως, σε περιπτωση θανατου, αναβαλλεται η συζητηση, μεχρι να συνεχισει ο νομιμος κληρονομος

- πώς συντασεται το τοπογραφικο...ειναι αρμοδιοτητα του μηχανικου...αυτος εχει τα στοιχεια

τα οποία εμεις δεν τα γνωριζουμε...

εαν διαφωνεις...τον αλλαζεις....αλλα αν τα στοιχεια  που εχει, ειναι "εναντιον" σου, τα ιδια θα λενε ολοι...οσο και αν τους αλλαξεις

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω?  ένα ευχαριστώ είναι λίγο. Θα σας παρακαλούσα εάν συμφωνείτε φυσικά να σας στείλω την προσφυγή. Εν τάχει η προσφυγή έγινε από τον θείο του άνδρα μου για να νομιμοποιήσει και καλά αυθαιρεσίες σε ένα τριώροφο ακίνητο σε ένα εξ αδιαιρέτου οικόπεδο το οποίο στο σύνολο του είναι 180 το και έχει στην νόμιμη κατοχή του πλέον τα 60 τμ  ( γιατί έκανε αποδοχή κληρονομιάς στο οικόπεδο  περιπου30 χρόνια μετά παραποιούντας τοπογραφικό και συμβολαιογραφικού όρους) . Η πολεοδομία όμως πρέπει να τον τακτοποιήσει στέλνοντας με μια θετική εισήγηση στο Συποθα β. Την προσφυγή την έγραψε υποτίθεται ο ιδιος αλλά με νομικούς όρους.  Να φανταστείτε ότι ζήτησα από την πολεοδομο ότι πρέπει να παραστώ και εγώ στο συμβούλιο ως η πλέον  ριγμένη. Μου είπε ότι δεν έχω το δικαίωμα να παραστώ γιατί ο κύριος μπορεί να ενταχθεί εχωντας κάνει την αποδοχή και ξεχωρίζει το δικό του κομμάτι, Ουτε έχουμε δικαίωμα  και λογο σαν συνιδιοκτήτες.  Ααα και κάτι ακόμα  στο Συποθα β  είναι τρία τα μέλη ο πρώτος είναι ο πρόεδρος προϊστάμενος της πολεοδομίας που τον είχε εντάξει την πρώτη φορά ( για τον ίδιο λόγο είχε κάνει προσφυγή το 11), η δεύτερη είναι η πολεοδομος που συνέταξε την έκθεση  και τρίτη μια γραμματέας..  ειλικρινά δεν ξέρω. 

 

Edited by Kikikiki
Link to comment
Share on other sites

για ολα αυτα, πρεπει να μιλησεις με μηχανικο και δικηγορο

Απαντηση δεν μπορει να δοθει απο εδω, με τα στοιχεια που δινεις

καλη συνεχεια

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.