Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θέση κτιρίου - κατασκευή νέας οικοδομης στο γειτονικό οικόπεδο που δεν υπήρχε κατά την σύνταξη του τοπογραφικού.


ioanna.mich

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Χρειάζομαι τη συμβουλή σας για το εξής:

Μου ανατέθηκε πρόσφατα αναθεώρηση ηλεκτρονικής ΟΑ κατ. 3 με προέγκριση (Αναθεώρηση Οικ. Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)), στην Λυκόβρυση. Η αναθεώρηση αφορά αλλαγή στατικών (από κοιτοστρωση σε πεδιλοδοκούς) και προσθήκη υπόγειου βοηθητικού χώρου (δεξαμενή νερού και μηχανοστάσιο πισίνας). Το κτίριο έχει τοποθετηθεί σε επαφή με το πλάγιο όριο.  Στην επίσκεψή μου στο οικόπεδο διαπίστωσα ότι στο όμορο οικόπεδο (στο όριο που κολλάμε) κατασκευάζεται αυτή τη στιγμή οικοδομή που απέχει από το όριο απόσταση μεγαλύτερη του Δ. Η προέγκριση της ΟΑ που καλούμε να αναθεωρήσω, έχει ημ/νια έκδοσης 15/11/21. Η ΌΑ εκδόθηκε 19/01/22. Η άδεια της άλλης οικοδομής (που χτίζετε τώρα) εκδόθηκε στις 28/07/2020.

Το σύστημα δόμησης της περιοχής προ ΝΟΚ ήταν ΠΕ και απ' ότι καταλαβαίνω αν έβγαζα σήμερα την άδεια θα έπρεπε και εγώ να αφήσω από το εν λόγω πλάγιο όριο απόσταση Δ.

Τι πρέπει να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

Σας ευχαριστώ πολύ, εκ των προτέρων.

 

 

Edited by ioanna.mich
Link to comment
Share on other sites

@ioanna.mich

Αφού το όμορο κτίσμα απέχει περισσότερο από δ, η οικοδομή (αν έβγαζες άδεια τώρα) μπορεί να εφάπτεται στο πλάγιο όριο.
Άρθρο 14 (παράγραφος 1β) του ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.