Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόσβαση σε πληροφορίες οικοπέδου


Wandering_ant

Recommended Posts

(Μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλημέρα σε όλους.

Κατ'αρχάς να διευκρινίσω ότι, όπως θα καταλάβετε και από το κείμενο που ακολουθεί, δεν κατέχω πολλά πάνω στο θέμα οπότε ίσως η ερώτησή μου να είναι λίγο αστεία. Δείξτε κατανόηση.

Θέλω να αγοράσω ένα οικόπεδο στην Αττική. Το βρήκα μέσω μεσίτη ο οποίος μου έδειξε τα συμβόλαια του οικοπέδου και το ΚΑΕΚ. Μου είπε ότι είναι εντός σχεδίου με σ.κ 0,4 κτλ. Ωστόσο δεν έχει τοπογραφικό. Ζήτησε από τον ιδιοκτήτη να πάει να βγάλει αλλά αυτός δεν έχει λέει λεφτά και θέλει να το κάνω εγώ με αντάλλαγμα έκπτωση στην τιμή του οικοπέδου. Φυσικά αυτό είναι παράλογο γιατί αν πάω και βγάλω τοπογραφικό και δω ότι τελικά το οικόπεδο δε μου κάνει θα έχω πετάξει τα λεφτά μου. 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση στις βασικές πληροφορίες του οικοπέδου χωρίς να εκδώσω πλήρες τοπογραφικό. Να μάθω απλά αν το οικόπεδο είναι όντως εντός σχεδίου και πόσα τετραγωνικά χτίζει. Μου είπαν ότι σε άλλες χώρες αυτό μπορεί να το τσεκάρει κανείς online. Εδώ δεν ξέρω αν γίνεται ή αν μόνο οι μηχανικοί έχουν πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα.

Δε θα με πείραζε να πληρώσω έναν μηχανικό να μου δώσει αυτή την πληροφορία και αν μου πει ότι το οικόπεδο δεν έχει κάποιο θέμα και μπορώ να χτίσω, τότε θα προχωρήσω σε κανονική έκδοση τοπογραφικού με το κανονικό κόστος.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια εκ των προτέρων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

-θα πας σε δικηγορο να κανει ερευνα τιτλων κυριοτητας

- κι εγω σου λεω οτι ειναι εντος σχεδιου και εχει σδ. 0,4.

Και μετά;;;

Αρα,

- θα πας σε μηχανικο να κανει ερευνα ορων δομησης  του συγκεκριμενου ΟΤ..., ο οποιος και θα ελεγξει και τα υπολοιπα που χρειαζονται, περι του χρονου δημιουργιας του οικοπεδου, τυχον υποχρεωσεις ρυμοτομιας κλπκλπ.

Λεφτα θα δοσεις. Μονον ετσι θα τα εξασφαλισεις.

 Ο μεσιτης δεν ειναι συμβαλλομενο μερος, δεν φερει καμμια ευθυνη για οσα "διαλαλει"

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δηλαδή τρόπος να τα σκάσω σε δύο στάδια; Να μη σκάσω 400 ευρώ μόνο και μόνο για να μάθω ότι δεν μπορώ να χτίσω.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

είναι κάτι που λεν στα χωριά αλλά και στο δικό μου την Νιγρίτα. "Δεν παίρνεις γουρούνι στο σακί". 

Επειδή ο Δημήτρης δεν είναι από χωριό σου το είπε έτσι όπως σου το είπε. Έτσι είναι και το σωστό......... Αυτο θα το κάνεις οπωσδήποτε.

Τέλος πάντων ένας άλλος τρόπος θα ήταν να πας στη τεχνική υπηρεσία του του δήμου που ανήκει το οικόπεδο.

Για να έχει σ.δ. 0,4 πιστεύω πως είναι Π.Ε. Β' κατοικίας. Όχι?

Τέλος πάντων θα ζητήσεις αντίγραφα σχεδίων, πινάκων κλπ καθώς και το διάταγμα ρυμοτομίας, με τους όρους δόμησης και από εκεί ίσως & να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Wandering_ant said:

Καλημέρα σε όλους.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση στις βασικές πληροφορίες του οικοπέδου χωρίς να εκδώσω πλήρες τοπογραφικό. Να μάθω απλά αν το οικόπεδο είναι όντως εντός σχεδίου και πόσα τετραγωνικά χτίζει. Μου είπαν ότι σε άλλες χώρες αυτό μπορεί να το τσεκάρει κανείς online. Εδώ δεν ξέρω αν γίνεται ή αν μόνο οι μηχανικοί έχουν πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα.

Οι μηχανικοί δυστυχώς εδώ έχουν πρόσβαση σε όσα δεδομένα έχει και ο πολίτης... καληνύχτα... Επίσης τα στοιχεία online δεν είναι περισσότερο επίσημα, απ' ότι το να ψάχνει κανείς στο internet θεραπεία για τον καρκίνο, δηλαδή καλή τύχη στη συναρμολόγηση....

Λείπει ακόμα ένα ερώτημα πολύ βασικότερο: "χτίζει?" ... Δηλαδή είναι άρτιο και οικοδομήσιμο?

Το αν είναι εντός σχεδίου μπορείτε να το βρείτε αν πάτε στην τεχνική υπηρεσία του Δήμου και πάρετε όσα σας ανέφεραν και οι παραπάνω. Μετά μπορείτε θα θέσετε τα ερωτήματά σας σε έναν έμπειρο μηχανικό, ειδικά τοπογράφο που είναι η ειδικότητά τους τα οικόπεδα, ο οποίος μπορεί να μελετήσει τα στοιχεία και να απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα.

Link to comment
Share on other sites

@Wandering_ant Συμφωνώ με όσα έχουν αναφέρει οι συνάδελφοι. Το θέμα σου δεν ξεκινάει καθόλου καλά. Εμένα αν μου έλεγε πωλητής ότι δεν έχει τοπογραφικό και μάλιστα δεν έχει (ή δεν θέλει) να το κάνει θα έφευγα τρέχοντας. Προφανώς και δεν πρέπει να δεχτείς να δώσεις εσύ χρήματα. Απλά απομακρύνσου από αυτή την συναλλαγή.  Γι αυτό που ρώτησες, δεν μπορείς να ξέρεις αν το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο. Αυτό είναι δουλειά του μηχανικού, να το ερευνήσει, να το μελετήσει, να συντάξει το τοπογραφικό διάγραμμα και να βάλει την υπογραφή και την σφραγίδα του, αναλαμβάνοντας την ευθύνη. Επιπλέον, επειδή οι μεσίτες είναι γνωστοί στα κόλπα, αλλά την μεσιτεία μια χαρά θα την πάρει, πες του να το πληρώσει αυτός και να τα βρουν μετά με τον πωλητή (για να δούμε αν θα δεχτεί).

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους. Πήρα τηλ σε ένα μεγάλο γραφείο στην Αθήνα και δέχτηκαν να κάνουμε το τοπογραφικό σε δύο στάδια, δηλαδή να ελέγξουν πρώτα αν είναι εντός σχεδίου και πόσα τμ χτίζει και αν είναι ΟΚ να ολοκληρώσουμε το τοπογραφικό σε 2ο στάδιο. Οποτε θα πληρώσω σε δύο δόσεις. Πώς σας ακούγεται; 

Είναι ένα οικόπεδο 160τμ στην Αρτέμιδα, και το δίνει 13.000 ευρώ, φτηνό νομίζω. Ο δικηγόρος μου είπε να κρατάω μικρό καλάθι όταν η τιμή είναι τόσο φτηνή.. δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί. 

Edited by Wandering_ant
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Wandering_ant said:

Σας ευχαριστώ όλους. Πήρα τηλ σε ένα μεγάλο γραφείο στην Αθήνα και δέχτηκαν να κάνουμε το τοπογραφικό σε δύο στάδια, δηλαδή να ελέγξουν πρώτα αν είναι εντός σχεδίου και πόσα τμ χτίζει και αν είναι ΟΚ να ολοκληρώσουμε το τοπογραφικό σε 2ο στάδιο. Οποτε θα πληρώσω σε δύο δόσεις. Πώς σας ακούγεται; 

Είναι ένα οικόπεδο 160τμ στην Αρτέμιδα, και το δίνει 13.000 ευρώ, φτηνό νομίζω. Ο δικηγόρος μου είπε να κρατάω μικρό καλάθι όταν η τιμή είναι τόσο φτηνή.. δεν είμαι σίγουρος τι εννοεί. 

Προφανώς εννοεί ότι εφόσον είναι πολύ φθηνό (όπως μας λες) μπορεί να έχει κάποιο θεματάκι και άρα ο ιδιοκτήτης να θέλει να το ξεφορτωθεί. ...  Πάντως είναι βασικό να πας και σε δικηγόρο να ελέγξει τους συμβολαιογράφους τιτλους. Μην τσιγκουνευεσαι στο έλεγχο (από μηχανικό και δικηγόρο). Μπορεί να γλιτώσεις (αν έχει θέμα) και χρήμα και κυρίως άγχος. Στο λέω εκ πείρας εξαιτίας  αγοράς του μακαρίτη του πατρός μου "ευκαιρίας" το 1986...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.