Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα χιλιοστών επί αγροτεμαχίου μετά από κληρονομιά σπιτιού


Recommended Posts

Καλησπέρα, ο πατέρας μου άφησε κληρονομιά τον 1ο όροφο επί διώροφης κατοικίας με ανεξάρτητη είσοδο. Όμως άφησε όλο το αγροτεμάχιο 7 στρεμμάτων καθώς και το ισόγειο της κατοικίας στον αδερφό μου, με ρήτρα την ελεύθερη πρόσβαση στο σπίτι από εμένα. Θέλω να ρωτήσω αν έχω δικαίωμα κατοχής επί του αγροτεμαχίου σε χιλιοστά όπως γίνεται και με τις πολυκατοικίες. Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

@Antzela Kaloriza Ζήτησε από το τον συμβολαιογράφο το συμβόλαιο της σύστασης οριζοντίων ιδιοκτησιών και τον πίνακα που το συνοδεύει.
Εκεί θα βρεις τις απαντήσεις που ζητάς.
Δικαίωμα κατοχής είναι άλλο πράγμα από αυτό που εννοείς.
Εσύ είσαι συνιδιοκτήτρια και τα δικαιώματά σου περιγράφονται στη συμβολαιογραφική πράξη που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όμως στη διαθήκη αναφέρεται ρητά ότι το αγροτεμάχιο θα το πάρει ο αδερφός μου, 100% με αναφορά ότι θα έχω ελεύθερη διέλευση προς το σπίτι. Η σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας δεν έχει γίνει ακόμη καθ' ότι είμαστε ακόμη στη συγκέντρωση χαρτιών για να τα πάμε στην συμβολαιογράφο. 

Link to comment
Share on other sites

Στην διαθήκη μπορεί να γράφονται πράγματα που δεν έχουν εφαρμογή.
Τι σημαίνει "θα πάρει το αγροτεμάχιο 100%";
Όλοι οι συνιδιοκτήτες του κτιρίου πρέπει, υποχρεωτικά, να έχουν ποσοστό επί του γεωτεμαχίου.
Το ζήτημα είναι συμβολαιογραφικό-ιδιοκτησιακό και όχι θέμα μηχανικού.

Edited by Πλήθων
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.