Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εφαρμογή τοίχου αντιστήριξης


 
Anthos

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω αναπτύξει μια εφαρμογή για τοίχους αντιστήριξης στο GUI της MATLAB καθώς ήμουν φοιτητής στο πανεπιστήμιο Πατρών. 

Ρίξτε μια ματιά στο πιο κάτω βίντεο.

Αν ενδιαφέρεστε θα μπορούσα να σας στείλω την εφαρμογή μέσω wetransfer και να μου πείτε τη γνώμη σας.

 

 

 

  • Like 3
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε @Anthos συγχαρητήρια. Το πρόγραμμα σου μέσα από το βιντεάκι του φαίνεται νοικοκυρεμένο και παραμετροποιήσιμο.

Συνεννοήσου με τους συντονιστές του φόρουμ να το ανεβάσεις αν θες στα downloads στην ενότητα των στατικών ώστε να το δουν και άλλοι συνάδελφοι και επομένως να σου πουν την γνώμη τους. Αν θέλεις συμπλήρωσε και την ειδικότητα σου στο προφίλ γιατί εμφανίζεσαι ως ιδιώτης.

Αν θέλεις στείλε μου και σε ένα προσωπικό μήνυμα το λινκ του we transfer για να δω το πρόγραμμα σου. Και πάλι συγχαρητήρια για την διάθεση σου να προσφέρεις τον κόπο σου στους συναδέλφους σου. Δυστυχώς δεν είναι κάτι το αυτονόητο..

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κ από μένα @Anthos! Κ μπράβο σου που το μοιράζεσαι!!

Θα ήθελα κ γω ένα λινκ. Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον προλαλήσαντα συνάδελφο, πολύ ωραίο φαίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χίλια μπράβο @Anthos !!!

Και για την εφαρμογή και για την στάση σου.

Εξυπακούεται ότι θα ήθελα το link, αλλά και η ιδέα του @pirsogiannis είναι πολύ καλή (να το ανεβάσεις αν θες στα downloads).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.

Με ποίον συγκεκριμένα θα μπορούσα να μιλήσω για να ανεβάσω την εφαρμογή στα downloads ;

Link to comment
Share on other sites

@Anthos σαν δύο πρώτες παρατηρήσεις θα έλεγα ότι η εφαρμογή είναι λίγο "βαριά" (οκ, μικρό το κακό) και ανοίγει λίγο αργά, όπως και το τεύχος καθυστερεί αρκετά, και ότι δεν έχω καταφέρει να βρω την παραμετροποίηση(?) όπου να προσαρμόσω την οθόνη της εφαρμογής ώστε να μην χρειάζεται να κινείς διαρκώς την μπάρα κύλισης δεξιά/αριστερά για να βλέπεις τα πάντα. Εννοώ δηλαδή ότι δεν εμφανίζονται όλα τα δεδομένα καθώς δουλεύεις αλλά χρειάζεται να μετακινείς την μπάρα για να δεις το παράθυρο πχ  όλων των γεωμετρικών δεδομένων του τοίχου. Ως προς το υπολογιστικό κομμάτι...μετά το Πάσχα...! Να έχουμε λίγο χρόνο μπροστά μας. 

Edited by pirsogiannis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 19/4/2022 at 10:08 ΜΜ, pirsogiannis said:

η εφαρμογή είναι λίγο "βαριά"

Λογικά είναι το overhead του Matlab, εξού κ το μέγεθος.

Με τον κώδικα τι θα κάνεις @Anthosθθα τον ανοίξεις ή θα τον κρατήσεις κλειστό; (Δεν το έχω κατεβάσει ακόμα, οπότε δεν ξέρω αν είναι μέσα στο zip)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.