Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Eξωτερικό κλιμακοστάσιο - υπέρβαση δόμησης από λάθος Πολεοδομίας


JOAN S

Recommended Posts

Δε γινεται καμια πατεντα του στυλ "αδεια μικρης κλιμακας" για αλλαγη εσωτερικης διαρυθμισης; Σε αυτη την περιπτωση δε νομιζω οτι θα ξαναελεγξουν αν βγηκε καλως η προηγουμενη αδεια.

 

Η πολεοδομια εχει ευθυνη για την προηγουμενη εγκριση αλλα....

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι το καυσιμο.. Εκει ηθελα να το παω και εγω αλλα απο τη στιγμη που θελει να βαλει αεριο δεν νομιζω οτι γινεται με μικρης κλιμακας..

Link to comment
Share on other sites

μπορούν να μου ακυρώσουν την άδεια?

Το θέμα έχει πάει στον προϊστάμενο και αύριο θα με ενημερώσουν.

Δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι στην υπηρεσία άλλα και από την άλλη πρέπει να προστατεύσω τόσο εμένα όσο και τον πελάτη μου.

Πραγματικά είμαι σε πολύ δύσκολη θέση.

Εάν κάποιος έχει καμία ιδέα για το πως μπορώ να χειριστώ την υπόθεση θα του είμουν ευγνώμον, εγώ προσωπικά έχω μπλοκάρει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε , σαφώς και φέρει ευθύνη ο ελεγκτής που υπέγραψε την πρώτη άδεια. Φυσικά και η πολεοδομία μπορεί να την ανακαλέσει αλλά είναι και το θέμα της συνυπαιτιότητας στη μέση. Το θέμα είναι πως να βγει μια άκρη "αναίμακτα" τώρα. Οπότε :

 

Μέχρι ενάμιση μέτρο από το φυσικό έδαφος μπορείς να μην το μετρήσεις στον σ.δ. ως διαμόρφωση επί του εδάφους.

 

Για το υπόλοιπο , έως και 50% του παραπάνω από το ελάχιστο επιτρεπόμενος πλάτος , μπορείς να μην το προσμετρήσεις.

 

Τελικά η υπέρβαση (λογικά) θα πρέπει να είναι λίγα τ.μ αφού μιλάμε για έναν όροφο μόνο.

 

Μήπως να αποσυρθεί ο φάκελος αναθεώρησης , να ολοκληρωθεί - ρευματοδοτηθεί η οικοδομή ως έχει στην άδεια και μετά να πάει για νέα άδεια αλλαγής διαρρύθμισης , όπου θα φανεί εκ νέου το πρόβλημα και τότε μέσω ΣΧΟΠ με εξαίρεση για μικροπαράβαση και λόγω συνυπαιτιότητας της πολεοδομίας ? Σε συνεννόηση και με τον προιστάμενο πάντα.

Link to comment
Share on other sites

μήπως ο προηγούμενος ελεγχτής είναι διατεθιμένος να χρεωθεί και να εγκρίνει την αναθεώρηση και να μείνει μεταξύ σας;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να αποσυρθεί ο φάκελος αναθεώρησης , να ολοκληρωθεί - ρευματοδοτηθεί η οικοδομή ως έχει στην άδεια και μετά να πάει για νέα άδεια αλλαγής διαρρύθμισης , όπου θα φανεί εκ νέου το πρόβλημα και τότε μέσω ΣΧΟΠ με εξαίρεση για μικροπαράβαση και λόγω συνυπαιτιότητας της πολεοδομίας ? Σε συνεννόηση και με τον προιστάμενο πάντα.

 

Βασικα αυτο θα "ψηφιζα" κι εγω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω μήπως δείξεις μια εσωτερική κυκλική σκάλα μεταξύ των ορόφων και το δείξεις το κτίριο μεζονέτα, έτσι ώστε να μη μετρήσει στη δόμηση η εξωτερική κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι κατασκευασμενο το κτηριο (στους σοβαδες αν δεν κανω λαθος).. Απο την μικρη παρανομια και το λαθος του υπαλληλου να κανουμε μεγαλυτερη παρανομια???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον που δείξατε στο πρόβλημά μου.

Για να σας ενημερώσω η πολεοδομία δεν μου έδωσε κάποια λύση, αυτό που έκανα εγω και θα πάω αύριο για έλεγχο είναι ότι δείχω τρύπα σαν αίθριο στον α' όροφο και θα δούμε!!!!!!!!!

Με αυτόν τον τρόπο και τα τετραγωνικά της σκάλας παίρνω και η άδεια παραμένει σαν τίτλος εσωτερικές διαρρυθμίσεις.

Εις αύριον τα νεότρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.