Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
JOAN S

Eξωτερικό κλιμακοστάσιο - υπέρβαση δόμησης από λάθος Πολεοδομίας

Recommended Posts

Γεια σας,

ειμαι καινούρια μηχανικός και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για τα εξ. κλιμακοστάσια.

Θέλω να χτίσω μία οικοδομή και μου ζήτησαν να κάνω εξ. κλιμακοστάσιο για το υπόγειο και να φθάνει μέχρι το δόμα(και κατ' επέκταση αν γίνει και όροφος). Αυτό θα συνυπολογίζεται στη δόμηση ακόμη και αν είναι εξωτερικό? Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να μην υπολογίζεται στη δόμηση?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη φορά ακούω για τέτοια προϋπόθεση (εξωτερικό και μέχρι το δώμα).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιος το ζηταει?

Ο ιδιοκτητης ή η πολεοδομια?

Τι κτιριο ειναι? Κατοικια, καταστηματα, γραφεια? Μηπως προκυπτει η αναγκη του απο την παθητικη?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνώμη αν γράφω κάτι λάθος, απλά δε γνωρίζω πάρα πολλά ακόμη και από όσα διάβασα δε βγάζω κάτι. Είναι κατοικία σε παραθαλάσσιο οικισμό. Απλώς ήθελα να μάθω, αν το εξωτερικό κλιμακοστάσιο μετράει στη δόμηση?

Ευχαριστώ πολύ!Καλό σας βράδυ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παλομα δεν ειναι παντα τοσο απλη μια απαντηση, καθως και το αν χρειαζεται.. Η απαντηση με βαση τα στοιχεια που μας δεινεις ειναι Ναι προσμετραει τοσο στην καλυψη οσο και στη δομηση, αλλα υπο προυποθεσεις μπορει οχι ολο..

 

Αν πραγματικα θες βοηθεια και ολοκληρωμενη απαντηση τοτε πρεπει να υπαρχουν τα δεδομενα..

1.Ποιος το ζηταει? Η πολεοδομια ή ο ιδιoκτητης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα pk10gr,

ο ιδιοκτήτης το ζητάει.σε ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

paloma

 

Αν ο όροι δόμησης του οικισμού είναι αυτοί του Π.Δ. 2.3.81 - ΦΕΚ 138 Δ΄ 13.3.81 στο άρθρο 16 παρ. 8 διαβάζουμε τα εξής:

 

" Επιτρέπεται η κατασκευή εξωτερικής ακαλύπτου κλίμακος ανόδου προς το δώμα από του εδάφους μεγίστου πλ. 1,20μ. της προβολής αυτής μη υπολογιζομένης εις την κάλυψην και τον συντελεστήν δομήσεως εφ΄όσον οι προκύπτοντες χώροι είναι βοηθητικοί."

 

Εννοείται ότι απαγορεύονται τα "κουβούκλια" στο δώμα

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπας και θελει εξωτερικο κλιμακοστασιο ωστε να μπουν εκει οι Η/Χ νομιμα?

γιατι οι περισοοτεροι αυτο κανουν για ναναι νομοτυποι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.